×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
18. jūnijs, 2016
Drukāt

Eksperte: Pašreizējais KNAB stāvoklis partijām varētu būt izdevīgs (5)

Foto-LETAFoto-LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pašreizējais stāvoklis varētu būt izdevīgs, jo tas nerada īpašu apdraudējumu, secinājusi pretkorupcijas politikas un labas pārvaldības pētniece Līga Stafecka.

Notikušais KNAB Jaroslava Streļčenoka vadībā parādīja, ka KNAB priekšnieks ar pašreizējo regulējumu ir pietiekami pasargāts un neatkarīgs, kādam šim amatam arī būtu jābūt. Ja KNAB vēsturē ir bijuši gadījumi, ka premjerministrs izrāda lielu interesi par KNAB priekšnieka darbību, īpaši Aigara Kalvīša valdības laikā, tad Streļčenoka vadības periodā ministru prezidenti šo pārraudzību drīzāk saskatījuši kā lielu apgrūtinājumu, cenšoties izvairīties no izlēmīgākiem soļiem – komisijas veidošanas Streļčenoka atbilstības amatam vērtēšanai.

Premjeru izvairīgā attieksme bija saistīta ar nevēlēšanos apdraudēt savu politisko kapitālu, izvairīšanos no apvainojumiem biroja politiskā ietekmēšanā un plašāka Saeimas un arī ģenerālprokurora atbalsta trūkumu. Tādēļ pamatojums “neatbilstība ieņemamajam amatam” tika uzlūkots visai šauri, tikai kā likumpārkāpums, nesaistot to ar plašāku problēmu loku, tai skaitā vājām vadības prasmēm.

Pētījumā uzsvērts, ka par praktiskiem politiskās ietekmēšanas gadījumiem Streļčenoka vadības laikā nevar runāt. Par spīti visiem konfliktiem, kas pēdējos gados plosīja KNAB, politiskās partijas savos vērtējumos par biroja darbu bijušas klusas un interesi par Streļčenoka nomaiņu nav izrādījušas.

Stafeckas ieskatā tam var būt vairāki izskaidrojumi. Pirmkārt, pēdējo gadu laikā KNAB ir bijis tikai viens liela mēroga korupcijas gadījums – VAS “Latvijas Dzelzceļš” valdes priekšsēdētāja Uģa Magoņa lieta.

“Līdzībās runājot – vairāk bijis mazo lomu, ne cerēto lielo zivju,” uzsver pētniece.

Otrkārt, partiju dienaskārtībā pēdējos gados korupcijas apkarošanas efektivitāte nav ieņēmusi lielu lomu, ko apliecina tas, ka korupcijas mazināšana pašreizējā Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) valdības deklarācijā nav vispār minēta.

Treškārt, partijām šāds biroja stāvoklis varētu būt visai izdevīgs, jo nerada īpašu apdraudējumu. Stafecka norāda, ka šim izskaidrojumam piekrītot arī bijusī premjerministre Laimdota Straujuma (V), sakot, ka “jo nespēcīgāks KNAB, jo vienkāršāk dzīvot”.

Atsevišķas partijas, piemēram, Zaļo un zemnieku savienība, publiski vairākkārt paudušas atbalstu Streļčenokam KNAB priekšnieka amatā. Savukārt smagos noziegumos apsūdzētais politiķis Aivars Lembergs, kad Streļčenoks pirmo reizi bija atlaidis Jutu Strīķi, publiski viņu uzslavēja.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Šo “stāvokli”panākuši paši – lielākais panācējs pats Strelčenoks.

 2. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pašreizējais stāvoklis varētu būt izdevīgs, jo tas nerada īpašu apdraudējumu, secinājusi pretkorupcijas politikas un labas pārvaldības pētniece Līga Stafecka.
  ……….
  Švaka pētniece si, ja neesi pamanījusi, ka 140 darbinieku atdeve 10 gadu laikā ir knapi 10 % … Bet no NODOKĻU maksātāju naudas notērēti vismaz 50 MILJONI…

 3. KNAB ir pilnīgi lieks(!!!) kantoris, jo nav bijusi nekāda atdeve! Ir bijuši pat tik impotenti, ka nav piepieķēruši pie rokas Rīgas domes lielāko korumpantu un kukuļņēmēju Mr 20%,
  tik purinājuši pāris pārmijniekus, kas nepaspēja nodot kukuli adresātam …
  10+ gadu laikā nav aizturēts neviens(!!!) LV izzadzējs … Slēgt! un valstij ietaupīsies 8 miljoni eiro.
  Lai labāk strādā Finašu policija…

 4. Stafeckas ieskatā tam var būt vairāki izskaidrojumi. Pirmkārt, pēdējo gadu laikā KNAB ir bijis tikai viens liela mēroga korupcijas gadījums – VAS “Latvijas Dzelzceļš” valdes priekšsēdētāja Uģa Magoņa lieta.
  ———————————
  Turpmākai zināšanai – šis ir IGAUNIJAS korupcijas apkarotāju panākums …ka nogrāba NABAGMĀJAS darboni Magoni Igaunijā…ar “kukuli” uz kura dīvainā kārtā NAV Magones pirkstu nospiedumu …
  Pēc Magones atstādināšanas Latvijas Dzelzceļam sacies ZELTA laikmets – kravu tranzīts KATASTROFĀLI SAMAZINĀJIES …

 5. jo nespēcīgāks KNAB, , jo vienkāršak dzīvot!!! Streļčenoks ir laimes luteklis, var daŗīt visu, kas vien ienāk galvā, un par to nav jāatbild??? Tāpēc nav jābrīnās, ka KNAB tīklos noķertas vien mazas zivtiņas, bet lielās var dzīvot cepuri kuldamas! Latvijā korupcija zeļ visā krāšņumā un zels, jo arī premjeram Kučinskim KNAB pie vienas vietas – mazāk sāp galva…

Draugiem Facebook Twitter Google+