×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
9. decembris, 2014
Drukāt

Eksotiskais tomātkoks: kad to stādīt, kā audzēt?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Ļoti vēlos izaudzēt tomātkoku. Kad to vajag stādīt, cik bieži jālaista?” JOLANTA J.

Biešveida cifomandra (Cyphomandra betaceae) jeb tomātkoks vai tamarillo ir daudzgadīgs, ātraudzīgs nakteņu dzimtas augs. Ēdami ir vienīgi augļi, pārējās auga daļas ir indīgas. Savvaļā sastopams Dienvidamerikā, Peru kalnos, kur izaug neliels koks (var sasniegt 3–5 m augstumu) vai krūms. Vislielāko ražu var iegūt, ja tomātkoks aug +20…+28 °C temperatūrā un 70% gaisa mitrumā. Lapas ir gaiši zaļas, ar nepatīkamu smaržu, apmēram 25 cm platas, ovālas. Ziedi līdzīgi kartupeļu ziediem – maigi rozā krāsā, smaržīgi, garos, nokarenos ķekaros. Tie attīstās uz jaunajiem dzinumiem. Zied no maija līdz oktobrim, bet augļus ražo līdz novembrim. Līdz 8 cm garie, ovālie augļi ir ļoti dekoratīvi, nogatavojušies var būt dzeltenā, sarkanā vai tumši violetā krāsā. Garša ir līdzīga ananasam. Augļus nogriež ar asu nazi, kad tie sāk mainīt krāsu.

– Ja vēlaties telpās audzēt cifomandru, tai jāatvēl pietiekami daudz vietas, lai kuplotu visā krāšņumā. Šis eksotiskais augļaugs var sasniegt līdz 3 m garumu un 1,5–2,5 m platumu. Audzē saulainā, labi vēdināmā un siltā telpā. Vasarā vislabāk iznest dārzā, aizvējā, vai novietot uz balkona, – iesaka LU Botāniskā dārza Tropu un subtropu augu laboratorijas pētniece Dace Grīviņa.

Vasarā regulāri un bagātīgi jālaista, tomēr nedrīkst pārlaistīt, jo sakņu sistēma, salīdzinot ar virszemes daļām, nav liela. Mēslo katru nedēļu. Ziemas mēnešos cifomandra atpūšas – miera periodā krūmam trešdaļu apgriež, laista reti, lai sakņu kamols neiekalst. Novieto gaišā vai tumšā vietā, kur temperatūra ir +4…+14 °C. Katru pavasari jāpārstāda lielā traukā, neitrālā, trūdvielām bagātā, labi drenētā augsnē. Pavairo ar sēklām vai lapainiem galotnes spraudeņiem no pavasara līdz rudenim. Tomātkoks ir dekoratīvs toveraugs balkonam, dārzam un ziemasdārzam, ko diemžēl mēdz bojāt baltblusiņas un laputis. Stādus podos vislabāk iegādāties februāra beigās, martā, kad tie ir salapojuši. Piemēram, Nacionālajā botāniskajā dārzā (Salaspilī, Miera ielā 1) cifomandras stādus tirgos par 3–5 eiro gabalā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+