×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
24. augusts, 2015
Drukāt

Eksperti: latviešu valoda bēgļiem būtu jāmāca no pirmās dienas (14)

Foto - AFP/LETA. Ilustratīvs attēlsFoto - AFP/LETA. Ilustratīvs attēls

Latviešu valodas apguve patvēruma meklētājiem būtu jānodrošina jau no pirmās ierašanās dienas Latvijā, šodien diskusijā “NVO loma bēgļu integrācijas jomā” secināja vairāki valsts iestāžu un nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvji.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Patvēruma lietu nodaļas vadītājas vietniece Ligita Geidāne uzsvēra, ka jādomā ne tikai par gaidāmajiem 250 bēgļiem, kas ieradīsies šīs programmas laikā, bet arī par tiem, kuri Latvijā ierodas un ieradīsies ārpus šīs programmas.

Geidāne norādīja, ka, tiklīdz šie cilvēki ierodas, uzreiz jādomā par mājokli, par to, lai viņi maksimāli ātri iesaistītos darba tirgū, kā arī valodas apguvi. Tas, ko piedāvā valsts valodas apguve, nav pietiekami atraktīvi, uzskata Gaidule un skaidroja, ka ar valsts atbalstu tiek nodrošināta tikai viena apmācību nodarbība nedēļā. Tomēr, ja cilvēks kontaktējas, viņš ātrāk integrējas sabiedrībā.

Kā diskusijā norādīja Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dimitrijs Trofimovs, patvēruma meklētāju integrācijai jābalstās uz katra indivīda spējām, dotībām, lai saprastu, kāds ir veiksmīgākais veids viņa integrācijai sabiedrībā.

Viņš arī uzsvēra, ka jāsaprot, kādā veidā patvēruma meklētājiem tiks nodrošināts atbalsts, kad beigsies šobrīd paredzētais atbalsts konkrēti plānotajiem 250 bēgļiem.

Kā atzīmēja Saeimas deputāts un Arābu kultūras centra vadītājs Hosams Abu Meri, valodas apguves nodarbība vienreiz nedēļā nozīmē, ka cilvēkam vajag aptuveni gadu, lai iemācītos valodu, tomēr tas būtu jādara intensīvāk.

Arī Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrības integrācijas un pilsoniskās sabiedrības attīstības nodaļas vadītāja Anita Kleinberga uzsvēra, ka valodas un integrācijas kursi ir ļoti svarīgi, tomēr piešķirtais valsts pabalsts valodas apguvei ir mazs un, skatoties vidējās tirgus cenas, “sanāk trūcīgs piedāvājums”.

Viņa uzskata, ka ir “vajadzīgi lielāki līdzekļi, lai cilvēki labāk iedzīvotos”. Kleinberga arī atzīmēja, ka valodu nevar iemācīties tikai klasē, nepieciešama arī praktiska iesaiste. KM šeit saskata NVO nozīmību, piebilda nodaļas vadītāja.

Arī viņa piebilda, ka valodas un integrācijas kursi būtu jāsāk jau uzreiz pēc ieceļošanas Latvijā un tie būtu jānodrošina jau patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā “Mucenieki”.

Savukārt, kā diskusijā sacīja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte, patvēruma meklētāju integrācijas plānam ir jābūt ilgtermiņa dokumentam. “Ja pārtrūks valsts atbalsts, viņš ies uz pašvaldību, un tad sociālā palīdzība būs jānodrošina pašvaldībai,” skaidroja Rudzīte.

Arī biedrības “Patvērums “Drošā māja”” projektu vadītājs Alvis Šķenders uzsvēra, ka latviešu valoda iebraucējiem būtu jāmāca “jau no pirmās dienas”. Tāpat viņš uzskata, ka patvēruma meklētājus vajadzētu nodrošināt ar pamatinformāciju par Latviju, piemēram, laikapstākļiem, jo ne visās valstīs ir četri gadalaiki.

Savukārt, kā diskusijā atzina Latvijas Sarkanā Krusta ģenerālsekretārs Uldis Līkops, 250 cilvēki Latvijas valsti nesagraus, bet, ja tomēr sagraus, tad “jājautā – kas tā par valsti”.

Kā ziņots, valdība šovasar vienojās par Latvijas nostāju bēgļu jautājumā, lemjot, ka divu gadu laikā valsts varētu uzņemt 250 patvēruma meklētājus. Pagaidām nav precīzi zināms, kuras valsts iedzīvotājus Latvija uzņems, taču tie varētu būt Afganistānas, Irākas, Sīrijas un atsevišķu Āfrikas valstu pilsoņi.

Iekšlietu ministrs atzinis, ka Latvija ir ieinteresēta uzņemt bēgļu ģimenes – vecākus ar bērniem, nevis atsevišķus bēgļus.

Patvērumu Latvijā kopš 1998.gada lūguši 1592 ārzemnieki. Šajā laikā bēgļa statuss piešķirts 65 personām, bet alternatīvais statuss noteikts 137 ārzemniekiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Kur gan viņi strādās nezinot krievu valodu?

 2. A nahera viniem latviesu valoda?Lai estu, dzertu, dzivotu uz latviesu rekina zalji un lugtos savu allah valoda nav vajadziga.Un neticu,nu neticu, ka vini ko citu te taisas darit.Vinu cilvektiesibas paredz dzivot zalji, kasit kuli un lugties.Ta ka jasagatavojas tik celt viniem lepnas lugsanu zales, jasagatavo 8-gadigas jaunkundzes par sievam, un japasniedz savas galvinas nogriesanai.

 3. Kardināls svētais Vanags Atbildēt

  Bēgļus no pirmās dienas jāsūta uz luterāņu un katoļu baznīcu. Lai tie kļūst par latviešu kristiešiem.

 4. Nemurgojiet! Kā viņi domā mācīt, ja vairākums no imigrantiem ir analfabēti?

 5. от обеда до забора! latviešu valoda bēgļiem būtu jāmāca sākot ar pirmo dienu! un ja viņi ietrapīs meķī par īstenā kristieša dekapitēšanu? meķī atsēž srokus sovaku elek†orāts un valsts valoda krievu.

 6. Melliem okupantiem no pirmās dienas ir jāmāca krievu valoda un tad tālāk uz austrumiem.

 7. Kapec to visu neiedod Latvijas pilsoniem, iedzivotajiem, lai vini paliktu un dzivotu Latvija?

 8. Latviesi skrien prom no Latvijas tadel, ka viniem nebus nekas, ko sola iecelotajiem no citam valstim. Ko doma Latvijas Prezidents!

 9. Ir viens BET,ka teiktu Godmaņa kungs!! Atbildēt

  Kur tad mēs ņemsim arābu,kurdu un tik daudzu Āfrikas valodu pratējus?Ne jau visi viņu runā angliski! No kādiem līdzekļiem,cienījamās dāmas un kungi,maksāsim viņiem algas? Varbūt sametīsiet paši?

 10. Vispirms gan ieviesisim veselības apdrošināšanu,kā visās pārējās ES valstīs! Vai tad no Itālijas un Grieķijas uzņemamajiem bēgļiem,Latvijā tā vairs nebūs vajadzīga! Īpaši vēl,ja gribam viņus uzņemt ziemā!Ārstēšana pēc tam,var izrādīties valstij daudz dārgāka!

 11. Nav tik vienkārši Atbildēt

  Arī šie 250 nelegālie imigranti var sagraut Latviju ekonomiski,jo ir tikai papildus finnsiālais slogs trešajai trūcīgķajai ES valstij! Nevajag aizmirst,Līkopa kungs,ka saskaņā ar Latvijas 2013,gadā Briselē parakstīto nolīgumu,Latvija laikā no 2014.līdz 2020.gadam sniegs finansiāļo palīdzību arī Āfrikas,Karību jūras un Klusā okeāna valstīm.Latvijas iemaksa ir 35 423 567 eiro (24 895 834 latu)!

 12. Jā,secinātāju,pamācītāju un norādītāju mums netrūkst! Atbildēt

  Vai šo apmācību jau no pirmās dienas finansēs valsts iestādes,nevalstiskās organizācijas (NVO) un Pilsonības un migrāijas lietu pārvalde no saviem līdzekļiem? Vai arī tas tiks darīts uz pensiju indeksācijas un veselības apdrošināšanas rēķina?

 13. Vispirms iemāciet krieviem, kas nav labāki par šiem migrantiem, kas slēpjas aiz bēgļu maskas un kuru galvenais mērķis ir iznīdēt eiropiešus, lai iegūtu sev dzīves telpu. Mērķi tie paši.

Draugiem Facebook Twitter Google+