Pasaulē
Baltija

Eksperte: Krievijas ierobežojumi uz robežas saistīti ar Grībauskaites izteikumiem2

Foto – LETA

Krievijas noteiktie ierobežojumi Lietuvas transportlīdzekļiem uz abu valstu robežas ir reakcija uz Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites nesenajiem izteikumiem, kuros viņa nodēvēja Krieviju par teroristisku valsti, pirmdien aģentūrai BNS norādīja Viļņas universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātnes institūta politoloģe Dovile Jakņūnaite.

Viņa uzsvēra, ka nav šaubu par politisko iemeslu šīm problēmām.

“Es gribētu visvairāk uzvērt prezidentes nesenos paziņojumus, jo nav noticis nekas cits īpaši nozīmīgs. Lietuvas pozīcija ir skaidra, un tā beigas varēja novest pie kaut kā līdzīga,” teica Jakņūnaite.

Viņa skaidroja, ka, nosakot ierobežojumus, Krievija bieži izdara spiedienu pret kaimiņvalstīm.

“Viens no veidiem, kā tā [Krievija] vēlas un var kaitināt savus kaimiņus, ir ar robežu saistītie jautājumi. Tas nav nekas jauns, ta regulāri nosaka šādus pasākumu pret “nepaklausīgajām” valstīm. Parasti tas ilgst pāris mēnešus. Viņi mūs mocīs, kaitinās mūsu pārvadātājus, un tad sistēma atsāks darboties,” prognozēja eksperte.

Jau ziņots, ka Lietuvas Ārlietu ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka nedēļas nogalē Krievija ir pastiprinājusi robežas šķērsošanas procedūras, kas saistītas ar automašīnu ar Lietuvas reģistrācijas numura zīmēm un automašīnu, kas ved Lietuvas uzņēmumu preces vai Lietuvas kompāniju reeksportētās preces, pārbaudīšanu. Lietuva nav saņēmusi oficiālu informāciju no Krievijas par tādu pārbaužu ieviešanu. Krievijas muitnieki pārbaužu palēnināšanos skaidro ar savas automašīnu reģistrācijas sistēmas problēmām.

Lietuvas Ārlietu ministrija pirmdien izsauca Krievijas vēstnieku Lietuvā Aleksandru Udaļcovu saistībā ar to, ka Lietuvas automašīnām ir problēmas šķērsot Lietuvas un Krievijas robežu.

Lietuvas Ārlietu ministrija ir solījusi informēt Eiropas Savienības (ES) institūcijas par tādu situāciju uz robežas.

Saistītie raksti

Tā nav pirmā reize, kad Krievija ieviesusi tamlīdzīgus pasākumus pret Lietuvu. Iepriekš tas notika 2013.gada rudenī, kad Lietuva bija ES prezidējošā valsts.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Krievijas rīcībai Ukrainā ir visas starptautiskā terorisma pazīmes.

LA.lv