×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. aprīlis, 2013
Drukāt

Eksperti Lietuvas valdībai rosinās turpināt Visaginas AES projektu

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Iepriekšējās labēji centriskās Lietuvas valdības sāktais jaunās atomelektrostacijas (AES) Visaginā projekts ir jāturpina, tomēr ir nepieciešamas nopietnas izmaiņas, piektdien vēstīja laikraksts “Lietuvos rytas”, atsaucoties uz Enerģētikas ministrijas un īpašas darba grupas sagatavoto ierosinājumu valdībai.

Par to “Lietuvos rytas” informēja anonīmi avoti, piebilstot, ka, kā šķiet, arī jaunais premjerministrs Aļģirds Butkevičs (attēlā) un citi ietekmīgi politiķi no valdošās Sociāldemokrātu partijas neiebilst pret projekta īstenošanu kopā ar Latviju un Igauniju, kā arī Japānas kompāniju “Hitachi”.

Saskaņā ar avotu teikto laikrakstam Lietuva “Hitachi” varētu piedāvāt veikt “reālas investīcijas” AES būvniecībā, ne tikai “pārdot tai reaktoru”. Tāpat avoti atklājuši, ka valdībai tiks piedāvāts reorganizēt AES būvniecībai izveidoto “superkompāniju”, pārvēršot to par normālu valstij piederošu uzņēmumu.

Ekspertu ierosinājumā arī piedāvāts atteikties no Lietuvas dominējošā stāvokļa projektā un aicināt Latviju un Lietuvu palielināt savu dalību tajā gan akciju daļu, gan investīciju ziņā, vēstīja “Lietuvos rytas”, atsaucoties uz anonīmu avotu sniegto informāciju, kas arī liecina, ka Latvija un Igaunija projektā vēlas piedalīties arī ar jauniem nosacījumiem.

Lietuvas Enerģētikas ministrija paudusi pārliecību, ka “Hitachi”, kas “ir atvērta sarunām”, piekritīs izskatīt jaunos nosacījumus.

Pavasarī Lietuvas valdība sociāldemokrāta Aļģirda Butkeviča vadībā plāno pieņemt lēmumu par jaunās AES projekta realizāciju. Iepriekšējā valdība konservatīvās partijas “Tēvzemes savienība–Lietuvas kristīgie demokrāti” līdera Andra Kubiļus vadībā plānoja līdz 2020.gadam valsts ziemeļaustrumu pilsētā Visaginā uzbūvēt jaunu AES. Bija plānots, ka projektā iesaistīsies arī Latvija un Igaunija, kā arī, iespējams, Polija, bet par stratēģisko investoru tika izraudzīts Japānas koncerns “Hitachi”.

Pērn 14.oktobrī Lietuvā notikušajā konsultatīvajā referendumā vairākums dalībnieku nobalsoja pret AES būvēšanu valstī. Tā kā referendums bija konsultatīvs, tā rezultāti nav juridiski saistoši, un galīgais lēmums par AES būvēšanu ir jāpieņem Seimam un valdībai.

Lietuvas valdība ir izveidojusi darba grupu Visaginas AES projekta izvērtēšanai. Parlamenta pieņemtā rezolūcija paredz, ka valdībai līdz 15.maijam Seimā ir jāiesniedz priekšlikumi par projekta tālāko likteni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+