×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. februāris, 2018
Drukāt

Eksperts: Par Rimšēviča “darbiem” Eiropā runā vairākus gadus (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Marks Galeoti

Sakarā ar Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam izvirzītajām apsūdzībām kukuļošanā Latvijas vārds plaši izskanējis pasaules lielākajos medijos. Telekanālam CNN īsā tiešraides intervijā ierosinātā kriminālprocesa būtību starptautiskajai sabiedrībai skaidrojis KNAB direktors Jēkabs Straume, uzsverot: “KNAB izmeklēšana nav saistīta ar bankām, kuras pašlaik darbojas Latvijā.” Savukārt vācu laikraksts “Frankfurter Allgemeine Zeitung” notiekošo Latvijā nosaucis par “krimiķi”.

Savu skatījumu “LA” par situāciju pauž Prāgas Starptautisko attiecību institūta vecākais pētnieks Marks Galeoti, kurš specializējies arī organizētās noziedzības pētniecībā Eiropā. Viņš ir viens no ekspertiem, uz kuru savā materiālā “Murgs. Baņķieris atklāj patiesību par korupciju Latvijā” atsaucas arī amerikāņu ziņu aģentūra “The Associated Press”. Pērn M. Galeoti bija centrālais viesis Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rīkotajā konferencē par viltus ziņu draudiem. “Par Rimšēviča iespējamo saistību ar koruptīviem darījumiem biju dzirdējis iepriekš. Par to jau vairākus gadus runā Eiropas baņķieru aprindās,” uzsver M. Galeoti. Viens no I. Rimšēviča argumentiem, kuru viņš izmanto aizstāvībai, – ka centrālās bankas vadītājs oficiāli neesot banku regulators un Latvijā izšķirīgus lēmumus šajā jomā nevarot pieņemt. “No augstu stāvošiem Eiropas banku pārstāvjiem esmu dzirdējis pieņēmumus, ka centrālās bankas vadītājs Latvijā vadot veselu tīklu, kas gūst labumu no dažādiem lēmumiem saistībā ar bankām Latvijā,” piebilst M. Galeoti. Vai tā ir taisnība, cerams, tiks noskaidrots ierosinātā kriminālprocesa pret Rimšēviču iztiesāšanā, tomēr no M. Galeoti teiktā var noprast, ka nav dūmu bez uguns. “Lai vai kāds būtu konkrētās lietas iznākums, Latvija būs ieguvēja, jo šādā veidā notiek tās banku sistēmas attīrīšanās,” norāda M. Galeoti.

M. Galeoti uzsver, ka Latvijas banku sektora reputācija drīzāk pēc šiem notikumiem kļūs labāka. Iepriekš savās publikācijās M. Galeoti Latviju saucis par “naudas atmazgāšanas veļasmašīnu” un norādījis, ka Latvija esot viens no Krievijas netīrās naudas atmazgāšanas centriem Eiropā. “Tas ir vispārzināms fakts, ka Latvijas banku sistēmai nepieciešami uzlabojumi,” teic pētnieks. Viņš norāda, ka Latvijas valdība apzinoties problēmas un no Rietumu finanšu centriem regulāri tiekot izdarīts spiediens, lai valstī tiktu sakārtota banku nozare un Latvijā tiktu mazināta naudas atmazgāšana. “Latvijas valdība apzinās, ka Krievijas vestā jaunās paaudzes karadarbība skar arī finanšu sektoru,” piebilst eksperts. Tomēr, viņa ieskatā, visticamāk, Rimšēviča gadījums gan nav saistīts ar atsevišķu informatīvā kara kampaņu no Krievijas puses pret Latviju. “Drīzāk Krievija varētu izmantot iespēju, lai šķeltu Eiropu. Tā izskatās pēc iespējas, kas Krievijai parādījusies, bet ne pēc kā iepriekš vadīta,” spriež M. Galeoti.

Pētnieks neapšauba aģentūras “Associated Press” publicētā fotoattēla autentiskumu. Tajā saviesīgā gaisotnē pēc zvejas Kamčatkā 2010. gada augustā Latvijas Bankas prezidents redzams kopā ar Krievijas informācijas tehnoloģiju institūta vadītāju Dmitriju Piļščikovu sēžam pie viena galda. I. Rimšēvičs apgalvojis, ka ar attēlā redzamajiem cilvēkiem viņš esot savests kopā nejauši. Jautāts par to, vai šāda līmeņa Eiropas amatpersonām piedienas Krievijā pie viena galda sēdēt ar Krievijas oficiālajai varai tuvīnu personu, M. Galeoti norāda, ka interpretācijā būtisks ir attiecīgā laikmeta gars: “Ja mēs attēlu redzētu 2010. gadā, tas raisītu ziņkārību un tam nenāktu līdzi kāds “ļauns” scenārijs. Bet, ja šo pašu attēlu ievietojam mūsdienās, tad tam ir jūtīgāka pieskaņa. Tas ir līdzīgi kā ar tagadējam ASV prezidentam Donaldam Trampam piederošiem īpašumiem, kuri iepriekš tika tirgoti šaubīgiem krieviem, un toreiz tam neviens nepievērsa uzmanību, bet tagad gan ir interese.”

Jautāju arī M. Galeoti vērtējumu par atsevišķu Latvijas banku mēģinājumiem stiprināt reputāciju, tās vadības struktūrās iesaistot pazīstamas personas. Piemēram, bankas “Citadele” padomē darbojas bijusī ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikā Ketrīna Eštone, bet “Norvik bankas” padomē – bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens un bijušais Vācijas Federālā izlūkdienesta (BND) vadītājs Augusts Hannings. “Tas ir greizs solis – banku valdēs un padomēs iesaistīt slavenības. Tās var tikai ārēji paspodrināt banku tēlu, bet ne uzlabot banku pārvaldību un finanšu darbību. Slavenības piesaista arī bankas Apvienotajā Karalistē, it sevišķi, ja tās vēlas uzlabot reputāciju,” teica M. Galeoti.

 

Viedokļi

Kāds ir jūsu viedoklis par skandalozajiem notikumiem, kas saistīti ar “ABLV” banku un Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču?

Roberts Blumbergs, advokāts, Latvijas goda konsuls Čikāgā: “Rietumu prese sniedz plašas ziņas par “ABLV” banku un Ilmāru Rimšēviču. Šie notikumi grauj Latvijas reputāciju, bet arī dod man cerības, ka korupcija tiek apkarota. Ja ziņas nepatiesas, tad ļoti ceru, ka apsūdzētie cīnīsies ka suņi, lai attaisnotos un salabotu savu un Latvijas reputāciju. Jautājums “ABLV” bankas lietā – kāpēc Amerikas regulatori un nevis vietējais bankas pārraugs atklāja anomālijas. Bet varbūt amerikāņi kļūdās, laiks rādīs.”

 

Vilis Vītols, sabiedrisks darbinieks, Māras bankas dibinātājs: “Ārvalstu investoru attieksme pret Latviju turpmāk būs sliktāka nekā līdz šim. Prestiža zaudējums ir liels, un paies ilgs laiks, kamēr Latvija to atgūs. Labu prestižu var uzbūvēt divdesmit gados, bet pazaudēt divās minūtēs. Latvijā ir pietiekami daudz labu banku. Ja viena banka ir rīkojusies slikti, tad, manuprāt, nav nekādas vajadzības to glābt. Savulaik es biju arī pret “Parex” glābšanu.”

Sagatavojusi Dace Kokareviča

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Eksperts jeb prezidenta Vējoņa centrālais viesis.Šogad tāds būs,cerams,no Bratislavas?

 2. Ja Galeoti to zināja pirms gadiem, kāpēc tas čehs neziņoja nevienam. Nav līdzdalībnieks?

 3. Man no drošiem avotiem zināms, ka par pētnieku Marku Galeoti Centrāltirgū stāsta, kā viņš uzmācas sievietēm un maziem bērniem.
  Ticamu foto arī solīja..

 4. Kārtējā deza. Ieguglējot šo kungu, nekur šādi raksti neparādās. Rodas jautājums, cik jums kreļa dirsaižām ir samaksāts?

 5. Iesākumā bija vārds Atbildēt

  Par to baidījās runāt (sk.virsrakstu)vienīgi Marks Galeoti.

 6. Ja jau par Rimšēviča “darbiem” Eiropā runā jau vairākus gadus,tad kāpēc par to pats eksperts runā tikai pēc vairākiem gadiem??? Varbūt gadi piedzejoti,ja nevar nosaukt pat runātājus?!

 7. Ja jau par Rimšēviča “darbiem” Eiropā runā jau vairākus gadus,tad kāpēc par to pats eksperts runā tikai pēc vairākiem gadiem???

 8. Kam par daudz liekas-vajagot biežak ar autobusu numur 48 braukt un tai pusē mazliet ar kajam paieties un varetu gadities ka atpakaļ braucot vairs neliktos bet diagnozes uzstadit tados un lidzigos gadijumos ari nav obligati tur jabrauc jo tās uzstādit pat pasta darbinieki u.c. “augsti stavoši” protot

 9. kapec man viņš dažreiz izskatās lidzigs musu kaimiņ-Zojiņai-kaut gan saka tautā-ja kas kādreiz liekoties -tad vajagot pārmest krustu un tad nelikšoties-bet es pārmetu un vienalga reizem atkal liekas

 10. Joprojām nekā konkrēta Atbildēt

  Kāda gan nozīme eksperta ieņemamajam amatam? Ja tā ir tikai kārtēja atsaukšanās uz dažiem Rietumvalstu laikrakstiem un bēdīgi slaveno fotouzņēmumu! Pat Marks Galeoti ir spiests atzīt,ka tas ir tikai sliktais tonis-sēdēt pie viena galda ar tādām personām! Turpmāk vairs tā nedarīs!

  • Par to jau vairākus gadus runā Eiropas baņķieru aprindās,” uzsver M. Galeoti.
   _____________

   Vai cienītais eksperts nezina, ka BAUMAS TIEK IZPLATĪTAS AR NOLŪKU! Baumas ir veids, ka manipulēt ar informaciju. Savukērt MANIPULĒŠANA AR INFORMĀCIJU IR HIBRĪDKARA ELEMENTS.
   Citāts: “Valsts stabilitātes un sabiedrības pārliecības graušana un panisku baumu izplatīšana ir svarīgs tā paša “hibrīdkara” elements…” Portāla Sputnik Igaunija eksperts, PSRS Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pensionētais augstākais virsnieks analītiķis Villems Roda
   Portāla Sputnik Igaunija eksperts, PSRS Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pensionētais augstākais virsnieks analītiķis Villems Roda

 11. Būsim godīgi un paši pavērtēsim šī tā sauktā eksperta viedokli, cik droši tam var uzticēties? Marks Galeoti, pēc uzvārda spriežot, itālis būdams, protams, aizstāvēs krievu mafiju, kas lielā mērā ir pārņēmusi Latvijas finansu vidi. Pavisam nesen Vāciju pāršalca ziņa, ka Vācijas finansu vidi pārņēmusi itāļu mafija. Un mafija draudzējas savā starpā, līdz brīdim, kad kaut ko vairs nevar sadalīt….

 12. Un ja par mani vel sāktu klausities -ko katrs runatu-nu tad laikam pat iedomaties nevaretu -kas tur ārā gāztos

 13. Lai Latvija pieaicina profesionālus izmeklētājus no FIB un Eiropas pretkorupcijas biroja. Un tad lai sēž visi korumpētie varoņi, sākot ar tiem, kuri “negrib skatīties pagātnē”, kā e-mironī ieplūda 14 MILJONI.

  Rimševics pagaidām izskatās daudz godīgāks nekā tie kungi/ dāmas, kuri viņa prombūtnes laikā iepumpē Latvijas naudu grimstošā privātbankā ar melnu reputāciju un miljardieriem īpašniekiem.

 14. Tika vałā no Rimšēviča Atbildēt

  Un tagad ar steigu pumpē miljonus kriminālā ABLV. Rimšēvičs bija pret šādu devību. Bet tagad… vārti vałā. ABLV ir jāglābj un Rimšēviču jāgremdē.

 15. Aidis Tomsons: “…cik nožēlojama un bezzobaina bijusi Latvijas institūciju rīcība cīņā pret naudas atmazgāšanu. Taču būsim godīgi, arī mēs- sabiedrība- par to maz interesējāmies. Nevar salīdzināt diskusijas par Stambulas konvenciju ar Re:Baltica publicētajām finanšu shēmām.”

 16. Kur tad eksperts bija agrāk?

  Jo vairāk iet laiks, jo man mazinās šaubas par to, ka tas viss ir pasūtījums.
  1) kad vēl ir bijis tā, ka amatpersonas pāris dienu (vai pat vienas dienas laikā) maina uzskatus. Te visi kā viens, Rimšēvičs vainīgs – jāatkāpjas. Tad – laikam tomēr Krievijas mūsdienu kara iezīmes, pēc tam – nepakļaujieties sazvērestības teorijām. Aizsardzības ministrs, kurš nebaidās, un, iespējam, nebija saņēmis norādījumus par šādas pieejas izbeigšanu, pateica taisnību;
  2) vakar Tiešajā runā KNAB priekšnieks tomēr minēja, ka faktu neesot, tas gan bija vairāk domāts attiecībā uz amerikāņu norādījumiem, bet tomēr,
  3) šo darbību pēkšņums nedēlas nogalē un šova stilistika.
  Tajā pašā raidījumā Kučinskis parādījās visā savā spožumā. Kaut kas par bikšu raustīšanu/neraustīšanu, bet strādāšanu un tml.

 17. Vājonis un “eksperts”-Marks- “aprindās runā” banku apkopējas tīrot tuāletes? kuri runā? ,arī Ždanokai ir eksperti komunists ēbrejs no itālijas.
  Kad tik beigās neizrādās ka Rimševicam ,būs taisnība.TKB,Norvik Banka veidotas no bandītu naudas un tāda droši vien ir arī pēdēja banka.Domāju ka šo trīs banku īpašnieki un viņu klienti ir spējīgi safabricēt jeb ko un tam ir iemesls lai viņi to darītu.AP ziņa īstā brīdī un šis spēcīgais “eksperts” Marks.Vai tā ir nejaušība jeb organizēta Latvijas valsts apmelošana.Čiks būs no šī skandāla kuriem tad būs jātkāpjās ?Liekas visiem?!

 18. Paldies par rakstu, pilnīgi piekrītu rakstam, loģisks, izskaidrojošos … tikai nesaprotu kāpēc tik ilgi jāvelk-nav dūmu bez uguns

 19. Bet kur ir reali pieradijumi.Izskatas pec mafijas pasutijuma,lai Rimsevicu nogremdetu,un vina vieta ieliktu sev labveligu darboni.

 20. Vai Prāgas institūta pārstāvis kaut ko varētu pateikt arī par Čehijas banku sistēmu. Tur kādreiz kontus vēra bankā pat ierasties nevajadzēja.

 21. ja runā un nevar noķert,tad kādam kaut kas traucē un tā novērš uzmanību

Draugiem Facebook Twitter Google+