×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
15. marts, 2013
Drukāt

Eksāmens martā, sertifikāts – ?


Foto - LETAFoto - LETA

Jau nākamajā mācību gadā pavasara brīvdienās vidusskolu absolventi varētu kārtot ne tikai centralizēto eksāmenu angļu valodā, bet arī latviešu valodā.
 Šāda ideja patlaban tiek apsvērta Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) un Valsts izglītības satura centrā (VISC).

 

Līdz šim vidusskolu absolventi centralizētos eksāmenus kārtoja maija beigās un jūnija sākumā. Tas radīja vairākas problēmas – sertifikātus par nokārtotajiem eksāmeniem, kas nepieciešami iestājai augstskolās, absolventi saņēma tikai pēc 10. jūlija. Latvijas augstskolas situācijai piemērojās, bet tiem, kas iecerējuši mācības turpināt ārzemēs, samērā vēlā sertifikātu saņemšana mēdza radīt problēmas. Turklāt eksāmeni notika diezgan īsā laika posmā, topošajos absolventos radot lieku stresu. Tāpēc šogad eksāmenu angļu valodā skolēni kārtos jau pavasara brīvdienās – 26., 27. un 28. martā.

Tas gan nenozīmē, ka sertifikāti tiks saņemti daudz agrāk – tos izsniegs vien no 5. jūlija. VISC pārstāve Kristīne Ilgaža skaidro: pedagogiem, kuri iesaistīti darbu labošanā, jau aprīļa sākumā atkal būs jāvada stundas, tādēļ eksāmena darbi tiks laboti pēc mācību gada noslēguma, maija beigās un jūnija sākumā. K. Ilgaža gan bilst, ka vērtēšana notikšot raitāk, jo darbi būs sakārtoti, sašķiroti, eksāmena testa daļu jau būs izvērtējis dators.

Kaut arī ieguvums no eksāmenu pārcelšanas pagaidām izskatās mazs, IZM strādā darba grupa, kas spriež, vai iespējams uz agrāku laiku pārcelt arī citus skolas beigšanas pārbaudījumus. Paredzams, ka aprīļa vidū tiks paziņots, vai nākamajā mācību gadā agrāk būs jākārto arī eksāmens latviešu valodā.

K. Ilgaža teic, ka pamazām – piecu gadu laikā – uz agrāku pavasari varētu tikt pārcelti arī citi centralizētie eksāmeni. Bet vai tādā gadījumā atkal nebūtu pārāk maz dienu starp eksāmeniem? K. Ilgaža uz to skaidri neatbild, jo konkrēti lēmumi vēl nav pieņemti. Taču, iespējams, ja nākamgad pavasarī būs arī latviešu valodas eksāmens, pavasara brīvlaiks būs garāks nekā pašreiz. Patlaban tiekot pētīts skolu viedoklis, taču esot skaidrs, ka vislabāk eksāmenam noritēt tad, kad nenotiek mācības – lai mazo bērnu klaigāšana netraucētu eksāmena norisi, lai varētu ierasties eksāmena novērotāji no citām skolām.

Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētāja, Rīgas Juglas vidusskolas direktore Aija Melle teic, ka skolu pārstāvjiem nav lielu iebildumu pret eksāmenu pārcelšanu, taču par šā gada agrāko angļu valodas eksāmenu skolotāji esot uzzinājuši pārāk vēlu. IZM par šādu nodomu paziņoja vasaras vidū, taču attiecīgās izmaiņas normatīvajos aktos tika apstiprinātas tikai pēc vairākiem mēnešiem. Skolām tagad arī jādomā, kad rīkot skolotāju kvalifikācijas celšanas pasākumus, kas līdz šim noritēja pavasara brīvlaikā. A. Melle cer, ka, lemjot par turpmāko eksāmenu pārcelšanu, tiks rūpīgi izvērtēta šā gada angļu valodas eksāmena norise un ieguvumi. Attiecībā uz matemātikas eksāmena pārcelšanu uz agrāku laiku, par ko arī spriež IZM, skolas direktore norāda – tad būtu jāmaina šā mācību priekšmeta standarts, jo visu eksāmenam vajadzīgo līdz pavasara brīvdienām nevar pagūt apgūt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+