Eksperimentā pārbauda lampiņu elektrības patēriņu

Eksperimentā pārbauda lampiņu elektrības patēriņu. Cik lielu palielinājumu gaidīt rēķinā? 1

Visdārgāk ir iegādāties lampiņu virtenes, tādēļ ieteicams šos pirkumus veikt vairāku gadu garumā, tādējādi samazinot vienā reizē iztērējamo summu. “Bez Tabu” eksperimentā pārbauda, cik liels elektrības rēķina palielinājums gaidāms, ja esat iecerējuši izgaismot savu dzīvesvietu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Veselam
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17
Lasīt citas ziņas

Mūziķis Ingus Ulmanis šoruden, iejūtoties Mākoņa lomā šovā Balss maskā, pārsteidza ikvienu TV3 skatītāju. Šī gan nebija pirmā reize, kad mūziķis pārsteidz apkārtējos.

Viņš daudzus gadus aizrautīgi rotājis un izgaismojis ar lampiņu virtenēm gan savu māju, gan pagalmu. Mūziķis atklāj, ka māju rotājis ar lampiņām, jo tas iepriecinājis bērnus

CITI ŠOBRĪD LASA

Ingus Ulmanis, mūziķis
Man šķiet, ka mūsdienu lampiņas ir ekonomisks pasākums. Tas nav tik ļoti elektrību patērējošs pasākums. Es biju ļoti nesaudzīgs gaismiņu lietotājs Ziemassvētkos. Kā kļuva tumšāks, tā ieslēdzu, un principā visu nakti virtenes bija ieslēgtas. Šī fakta dēļ es nejutu savā maciņā robu.

Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks Ansis Avotiņš eksperimentam sagādā vairākas virtenes, lai pārbaudītu to ”elektrības apetīti”. Salīdzinājumam tiks izmantota ar pulti vadāma spuldze, kura visspilgtākajā baltajā krāsā patērē 6,12 vatus.

Tā pati spuldzīte sarkanā krāsā tērē nepilnu vatu, zaļā un sarkanā krāsā vēl mazāk – 0,83 vatus.

Ja virtenēm ieslēgta mirgošanas funkcija, elektrības patēriņš būs nedaudz mazāks nekā tad, ja lampiņas degs nemainīgi spožas.

Neviena no apskatītajām virtenēm garumā līdz 25 metriem nepatērē vairāk elektrību kā viena spoža spuldze. Citādāk ir ar kādu LED virteni, kas elektroenerģiju patērē pat būtiski vairāk nekā jau pieminētā spuldze.

Rūta Liepniece, ”Elektrum” energoefektivitātes centra pārstāve:
LED spuldzīšu virtenes patērē aptuveni 25 reizes mazāk elektroenerģiju nekā kvēlspuldžu virtenītes. Ja parastās spuldzēs atšķirība ir aptuveni septiņas, astoņas reizes, tad šajā gadījumā atšķirība ir ļoti ievērojama.

Aplūkojot vienāda garuma un vienāda lampiņu skaita virtenes, redzama būtiska atšķirība. Ja darbinām 8 stundas 30 dienas, tad kvēlspuldžu virtene patērēs aptuveni 15 kilovatstundas, bet LED spuldzēm patēriņš ir aptuveni 0,6 kilovatstundas.

Tas ir tik pat, cik veļas izmazgāšana ļoti energoefektīvā veļasmašīnā, vai arī ūdens uzvārīšana pilnā tējkannā trīs reizes.

Reklāma
Reklāma

Iegādājoties rotājumus, vēlams pārliecināties, ka uz iepakojuma redzama trīs burtu kombinācija – LED.

Tāpat jāpievērš uzmanība uz iepakojuma norādītajam ēkas siluetam. Pie tā esošā bultiņa apzīmē, vai virteni drīkst izmantot arī ārpus telpām.

Plašāk “Bez tabu” sižetā: