Foto – Reinis Krastiņš

Ekoskolu klimata pārmaiņu gājiens 0

Pagājušās nedēļas noslēgumā, 25. septembrī, pēc Latvijas ekoskolu apbalvošanas ceremonijas pasākuma dalībnieki devās klimata pārmaiņām veltītā gājienā, kas beidzās  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Pasākuma pirmajā daļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 114 Latvijas izglītības iestādes par īpašiem panākumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanā saņēma starptautisko ekoskolas nosaukumu un Zaļā karoga balvu. Vēl 47 skolas saņēma diplomu un Latvijas ekoskolas nosaukumu.

Ekoskolu žūrijas pārstāvji: Jana Simanovska (Dr. sc. ing., Ekodizaina kompetences centrs), Inese Liepiņa (Valsts izglītības satura centrs), Ēriks Leitis (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija) un Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme pateicās skolu pārstāvjiem par gada laikā paveikto darbu un uzsvēra vides izglītības nozīmi. Sveikt ekoskolas bija ieradusies arī UNESCO pārstāve Baiba Moļņika, kas strādā ar globālās rīcības programmu – izglītība ilgtspējīgai attīstībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekoskolu koordinators Latvijā Daniels Trukšāns skolām novēlēja neapstāties pie sasniegtā, jo viens sasniegums ir izcīnīt Zaļo karogu pirmo reizi, bet cita lieta – to noturēt un vienmēr tiekties uz izaugsmi. Zaļais karogs un ekoskolas nosaukums skolām tiek piešķirts uz vienu mācību gadu un katru reizi jāizcīna no jauna. Amatas pamatskola un Kuldīgas 2. vidusskolas Rendas filiāle saņēma ekoskolu Zaļo karogu jau 12. gadu pēc kārtas.

Pasākuma laikā izglītības iestādes dalījās pieredzē un stāstīja par aizvadītā gada sasniegumiem un veiksmīgākajiem pasākumiem, darbojoties programmā – Liepājas Universitātē uzstādītas velonovietnes, enerģijas taupīšanas nolūkos marķēti elektrības slēdži, Aizkraukles ģimnāzijā organizēja Daugavas izzināšanai veltītu pasākumu kopā ar citām ekoskolām “Pirmais vilnis”, bet pirmsskolā “CreaKids” – veselīga dzīvesveida un dabas iepazīšanas nometni bērniem.

Apbalvošanas noslēgumā dalībnieki ar plakātiem un karogiem devās klimata gājienā ar mērķi atgādināt sabiedrībai un atbildīgajām valsts iestādēm par Latvijas līdzatbildību klimata pārmaiņu mazināšanā. Kā zināms, decembrī Parīzē notiks ANO klimata pārmaiņu konference (COP21). Gājiens beidzās ar radošu akciju VARAM iekšpagalmā, kur jaunieši no līdzpaņemtiem akmentiņiem sagatavoja instalāciju ar saukli – “Varam! Vai darām? #COP21”. Ekoskolu gājiena dalībniekus sagaidīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (“VL”-“TB”/LNNK) un izteica atzinību jauniešiem par darbiem vides labā.

Vēlāk, daloties iespaidos, jaunieši atzina, ka došanās gājienā bijusi iedvesmojoša un pozitīva pieredze. Dalībniece Anna vēlāk rakstīja savā “Instagram” profilā: “Tu redzi, ka visi apkārtējie skatās, lasa plakātus un, iespējams, aizdomājas. Ejot gājienā, es tiešām jutos lepna. Es sapratu, ka, mainot sevi un vidi sev apkārt, varu mainīt citu cilvēku uzskatus un rīcību.  Gaidu vēl tādus pasākumus!”

Arī D. Trukšāns atzīst, ka kopīgās kampaņās un pasākumos skolas gūst iespēju apzināties sevi kā daļu no lielākas kustības, kas ir spējīga veicināt reālas pārmaiņas plašākā sabiedrībā un apkārtējā vidē. Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau divpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas 170 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistīts vairāk nekā 46 000 skolu.


Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.