×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Ekonomiste: Latvija neiztiks bez imigrantu piesaistīšanas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Latvija nevarēs iztikt bez imigrantu piesaistīšanas, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” teica Latvijas Universitātes profesore ekonomiste Baiba Šavriņa.

“Varam gribēt vai negribēt, bet bez imigrācijas nevarēs iztikt. Turklāt tas būs nepieciešams pat tādā gadījumā, ja tagad tiktu novirzīti milzīgi līdzekļi dzimstības stimulēšanai. Ir taču jāapzinās, ka šie bērni, kas tagad sāktu dzimt, darba tirgū nevar parādīties pēc pāris gadiem. Patlaban, lai risinātu demogrāfiskās problēmas ar imigrācijas palīdzību, ir ļoti liela pretestība. Un to arī var saprast. Taču no tā nevarēs izbēgt,” sacīja Šavriņa.

Uz jautājumu, cik ilgi valdība vēl var izvairīties un nedomāt par imigrāciju, ekonomiste atbildēja, ka par to vajadzēja sākt runāt un mērķtiecīgi darboties jau pirms pāris gadiem. “Pirmkārt, ir jāsaprot, ka liela daļa ārzemnieku, ko potenciāli mēs varētu aicināt pie sevis, vispār nezina, kas ir Latvija un kur tā atrodas. Ir jārēķinās, ka Baltijas valstis lingvistiski skan līdzīgi kā Balkānu valstis, un tas mums nespēlē par labu. Proti, pati varēju par to pārliecināties, kad pirms kāda laika tika aktīvi reklamēts Parīzes metro. Metro stacijās bija redzami dažādi lieli plakāti, un vienā no tiem bija rakstīts, ka “pat latviešu gani pazīst Parīzi kā savu kabatu”. Taču attēlā nebija latvju govju gans, tur bija redzams kalnu gans no Balkāniem. Otrkārt, mēs tikām atzīti par krīzē visvairāk cietušo valsti. Ir skaidrs, ka imigranti uz šejieni par visu vari necentīsies braukt, lai arī mums darbaspēks būs ļoti nepieciešams,” paskaidroja Šavriņa.

Tāpat viņa atzina, ka Eiropā par Latviju ir radies bieži vien nepareizs priekšstats. “Pavisam nesen, piemēram, mūsu studentiem bija videokonference ar Vācijas maģistrantiem, kas stāstīja par to, ka Latvijā ir milzīgs piesārņojums. Viņiem šis priekšstats ir radies, jo kādreiz bijām PSRS sastāvdaļa, un viņi zina, ka visur Padomju Savienībā, tātad arī pie mums, bija lieli rūpnieciskie kompleksi. To, ka situācija ir pavisam cita, neviens lāgā nezina, pat neskatoties uz to, ka esam atzīti par pasaulē otru zaļāko valsti. Mums pašiem vairāk par sevi jāstāsta, citādi informācija par mums ir izkropļota,” norādīja ekonomiste.

Viņa arī uzsvēra – ja Latvija vēlas piesaistīt labu darbaspēku, būtu ļoti svarīgi, lai jau tagad, piemēram, tiktu analizēta situācija un noteikti to profesiju pārstāvji, kurus vēlamies un kurus vajadzētu ievest Latvijā. “Tad varētu dot uzdevumu rekrutēšanas kantoriem jau sākt meklēt šos cilvēkus. Ir svarīgi sākt izplatīt informāciju, ka šeit būs pieprasītas jaunas darbarokas, ka šeit ir arī labi dzīves apstākļi labiem speciālistiem,” klāstīja Šavriņa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+