×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. janvāris, 2013
Drukāt

Eksperte: Būtu labi, ja likumi tiktu rakstīti kvalitatīvāk

Foto - LETAFoto - LETA

Lai arī jaunais pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likums bija nepieciešams un ir sakārtotāks, tajā ir neprecizitātes, un nodokļu maksātājiem būs nepieciešams laiks, lai apgūtu jauno likumu, semināra “Grāmatveža svētki 2013” preses konferencē norādīja eksperti.

Nodokļu konsultante, žurnāla “Referents” redaktore Maija Aleksejeva uzsvēra, ka ir pozitīvi, ka jaunais PVN likums tika publicēts nevis divas dienas pirms spēkā stāšanās, bet gan divas nedēļas iepriekš, lai ar izmaiņām būtu iespējams iepazīties.

Aleksejeva norādīja, ka likumā esot vairākas neprecizitātes. Ir ieviesti jauni ierobežojumi skaidras naudas darījumos, aizliedzot veikt darījumus vairāk par 5000 latu, bet nekur nav norādīts, kā šo summu skaitīt – par mēnesi vai gadu.

“Jau piecus gadus pastāv šī problēma un neviens nespēj to izskaidrot. Tāpat ar neprecizitātēm par čekiem. No pirmā skata tie izskatās kā sīkumi, bet tie ļoti apgrūtina grāmatvežu darbu, jo pēc tam būs neskaitāmi grozījumi. Būtu labi, ja likumi tiktu rakstīti kvalitatīvāk,” sacīja Aleksejeva.

Kā ziņots, likumā bija radusies tehniskā kļūda, līdz ar to tirgotājiem bija problēmas ar kases čekiem, kuru vērtība bez nodokļa ir mazāka par 100 latiem. Kopš 1.janvāra uz šiem čekiem bija jānorāda ne tikai preču summa un vērtība vai atlīdzība par sniegtajiem pakalpojumiem, bet arī papildu rekvizīti – preces vai pakalpojuma cena vienas vienības vērtībā un darījuma kopsumma bez nodokļa.

Pēc kļūdas atklāšanas Saeima ātri vien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas paredz atgriezties pie regulējuma, kāds bija līdz pagājušā gada nogalei, proti, vienkāršotajā nodokļu rēķinā netiks prasīts uzrādīt vienas vienības cenu bez nodokļa.

Sertificēta nodokļu konsultante, “PricewaterhouseCoopers” projektu vadītāja Ņina Podvinska norādīja, ka jaunajā PVN likumā ir daudz sakārtotāka struktūra un ar Eiropas Padomes PVN direktīvu saskaņota terminoloģija.

Pie pozitīvajām likuma izmaiņām, kas atvieglos nodokļu maksātāju dzīvi, Podvinska minēja jaunu izvēles normu ieviešanu (iespēju izrakstīt nodokļu rēķinu pašam), esošo normu precizēšanu (norma par zaudētiem parādiem, kas ir saskaņota ar jauno maksātnespējas likumu), ierobežojumu atcelšanu (atcelts ierobežojums pilnībā atskaitīt priekšnodokli uzņēmumiem, kuru neapliekamo darījumu īpatsvars lielāks par 50%), iespēju nodokļu maksātājiem reģistrēties uz laiku, priekšnodokļa atcelšanu paraugiem un mazas vērtības dāvanām.

Kā negatīvās lietas Podvinska minēja sarežģīto terminoloģiju, kuras apgūšana nodokļu maksātājiem prasīs laiku, jaunas atsauces rēķinos un pielikums deklarācijai prasīs izmaiņas informācijas tehnoloģiju sistēmās, kā arī redakcionālas kļūdas, kas radušās, tulkojot tekstu no angļu valodas.

“Ļoti ceru uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sapratni auditu veikšanas laikā. Aicinu nodokļu administrāciju vismaz pirmajos mēnešos sniegt palīdzību un padomu, kā izlabot radušās neprecizitātes, nevis uzreiz uzlikt sodu,” norādīja Podvinska.

“Grāmatveža svētki” ir ikgadējs seminārs, kas, kļūstot par tradīciju, jau 13.reizi vienkopus pulcē vairāk nekā 1000 Latvijas grāmatvežu, finanšu direktorus, uzņēmumu vadītājus, lai informētu par aktuālajām Latvijas Republikas normatīvo aktu izmaiņām. To organizē uzskaites sistēmu uzņēmums “1C:ANDI” un apmācību uzņēmums ”Baltikons-Centrs”.

Preses konferencē piedalījās sertificēta nodokļu konsultante, “PricewaterhouseCoopers” projektu vadītāja Ņina Podvinska, ekonomikas zinātņu doktore, augstskolas ISMA profesore un nodokļu konsultante Olga Lukašina, praktiskās grāmatvedības speciāliste, grāmatu autore un biedrības “Kompetents grāmatvedis” priekšsēdētāja Maija Grebenko, nodokļu konsultante, žurnāla “Referents” redaktore Maija Aleksejeva, rīkotājuzņēmuma “1C:ANDI” direktors Dmitrijs Muratovs un rīkotājuzņēmuma “Baltikons-Centrs” direktore Jeļena Kučinska.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+