Mobilā versija
Brīdinājums -1.0°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
8. jūnijs, 2014
Drukāt

Ekonomiste: krīzes situācijas ir stimuls Latvijas eksportētājiem būt inovatīviem

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vecākā ekonomiste Daina Pelēce.

Gan Ukrainas un Krievijas notikumi, gan Latvijas eksporta izaugsme pēc iepriekšējās krīzes liecina, ka jebkuri draudi, iespējamās problēmas vai krīze Latvijas eksportētājiem ir bijis stimuls būt inovatīvākiem, atjautīgākiem un savas preces diversificēt, paplašinot klāstu un atrodot arvien vairāk noieta tirgu, sacīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vecākā ekonomiste Daina Pelēce.

“Kaut Latvijas uzņēmumi nav lieli, gandrīz nav tādu uzņēmumu, kas ražo tikai vienu preci un sūta to tikai uz vienu valsti. Katram eksportētājam ir vairāki noieta tirgi, tai skaitā nav arī tikai viens virziens – vai nu tikai Rietumi, vai tikai Austrumi. Ja ir problēmas Austrumu pusē, tad eksportētājiem ir iespēja ātri pārorientēties uz Rietumu pusi. Un otrādi. Arī pašreizējā situācija Ukrainas un Krievijas kontekstā liecina, ka ļoti ātri uzņēmumi spēj preces pārorientēt uz citiem tirgiem,” sacīja ekonomiste.

Viņas ieskatā pēdējos gados novērojamā tendence, ka eksports ir diversificējies gan attiecībā uz eksporta preču klāstu, gan arī uz tirdzniecības partneriem, noteikti palielina eksporta izturību un veido eksporta elastību pret iespējamiem ekonomiskiem triecieniem.

Viņa prognozēja, ka šogad eksports turpinās augt, kāpums gan nebūs straujš, bet eksports varētu augt nedaudz straujāk kā pagājušajā gadā. Pērn pieaugums bija 1,6%, šogad varētu būt 2%, līdz 3%. Eksporta pieaugumu bremzēs Krievija, varētu bremzēt arī Skandināvijas valstis, Somija, ir bažas arī par Igauniju, jo pēdējos ceturkšņos krīt tirgus daļas Igaunijas virzienā. Tajā pat laikā pārējās Eiropas Savienības valstīs eksports aug, Lielbritānijā ļoti strauji kāpj tirgus daļas, tendences skaidroja Pelēce.

“Ja vienā pusē tirgus daļas samazinās, tad uzņēmēji spēj to atkal kompensēt citā tirgū. Arī bāze nedaudz ietekmē eksporta ne tik straujo pieaugumu. Bet, sākot ar 2014.gadu un 2015.gadu, pieaugums atkal palielināsies. Latvijas Banka neprognozē, ka vajadzētu būt kādām lielām problēmām eksporta tirgos,” sacīja ekonomiste,

Kā pozitīvu tendenci viņa atzīmēja, ka aug tehnoloģiski sarežģītāku, kvalitatīvāku preču ar pievienoto vērtību eksports.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+