Medības
Virtuve

FOTO: Eksperiments – medījuma gaļas desu kūpināšana0

Foto: Linda Dombrovska

Kad iegādājos jaudīgo gaļasmašīnu, plāns bija skaidrs – vasarā būs jākūpina desas. Šajā situācijā ar kūpinātavu izpalīdzēja Abas.lv. Kūpinātavu var arī ierīkot pats, bet tas jau būs cits stāsts.

Eksperimentu sāku, ziemā pagatavojot kupatus, kas nemaz nebija tik sarežģīti un ilgi. Mazliet jāoptimizē kustības un iemaņas, un rezultāts ir labs. Nākamais solis – kupatus uztaisīt par pilntiesīgām kūpinātām desām.

Šoreiz izmantoju atkaulotus stirnas kakla, cisku, plecu gabalus, kopā pāris kilogramus gaļas. Mājas cūkas speķi pievienoju apmēram tikpat daudz, cik bija gaļas, varbūt mazliet mazāk.

Tāpat izmantoju sīpolus, bet bez tiem var arī iztikt. Visu samalu caur vidējā izmēra sietiņu. Daļu gaļas malu otru reizi ar smalkāku sietiņu, otru daļu gaļas atstāju vienreiz maltu.

Tad pievienoju garšvielas, sāli, piparus, dažādus maisījumus, var arī Kajennas piparus, ja ir vēlme, kadiķu ogu vietā var izmantot nelielu šļuku džina, pievienoju arī mazliet olīveļļas, var likt rozmarīnu, koriandru vai arī baziliku. To visu kārtīgi sajaucu.

Tad var mazas kotletītes izcept uz pannas, lai pagaršotu, vai visas garšvielas ir līdzsvarā. Ja nepieciešams, pievieno trūkstošos elementus. Var arī sadalīt gaļu trīs daļās un gatavot desas ar atšķirīgām garšvielām.

Tālāk – zarnu pildīšana. Sālītas un saldētas zarnas – 10 m – var nopirkt Mego lielveikalos. Uzmanīgi jāskatās, lai kopā ar gaļu desā neieplūst gaiss. Svarīgi arī turēt zarnas ūdens bļodā, pretējā gadījumā tās kļūst sausas un ir grūti uzmaucamas gaļasmašīnas desu uzmavai.

Var gatavot dažāda izmēra desiņas atkarībā no gaumes, gaļu pēc iespējas blīvāk saspiežot zarnās. Kurina kūpinātavu, izmantojot sausu alkšņa malku.

Desas svarīgi pirms likšanas kūpinātavā saulē vai gaisā nožāvēt. Kūpināšanas sākumam jābūt lēnam, pamazām kāpinot temperatūru un to turot no 50 līdz 70 grādiem, pretējā gadījumā desas sasprāgs. Desas iekarina kūpinātavā, lēnām to kurina, sekojot līdzi temperatūrai.

Kūpināšana turpinās līdz trim stundām, var arī ilgāk. Var arī līdzās desām vienlaikus nokūpināt bebra asti, vistiņas vai kādu citu gardumu.

Desas var ēst karstas, var arī atdzesēt un ēst nākamajā dienā, kad visas garšvielas ir savilkušās. No paša iegūtā medījuma pagatavotās desas ir neticami izcils gardums.

Saistītie raksti
Meža gaļas desiņu kūpināšana

Svarīgi atcerēties

• atkausētās zarnas jātur ūdenī, lai tās neizžūst, pretējā gadījumā tās sakalst
• labai desai nepieciešams mājas cūkas speķītis – svaigs
• pirms desu gatavošanas uzasiniet gaļasmašīnas nazīti
• kūpinātavā temperatūra jākāpina lēnām, lai desas nesaplīstu
• pirms likšanas kūpinātavā produkts jānosusina – tas ir sentēvu ieteikums.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
LA
LA.LV
Medības
Milzu asari, zandarti uz trauku švammīti un kā “Copes garšas” komanda testēja slaveno zviedru pūdēto siļķi
4 dienas
ME
Medības
Medības
Žebērklis un pieci taimiņi. Slīteres Nacionālajā parkā aizturēts maluzvejnieks
4 dienas
ME
Medības
Medības
VIDEO. Atmiņas un emocijas no mednieku festivāla “Minhauzens 2019”
4 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
4 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 8 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
8 stundas