×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
28. maijs, 2013
Drukāt

Eksperti: Jābūt uzmanīgiem, interpretējot partiju reitingus

LETALETA

Pirms vēlēšanām jābūt ļoti uzmanīgiem, interpretējot partiju reitingus, vortālam ”7guru.lv” atzina aptaujātie eksperti.

Politoloģe Iveta Kažoka atzīst, ka, tieši izmantojot dažādus reitingus, ir iespēja faktiski manipulēt ar vēlētāju izvēli, kā arī informēt sabiedrību par tām partijām, kuras, visticamāk, 5% barjeru nepārvarēs. “Reitingi ir reālās situācijas vienkāršojums, tādēļ ir svarīgi mācēt tos interpretēt – cilvēks, kurš vienkārši uzmetīs aci partiju popularitātes tabulai, no tās var gūt maldinošu iespaidu. Piemēram, vēlētājs maldīgi uzskatīs, ka par kādu partiju vispār nav vērts balsot – vai nu tādēļ, ka tā, spriežot pēc reitingiem, nepārvar 5% vai, tieši pretēji, tāpat jau ir pārliecinošā vadībā,” norāda Kažoka.

Viņasprāt, uzticoties nekorekti veidotiem reitingiem vai pārprotot pat profesionāli veidotu reitingu būtību, vēlētājs var vispār neatnākt uz vēlēšanām vai nobalsot par kādu citu partiju nekā tad, ja reitingus nebūtu redzējis.

Tādēļ pirms vēlēšanām medijiem nebūtu jāpublisko nepārbaudīti partiju reitingi, nezinot, kas ir aptauju veicēji un pasūtītāji, gan arī neesot pārliecinātiem par izmantoto pētījumu metodoloģiju.

Izmantojot dažādas reitingu veidošanas metodes – anketēšanu vai telefonaptauju -, atšķirīgas grupas, iegūtie rezultāti var būtiski atšķirties un līdz ar to ietekmēt sabiedrības domu, norāda Kažoka.

Savukārt politologs Jānis Ikstens uzsver, ka partiju reitingi ir ļoti nozīmīgi tiem cilvēkiem, kuri vēlas, lai viņu balsis neaizietu postā. “Latvijas situācija ir specifiska, jo pastāv izteikts sadalījums starp latviskajām un uz krievvalodīgajiem vēlētājiem orientētajām partijām. Ja kāds pilsonis nobalso par partiju, kura nepārvar 5% barjeru, tad automātiski tas nāk par labu otras grupas partijai. Protams, ir cilvēki, kuri tik ļoti neņem vērā reitingus, viņiem ir svarīgi paust savu viedokli un attieksmi neatkarīgi no priekšvēlēšanu reitingiem,” skaidro Ikstens.

Viņš uzsver, ka joprojām ir pietiekami liels pilsoņu skaits, kuri vēl nav izlēmuši par kuru partiju atdos savu balsi. Turklāt daļa no tiem izšķirošo izvēli izdarīs tieši vēlēšanu dienā.

“Politisko partiju reitingi ir svarīgi, jo pēc tiem zināmā mērā orientējas vēlētāji, attiecīgi motivējot vai gluži pretēji – demotivējot atdot savu balsi par vienu vai otru partiju,” uzsver politologs Ivars Ījabs. Viņš neizslēdz iespēju, ka daudzi vēlētāji, ieraugot partiju reitingus, maina savu izvēli par labu citai partijai ar domu – ”viņiem jau tāpat būs ļoti daudz balsu, viņi noteikti iekļūs, tāpēc balsošu par kādu citu”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+