Politika

Eksperti pretrunīgi vērtē Dombrovska lēmumu par Strīķes atjaunošanu amatā 3


Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (no labās), Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks, priekšnieka vietnieki Juta Strīķe un Alvis Vilks pirms tikšanās Ministru kabinetā.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (no labās), Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks, priekšnieka vietnieki Juta Strīķe un Alvis Vilks pirms tikšanās Ministru kabinetā.
Foto – LETA

Aģentūras BNS aptaujāto ekspertu vērtējums par premjerministra Valda Dombrovska lēmumu atcelt Korupcijas novēršanas un apkarošanas (KNAB) vadītāja Jaroslava Streļčenoka rīkojumu par savas vietnieces Jutas Strīķes atlaišanu no amata ir neviennozīmīgs, paužot tam gan atbalstu, gan pārmetot KNAB diskreditēšanu.

Dombrovskim ir ne tikai tiesības atcelt Streļčenoka rīkojumu par savas vietnieces Jutas Strīķes atlaišanu no amata, bet arī pienākums to darīt, ja tas neatbilst sabiedrības interesēm, tā sarunā ar aģentūru BNS pauda tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Ministrs pauda viedokli, ka viņam nav bažu par Dombrovska lēmuma juridisko pamatotību, pieļaujot, ka savu vērtējumu tam ir devuši gan premjera padomnieki juridiskajos jautājumos, gan Valsts kanceleja. Tajā pašā laikā viņš piebilda: “Ja premjera pakļautībā esošas iestādes vadītāja rīkojums ir netaisnīgs un neatbilst sabiedrības interesēm, ir jāmeklē veidi, kā to atcelt.”

Saistītie raksti

Pilnīgi pretēju viedokli pauž Latvijas Juristu biedrības vadītājs Aivars Borovkovs. Viņš norāda – pats fakts vien, ka tādā operatīvās darbības iestādē, kāda ir KNAB, drīkst darboties arodbiedrība, ir “demokrātijas kropļojums”. “Operatīvās darbības iestādēs ir jābūt ļoti stingrai hierarhijas vertikālei. Tas tiek ievērots vairāk nekā desmit šobrīd Latvijā strādājošos operatīvās darbības subjektos, un KNAB ir vienīgais šāds subjekts, kur tas tā nav. Savukārt Dombrovskis ar savu lēmumu ir diskreditējis šo iestādi kā tādu,” tā Borovkovs.

Piesardzīgs, vērtējot minēto Dombrovska lēmumu, ir politologs Valts Kalniņš: “Es neesmu redzējis premjera lēmumu, tādēļ nevaru vērtēt, vai tas ir prettiesisks vai nav, bet jācer, ka ar to tiesiskumu un pamatotību viss ir kārtībā. Pretējā gadījumā tas ir ļoti nozīmīgs drauds KNAB neatkarībai. Bet es to argumentāciju nevaru pārbaudīt, vai tā tiešām ir pareiza. Domāju, ka tas ir ārkārtīgi svarīgi, lai tas būtu pareizi. Katrā ziņā KNAB nākotnei ir ļoti svarīgi, lai jautājums nebūtu nepilnīgi vai nepareizi pieņemts pareizi.”

LA.lv