×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
14. augusts, 2016
Drukāt

Eksperti: Pašreizējais valsts autoceļu nolietojums ir 3,41 miljards eiro (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Ilustratīvs foto

Valsts autoceļu atlikusī vērtība ir 1,55 miljardi eiro, bet pašreizējais valsts autoceļu nolietojums ir 3,41 miljards eiro, aprēķinājusi Satiksmes ministrijas izveidotā ekspertu darba grupa ilgtspējīga un prognozējama autoceļu sakārtošanas modeļa izstrādei.

Tāpat aprēķināts, ka kopš 1991.gada valsts autoceļiem ir uzkrājies remontdarbu deficīts 4,5 miljardu eiro apmērā. Eksperti secina, ka ceļu vērtība samazinās un zaudējumi tautsaimniecībai palielinās un patlaban tie sasniedz 880 miljoni eiro.

Ņemot vērā situāciju, eksperti iesaka ņemt aizņēmumu ceļu pārbūvei un atjaunošanai un atmaksāt aizņēmuma procenta maksājumus no ietaupījuma, jo ekonomika necietīs ikgadējos zaudējumus 880 miljonu eiro apmērā.

Eksperti arī norādījuši, ka valsts vārdā aizņēmumu ir tiesīgs ņemt finanšu ministrs gadskārtējā valsts budžeta likumā atļautajos apmēros. Tāpat eksperti atgādina, ka aizņēmumu, kura apjoms saimnieciskā gada laikā pārsniedz 20% no gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktā iekšzemes kopprodukta apjoma saimnieciskajā gadā, finanšu ministrs valsts vārdā var ņemt tikai tad, kad ir pieņemts un stājies spēkā likums par attiecīgo aizņēmumu.

Kā ziņots, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un prognozējamu autoceļu sakārtošanas modeli, ekspertu darba grupa Satiksmes ministrijai ieteikusi veikt visu Latvijas ceļu izvērtējumu un ceļu fonda vai speciālā budžeta atjaunošanu, kā arī nodrošināt aizņēmumu iespējas.

Tāpat eksperti ieteikuši izšķirties par ceļu lietošanas maksājumu piesaisti ceļu remonta finansējumam. Ieteikta arī nodokļu un nodevu pārskatīšana transporta jomā.

Lai ieteiktos pasākumus realizētu, gan nepieciešama politiskā izšķiršanās un griba, atzina eksperti.

Saskaņā ar ekspertu ieteikumiem taps Satiksmes ministrijas informatīvais ziņojums valdībai.

Kā ziņots, pēc satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) iniciatīvas izveidotā ekspertu grupa šonedēļ prezentēja ministram savu redzējumu par ilgtspējīgu un prognozējamu autoceļu sakārtošanas modeli. Tāpat eksperti sniedza priekšlikumus efektīvākam ceļu tīkla finansēšanas mehānismam.

Ekspertu grupā piedalās Latvijas Pašvaldību savienības, Valsts policijas, ceļu būvētāju, uzturētāju un sabiedrības pārstāvji, kā arī Satiksmes, Ekonomikas, Finanšu, Iekšlietu un Zemkopības ministrijas pārstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Eksperti spriež galīgi aplam! Lai naudu aizņemās citām lietām, par ko tauta nemaksā! Ceļot akcīzi degvielai, mums solīja Vācijas līmeņa ceļus, kur tā nauda tiek nopļundurēta? Gaismas pilis, cietumus, VID ēkas lai ceļ par aizņemto, nevis ceļu naudu, bankās un metalurgos nav ko grūst miljardus, tad visam pietiks. Ierēdņu armija ar jau sen prasās pēc retināšanas! Vispirms lai atklāti pasaka, kur nauda paliek, tad tam, kam nepietiek aizņemas, nevis otrādi- aizņemas tam, par ko tauta samaksājusi jau sen!

Draugiem Facebook Twitter Google+