×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
8. septembris, 2014
Drukāt

Eksperti: jau tuvākajā nākotnē piedzīvosim bezvadu tehnoloģiju uzvaras gājienu (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Daļa no mums nevar iedomāties savu ikdienu bez bezvadu interneta un mobilās datu pārraides, turklāt bezvadu tehnoloģijas ir kas vairāk nekā internets, kādēļ to loma cilvēku un uzņēmēju ikdienā tikai pieaugs un nākotnē būtiski uzlabos mūsu sadzīvi, ir pārliecināti eksperti.

Par to, kā jaunākās bezvadu tehnoloģijas lauž stereotipus un uzlabo mūsu nākotni, stāsta Latvijas jaunākās paaudzes datu pārraides iekārtu ražošanas uzņēmuma “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs.

1. “Viedās” auto stāvvietas un mājas

Attīstītajās valstīs ir sācies īsts viedo tehnoloģiju uzvaras gājiens, arī Latvijā to izmantojums palēnām uzņem apgriezienus savu daudzo ieguvumu dēļ.

Piemēram, auto novietnēs, kas aprīkotas ar viedo apgaismojuma un auto novietošanas pārvaldes sistēmu, var ietaupīt pat līdz 80% enerģijas. Turklāt krasi samazinās auto nobraukums un laiks, kādā autovadītājs var atrast brīvu vietu auto novietnē, kā arī pat par 50% sarūk izplūdes gāzu emisijas.

Arī “gudrās” mājas vai biroja gadījumā ir būtiski ieguvumi, sevišķi energotaupības jomā. Ikviens praktisks cilvēks vai uzņēmējs spēs novērtēt sistēmu, kas, piemēram, ļauj efektīvi un apdomīgi vēdināt un apsildīt mājokli, biroja vai citas telpas. “Gudrās” mājas lieliski pasargā arī no pārrāvumiem elektropadevē – ja atslēdzas elektrība, ieslēdzas rezerves barošanas akumulatori, kas var uzturēt sistēmu līdz pat divām dienām.

2. Dažas sekundes var būt miljonus vērtas

Ir uzņēmējdarbības jomas, kur pāris sekundes var izšķirt visu un var nozīmēt būtiskas peļņas gūšanu vai zaudēšanu, piemēram, biržās, izsoļu namos vai mājaslapās.

“Mūsdienās svarīga ir ne tikai interneta ātrdarbība, bet arī signāla aizture jeb tā saucamais tīkla latentums. Jaunākie bezvadu risinājumi nodrošina to, ka pa radio viļņiem pārraidītajam signālam ir mazāka aizture nekā optiskajos tīklos, līdz ar to brīdis kopš dati tiek ievadīti punktā “A” un tie nonāk līdz punktam “B” krietni samazinās,” paskaidroja Bergs.

To pamanījuši arī lielākajos finanšu tirgos, tostarp Volstrītā, kur datu pārraidei vairs neizmanto optisko šķiedru, bet gan bezvadu risinājumus.

3. Samazina izdevumus uzņēmējiem, palīdz attīstīties reģioniem

Izmantojot bezvadu risinājumus, uzņēmēji vairākas reizes var samazināt tīkla infrastruktūras ierīkošanas un uzturēšanas izmaksas. Tas nozīmē arī to, ka uzņēmēji vairs nav piesaistīti kādai konkrētai vietai, kur ir pieejams optiskā interneta kabelis.

“Piemēram, tā vietā, lai uzņēmums savienotu plašu filiāļu/lietotāju/ierīču loku ar sarežģītu optiskā tīkla infrastruktūru, ir iespēja to vienkāršoti savienot ar bezvadu risinājumiem, līdz ar to samazinot gan operatīvās, gan ierīkošanas izmaksas. Tajā pašā laikā nezaudējot kvalitāti un ātrdarbību,” pastāstīja IT ārpakalpojumu kompānijas “Stream Networks” vadītājs Edgars Ricevs.

4. Glābj dzīvības

Pašlaik pasaulē tiek attīstīti vairāki uz radio un bezvadu tehnoloģijām balstīti projekti, kas palīdzēs glābt dzīvības, sākot no slimnīcas pacientu veselības stāvokļa uzraudzības reālajā laikā līdz pat pasažieru evakuācijai no grimstoša kuģa.

Piemēram, tieši pateicoties projektam LYNCEUS izdevās sekmīgi atrast un izglābt bēdīgi slavenā “Costa Concordia” pazudušos pasažierus un apkalpes locekļus. Glābšanas vestēs bija iestrādāti LYNCEUS projektā izstrādātie inovatīvie bezvadu sensori, kas ļāva reālajā laikā izsekot pasažieru atrašanās vietu. Šie sensori ir tikai maza daļa no vērienīgā projekta, kas solās būtiski uzlabot glābšanas operācijas uz jūras.

Katrā ziņā, nenoliedzami, ka līdz ar bezvadu tehnoloģiju attīstību cilvēces sapnis par ikdienas procesu automatizāciju sāk piepildīties. Visticamāk, jau pavisam drīz “gudrās” mājas vai autostāvvietas vairs nebūs nekāds luksuss, bet gan neatņemama mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Interesanti, vai kāds ir iedomājies papētīt to, kā tajā elektromagnētisko svārstību mudžeklī, kuru ap mums rada visdažādākās bezvadu ierīces, jūtas dzīvie organismi vispār un konkrēti cilvēka organisms? Vēl pirms gadiem trīsdesmit gadījās lasīt rakstu par to, kā ar elektromagnētiskā lauka palīdzību var gan stimulēt, gan nomākt labības augšanu laukā. Visai nesen Latvijas medijos pazibēja ziņa par, šķiet, Kanādas zinātnieku pētījumiem par mobilo sakaru torņu izstarotā elektromagnētiskā lauka ietekmi uz bitēm, un nākotnes perspektīvas neizskatījās iepriecinošas. Vai galu galā nesanāks tā, ka ekonomiski izdevīgākās tehnoloģijas būs tieši tās, kas cilvēku dzimumu aizvedīs pie sliekšņa, aiz kura sāksies sugas iznīcināšana? Kaut gan… kas zina… varbūt būs pat labāk, ja Homo Sapiens tiks iznīcināts un mūsu nabaga planēta varēs atveseļoties no sērgas, ko sauc par civilizāciju.

Draugiem Facebook Twitter Google+