×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. decembris, 2014
Drukāt

Eksperti: prezidenta lēmums par došanos uz Maskavu būs visas ES nostājas paušana (26)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Valsts prezidenta Andra Bērziņa lēmums par došanos uz 9.maija svinībām Maskavā, ņemot vērā Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības (ES) Padomē, būs visas ES nostājas paušana, norādīja aģentūras BNS aptaujātie politikas eksperti.

Tāpat tika uzsvērts, ka Bērziņam šī lēmuma pieņemšanā ir jākonsultējas ar pārējo Baltijas valstu prezidentiem – Daļu Grībauskaiti un Tomasu Hendriku Ilvesu.

Politikas eksperts Ojārs Skudra prognozēja, ka prezidents lēmumu par došanos uz 9.maija svinībām Maskavā pieņems pēdējā brīdī: “Bērziņam tas ir raksturīgs politikas stils, un viņš ir pazīstams ar to, ka gaida līdz pēdējam brīdim. Tikai tad, kad situācija būs pēc iespējas skaidrāka, viņš pieņems lēmumu.”

Skudra akcentēja, ka šīs potenciālās vizītes kontekstā ir jāvēro tā dēvētā Normandijas četrinieka – Angeles Merkeles, Petro Porošenko, Vladimira Putina un Fransuā Olanda – tikšanās Kazahstānā, Astanā 15.janvārī. “Ja šī tikšanās būs veiksmīga, un tur pieņemtie lēmumi sāks īstenoties, tad janvāra beigās vai februāra sākumā varētu sekot atbilde no Latvijas prezidenta [par došanos uz Maskavu],” teica eksperts.

Viņš arī atgādināja, ka svarīgs faktors būs Austrumu partnerības samits, kas 22.maijā norisināsies Rīgā. “Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir ieinteresēts uzlabot attiecības ar ES, līdz ar to, ja Bērziņš dotos uz Maskavu tieši pirms Austrumu partnerības samita, tad tas būtu pat ļoti vēlams pasākums Krievijai,” viņš piebilda.

Uz jautājumu vai Bērziņam ir jādodas uz 9.maija svinībām Skudra atbildēja, ka tas nav vērtējams viennozīmīgi: “Ir faktori, kas runā par labu tam, ka būtu jābrauc, piemēram, turpinot eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas tradīciju. Tāpat jāņem vērā apstāklis, ka šāda vizīte varētu radīt iespaidu, ka Latvijai tāpat kā Ungārijai ir sava īpaša ārpolitika attiecībās ar Krieviju.”

Arī politikas eksperte Žaneta Ozoliņa norādīja, ka potenciālā Bērziņa vizīte Maskavā 9.maijā nav vērtējama viennozīmīgi. “Tas ir jautājums, uz kuru nevar atbildēt pilnībā atbalstoši vai noraidoši, jo ir pārāk daudz nezināmo, uz kuriem būtu jāmeklē atbildes,” viņa teica.

Viņasprāt, šobrīd pareizākais risinājums būtu pauzes ieturēšana un konsultēšanās ar sabiedrotajiem: “Līdz 9.maijam var notikt daudz un dažādi notikumi, līdz ar to šobrīd prognozēt kā attīstīsies situācija nav iespējams.”

Ozoliņa arī akcentēja uzaicinājuma akceptēšanas vai noraidīšanas argumentācijas nozīmi.

Komentējot Lietuvas prezidentes Grībauskaites atteikumu apmeklēt 9.maija svinības Maskavā, Ozoliņa norādīja: “Pēdējā laikā Lietuvas prezidente ar Krievijas amatpersonām ir apmainījusies ar daudz asiem viedokļiem. Pie šādas asas retorikas ir grūti spert savādāku soli.”

Arī politologs Juris Rozenvalds norādīja, ka šajā gadījumā ir jāvēro situācijas attīstība Ukrainā. “Piemēram, cik lielā mērā Kremlis būs gatavs ieslēgt atpakaļgaitu un no ES viedokļa mēģināt rīkoties konstruktīvi,” viņš teica.

Rozenvalds arī uzsvēra Bērziņa lēmuma par došanos uz Maskavu nozīmi, ņemot vērā Latvijas prezidentūru ES Padomē. “Manuprāt prezidenta potenciālā vizīte nebūs vairāk tikai Latvijas jautājums. Šis jautājums, ņemot vērā mūsu prezidentūru ES Padomē, pārvēršās par visas ES nostājas apliecinājumu. Tas vairs nav jārisina mums pašiem,” viņš akcentēja.

Jau ziņots, ka Lietuvas prezidente Grībauskaite ir saņēmusi ielūgumu no Krievijas apmeklēt pasākumus par godu 70.gadadienai kopš Padomju Savienības uzvaras pār nacistisko Vāciju, tomēr nākamgad Maskavā gaidāmos pasākumus viņa neapmeklēs.

“Ielūgums tika saņemts. Prezidente neplāno piedalīties pasākumā,” aģentūrai BNS otrdien sacīja Grībauskaites preses pārstāvis Modests Naudžus.

Atzīmējot triumfu Otrajā pasaules karā, Krievija ik gadu 9.maijā Maskavas Sarkanajā laukumā rīko militāro parādi.

Lietuvas prezidenti neapmeklēja svinības nedz pirms pieciem, nedz desmit gadiem, lai gan citu Baltijas valstu līderi ielūgumus pieņēma.

Baltijas valstīs attieksme pret Otrā pasaules kara iznākumu nav viennozīmīga, jo tā rezultātā Latvija, Lietuva un Igaunija uz piecdesmit gadiem palika Padomju Savienības okupācijas varā.

Šogad Krievija ielūgumus uz svinībām izsūtīja laikā, kad tās starptautiskais tēls un attiecības ar citām valstīm ir iedragājusi Krimas aneksija un atbalsts prokrieviskajiem separātistiem Ukrainas austrumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. velas uzturet labas atiecibas ar Putina iekartu…… gadijuma, ja nakotne kaut kas tads butu izdevigi, ne ta ka antikrieviska Igaunija un Lietuva kuri gatavi uzreiz Krieviju nosodit.

 2. Вот чего ему прикажут из Брюсселя, то и будет делать ваш, как бы президент. Прикажут ехать – поедет как миленький, прикажут лаять – будет лаять на Россию. Свою независимость вы просрали уже давно.

 3. Nenoliedzams ir fakts, ka BEZ V.Freibergas mēs NEBŪTU NE NATO ne arī ES!!! Rietumus un ASV prezidente pārzināja un pārzin kā savus piecus pirkstus!!! Viņa prot daudzas svešvalodas, ko ne Ulmanis, ne Bērziņš NEPROT un NEPRATĪS un varēja sarunāties BEZ tulkiem!!! Viņa prot uzvesties rietumu stilā, jo tur uzaugusi, skolojusies.

 4. Uz 9.maiju Putlers saorganizees “pamieru” Atrumukrainaa un veiks mieraneseeja cieniigu propogandu Briivaas pasaules virzienaa cerot ka taas liideri taisiis reveransu Kremlja virzienaa. Tad rodaas jautaajums-kaa risinaat”Krim nash” problemu-vai ES ar Beerzinju piemiegs acis uz $o faktu? ASV nostaaja ir prognozeejama.

 5. Ar to nepietiek, Bērziņ. Katra valsts izlemj autonomi. Latvijas soliderizēšanās jābūt galvenokārt ar pārējām Baltijas valstīm. Neesi gļēvulis, runā skaidri.

  • Cik labi piesegties ar ES savas vizītes laikā? Apsveicami! Vai tikpat iztiekot bez vizītes. Būsi mīļš un balts, kā Zatlers Grūzijas kara laikā – es jau neko …

 6. Tikai gļēvuļi un līdēji nespēj paši izlemt un gaida līdz pēdējam brīdim, ko citi teiks.. FUI!

 7. Kāds kauns, ka VVF (viņai bijušas sadarbības ar PadSav orgāniem jau Kanādā) aizbrauca uz Maskavu.Ceru, ka Bērziņam būs mugukauls nebraukt.

  • VVF izdarīja to, ko vajadzēja! Būtu to reiz Bērziņš vai Zatlers, Ulmanis – mēs nekad nebūtu nedz NATO nedz ES. Uz Maskavu viņai vajadzēja aizbraukt savas izglītošanas nolūkos, jo viņa nekad nav redzējusi krievu savām acīm. Droši vien arī domājusi, ka latvieši nav taisnīgi nemīlot savu okupantu. Tā kā liec mierā, tas ir pavisam cits gadījums.

 8. BRAUC VAI NEBRAUC, TAS LIETAS BŪTĪBU NEMAINĪS!!! Krievija NAV MAINĪJUSI SAVU ATTIEKSMI PRET LATVIJU jau n-tos gadus!? Nezinu KAM jānotiek, lai šī kaimiņvalsts būtu labvēlīga un saprotoša pret Latviju????????? Līdz šim mums ir bijis vienīgi NELABVĒLĪGS iznākums un valsts attīstībā esam MESTI DAUDZUS GADUS ATPAKAĻ!???????? Cik nav bankrtējuši mūsu uzņēmumi, kuri savu preču noieta tirgu bija atraduši Krievijā!!! Pirmie KAPITĀLI IZNĪCINĀTI TIKA ZIVRŪPNIECĪBAS UZŅĒMUMI!?? Kas tā bija iznīcību mazajiem ciemiem!!! Zvejas laivu OBLIGĀTA sagriešana jau bija katastrofa, ko radīja ES stulbie, nekaunīgie lēmumi !!!!! Tad CŪKKOPJI, tad PIENA RAŽOTĀJI, utt. KATRU DIENU KAUT KAS JAUNS UN IZNĪCINOŠS UN KATRU REIZ ESAM VAINOTI VIENĪGI TIKAI MĒS!??????????? KUR VAR, TUR MUMS PIEKAR “BUMBAS”!?? KUR VAR, TUR MŪS GREMDĒ BEZ ŽĒLASTĪBAS!!!!!! Esam palikuši valstī BEZ DARBA SPĒJĪGIEM CILVĒKIEM!!? KUR VĒL TĀLĀK????????????? Braukt uz svinībām būtu nešpetns solis!

 9. mums prezidents ir mūsu Atbildēt

  vai ES marionete? par savu valsti jādomā neviss briseles pakaļas jābučo.

 10. Pensionārs Bērziņē ļoti grib nokļūt Maskavā , lai dabūtu palaizīt “dižciltīgajam” pundurim netīro, smirdoššo pakaļu…

 11. “Baltijas valstīs attieksme pret Otrā pasaules kara iznākumu nav viennozīmīga” – tā ir tā gudrā Bērziņa labā roka nodefinējus? Attieksme pret okupāciju? Kā ar mūsu likumiem, tie arī nav viennozīmīgi? Galu galā Saeima varētu izlemt, kā laipotāja kungam šo reiz stūrēt. Varbūt viņam labāk saslimt, tā kā to komunisti ir praktizējuši? Tieši sakarā ar samitu Latvijai jāpauž savu un stingru poziciju. Šodien visiem ir skaidrs, ka balstīt Latvijas izaugsmi uz krieviju nevar. Jāmeklē citi ceļi. To var apgalvot tikai uzpirktie “politiķi-gescheftmacheri”. Ja prezidenta lēmums ir kolektīvs lēmums, tad par kādu vel “tautas vēlēto” publika sapņo?

 12. 9. maijs atnesa latviesu tautai gandriz 50 gadu verdzibu un iznicibu, no kuras vel lidz sai dienai neesam vala tikusi. Berzin, atmodies!!!!!!!!!!!!!!!

 13. berzin nebrauc putinam sterbeles laizit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. sikalas neko nemainis nacisma sagravi eiropa ta paliks muzigi krivu uzvara par nacismu ukri… paliks besa…..

 15. Kas tik tagad nav politikas “eksperti” Latvijā: piemēram, komunistiskās propagandas rupors un Rietumu lamātājs Skudra, vai Latvijas PSR kompartijas CK funkcionāre-propagandiste Kreituse. Nesaprotu, kas šiem cilvēciņiem ir galvās un kāda ir viņu pārliecība, ja var tā pēkšņi par 180 grādiem apmest kažoku uz otru pusi un stāstīt tautai pilnīgi ko citu. Domāju, ka šāda tipa cilvēki dzīvo atkarībā no tā, “kādos ratos brauc, tādu dziesmu dzied”, bet krīzes situācijās viņi var būt pat bīstami: piesliesies tai varai, kura viņiem tobrīd būs izdevīgāka. Tāpēc žurnālistiem vajadzētu likt viņus mierā, nevis te nepārtraukti intervēt un prasīt viņu viedokli.

  • Tur jau tā lieta, Kārli, ka to žurnalistu vidū ir liela daļa tādu pašu darboņu. Kā es novēroju iekš LA iet sīva cīņa divu 180-grādīgi atšķirīgu avīžnieku. Liela daļa no tiem vienkārši tulko un translē Regnum un Krievijas TV pirmā kanāla viedokli. Viņi līdz šim laikam vel nevar pamest “mammas pupu”.

  • Žurnālistiem jau to diktē darba devēji, ko uzaicināt un intervēt. Visi mediji ir politizēti!

 16. Iepriekšējais Zatlers nevarēja kartē atrast Grūziju Krievijas agresijas laikā. Vēl agrāk uz Kremļa pīrāgiem skrēja V.V.F. un tālāk par sulaiņu vārtiem netika. Šodienas braukšana ir Krievijas ”uzvaras” atzīmēšana pār Ukrainu un Krimas anektēšanas atzīšana.
  Un kas ir ”uzvaras” diena? Diena par savu uzvaru pār savu II pasaules kara sākuma sabiedroto Hitlera Vāciju? Karots un iekarots, dalīts – Polija, Somija. Lietuva, Latvija, Igaunija, Rumānija…

 17. biedra Berjozkina kunga padomniekiem liela atbildība un grūta izšķiršanās!

Draugiem Facebook Twitter Google+