×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. janvāris, 2013
Drukāt

Eksperti: bezdarba līmenis Latvijā šogad turpinās sarukt

Foto - LETAFoto - LETA

Bezdarba līmenis Latvijā 2013.gadā turpinās sarukt, sasniedzot viencipara skaitli, aģentūrai BNS prognozēja personāla atlases eksperti.

Personāla atlases kompānijas “CV-Online Latvia” biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš aģentūrai BNS pavēstīja, ka 2013.gada beigās bezdarba līmenis Latvijā, visticamāk, sasniegs viencipara skaitli, jo ekonomiskā izaugsme turpināsies. Vienlaikus bezdarba lielums būs atkarīgs no jaunu darbavietu radīšanas tempa un kopējās ekonomiskās situācijas Latvijas preču un pakalpojumu eksporta tirgos.

“Visvairāk bezdarbnieku ir darba ņēmēji pirmspensijas vecumā, jaunieši bez pieredzes un darba ņēmēji ar darba tirgum neatbilstošu pieredzi, kvalifikāciju un prasmēm. Ja valsts vēl aktīvāk strādās pie bezdarbnieku izglītošanas un pārkvalifikācijas, veidos dažādas nodarbinātību veicinošas programmas, kas motivē darba devējus pieņemt darbā noteiktus darba ņēmējus, kā arī sakārtos izglītības sistēmu, lai tā būtu pakārtota darba tirgus pieprasījumam, bezdarbam jāturpina samazināties,” norādīja eksperts.

Arī personāla atlases kompānijas “WorkingDay Latvia” mārketinga direktors Māris Silinieks aģentūrai BNS atzina, ka jau 2013.gadā Latvija varētu iesoļot ar bezdarba līmeni raksturojošu viencipara skaitli. “Tas ir būtisks sasniegums pēc vairāk nekā 20% bezdarba krīzes dziļākajā punktā. Tomēr šim veiksmes stāstam ir arī ēnas puse – 2012.gada novembrī bezdarbnieku statusu zaudēja 10 967 cilvēki, no viņiem 5321 bezdarbnieks statusu zaudēja, jo bez attaisnojoša iemesla nepildīja bezdarbnieka pienākumus. Savukārt 4660 bezdarbniekiem statuss noņemts, jo viņi iekārtojās pastāvīgā darbā un par to informēja Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA). Kas notika ar 5321 cilvēku, informācijas nav,” viņš klāstīja.

Raugoties uz darba ņēmēju skaita dinamiku, kuri maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, Silinieka prognozes ir optimistiskas, un viņš paredz, ka zem 10% bezdarba līmenis Latvijā varētu nokrist jau 2013.gada sākumā.

“Prioritātei Latvijas darba tirgū vajadzētu būt produktivitātes celšanai – tas ļautu ražot lētākas preces un konkurēt Eiropas Savienības tirgū. Bet darbiniekiem varētu maksāt konkurētspējīgas algas, kas atturētu iedzīvotājus no darba meklējumiem ārzemēs un veicinātu aizbraucēju atgriešanos,” sacīja “WorkingDay Latvia” mārketinga direktors.

Arī personāla atlases eksperte Arta Biruma aģentūrai BNS prognozēja, ka bezdarbs turpinās lēnām sarukt, jo šogad Latvijā prognozē mērenu izaugsmi. Vienlaikus viņa minēja, ka bezdarba līmenis nevar būtiski mainīties, jo Latvijā ir tā sauktais strukturālais bezdarbs, proti, bezdarbniekiem nepiemīt tās kompetences, kas tiek pieprasītas darba tirgū.

“Lai notiktu būtiskas pārmaiņas, nepieciešama rezultatīva pieeja bezdarbnieku pārkvalificēšanā. Esošās mācību programmas ir pierādījušas sevi kā neefektīvas – tās ir nodrošinājušas šai cilvēku grupai vairāk psiholoģisku atbalstu un iespēju kaut ko mācīties, bet tieša saistība pārkvalificēšanās mācībām ar bezdarba samazināšanos ir vērojama ļoti nelielā skaitā gadījumu,” sacīja eksperte.

Reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā 2012.gada novembra beigās bija 10,6% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Kopš gada sākuma tas sarucis par 0,9 procentpunktiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+