×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. septembris, 2014
Drukāt

Eksperti: šogad vidējā inflācija Latvijā nepārsniegs 1%

Foto-LETAFoto-LETA

Gada vidējā inflācija Latvijā šogad nepārsniegs 1%, prognozē bankas “Citadele” ekonomisti.

Bankas eksperti lēš, ka augustā patēriņa cenas Latvijā samazinājušās par 0,5%. Deflācija augustā nav nekas neparasts – tā notiek katru gadu, galvenokārt saistībā ar dārzeņu un kartupeļu cenu sezonālu samazināšanos, kā arī apģērbu un apavu vasaras izpārdošanu dēļ. Tieši tā ir noticis arī šogad, turklāt deflācijas procesiem šoreiz “palīdzēja” arī degvielas cenu kritums, skaidro bankas “Citadele” galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.

Gada laikā – salīdzinājumā ar pērno augustu – patēriņa cenas Latvijā ir augušas par 1%, prognozē “Citadeles” ekonomisti.

Ja atsevišķos mēnešos dramatiski pārsteigumi Latvijas patēriņa cenu rādītājos pēdējā laikā nav piedzīvoti, tad globālā mērogā vasarā ir notikušas zināmas pārmaiņas, kas būtiski pamaina Latvijas “inflācijas bildi” šī gada otrajai pusei, skaidro Vaikulis.

Viņš vērš uzmanību, ka naftas un tās produktu cenas kopš Jāņiem ir samazinājušās par aptuveni 10%, noslīdot tuvu pēdējo četru gadu zemākajam līmenim. Vasaras sākumā apstājās iepriekš vērojamais pārtikas izejvielu cenu kāpums, un kopš tā laika pārtikas izejvielas piedzīvojušas pamatīgu kritumu – par aptuveni 20%. Gaidāmo labo ražu vai specifisku apsvērumu, piemēram, Krievijas ietekmē cena samazinājusies gandrīz visiem galvenajiem pārtikas resursiem, sākot ar graudaugiem līdz piena pulverim, kā rezultātā globālie pārtikas izejvielu indeksi pašlaik atrodas stabilos četru gadu antirekordos, secina Vaikulis.

Ņemot vērā gan šos iemeslus, gan Krievijas pārtikas importa aizlieguma papildu lejupvērsto spiedienu uz atsevišķu pārtikas produktu cenām Latvijā, “Citadele” pazemina 12 mēnešu inflācijas prognozi šī gada nogalei no 2,5% uz 1,5%. Tādējādi šā gada vidējā inflācija būs ne augstāka par 1%.

Centrālā statistikas pārvalde informāciju par patēriņa cenu izmaiņām augustā publicēs pirmdien, 8.septembrī.

Kā ziņots, jūlijā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar jūliju pērn, palielinājās par 0,6%. Savukārt mēneša laikā patēriņa cenas jūlijā samazinājās par 0,4%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+