×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
16. marts, 2016
Drukāt

Ekskursijas laikā Izraēlā atrod retu romiešu zelta monētu

Foto: Izraēlas senlietu pārvaldeFoto: Izraēlas senlietu pārvalde

Kāda tūriste pārgājiena laikā pa vēsturisko Galileju Izraēlas ziemeļos atradusi II gadsimta Romas valsts zelta monētu ar imperatora Oktaviana Augusta profilu, vēsta Izraēlas mediji.

Atradums ir sensacionāls, jo līdz šim uzskatīja, ka līdz mūsdienām saglabājusies tikai viena šāda monēta, kas glabājas Britu muzejā Londonā. Atradēja ir 61 gadu vecā Lorija Rimona. Ekskursijas laikā kopā ar draugiem, aplūkojot arheoloģisko izrakumu vietu, viņa pēkšņi ieraudzīja, ka zemē kaut kas iespīdas.

Lai arī uz monētas aversā attēlots Oktaviāns Augusts, tā kalta 107. gadā, imperatora Trajāna laikā. Par to liecina reversā redzamie romiešu leģionus simbolizējošie ērgļi un Trajāna vārds. Šis imperators Romā valdīja no mūsu ēras 98. līdz 117. gadam.

Numismāti norāda, ka tāda veida zelta piemiņas monētas tika kaltas nelielās sērijās un praktiski nebija apgrozībā. Iespējams, šo pirms gandrīz 2000 gadiem Galilejā, laikā, kad tā atradās Romas pakļautībā, pazaudējis kāds romiešu leģionārs. Reizi trīs mēnešos leģionāriem maksāja algu trīs zelta monētās. Tomēr, tā kā tās bija grūti izmainīt, karavīri labprātāk algu gribējuši saņemt sudraba vai bronzas naudā.

Negaidītais atradums nodots Izraēlas senlietu pārvaldei un apzinīgā pilsone par to saņēmusi valsts pateicības rakstu. Presei viņa gan atzinās, ka nav bijis viegli šķirties no skaistās monētas, jo tādas lietas atrast negadoties katru dienu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+