×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. februāris, 2015
Drukāt

Eksperti: Ukraina gada laikā kļuvusi par pilnīgi citu valsti (12)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Apritot gadam kopš asiņainajiem notikumiem Maidanā un bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča aizbēgšanas no Kijevas, aģentūras BNS aptaujātie ārpolitikas eksperti pauž uzskatu, ka Ukraina ir kļuvusi par pilnīgi citu valsti, vienlaikus tās varas leģitimitātei ir arī derīguma termiņš.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds uzsvēra, ka notiekošais Ukrainā ir liecība un pierādījums tam, ka “nāciju veido katru dienu”.

“Iepriekš cilvēki ievēlēja Janukoviču, bet beigās paši bija gatavi vairākus mēnešus salt Maidana laukumā, lai panāktu viņa gāšanu,” akcentēja eksperts.

Viņaprāt, Ukraina gada laikā ir ievērojami izmainījusies no dažādiem aspektiem. “Var teikt, ka šobrīd Ukraina ir pilnīgi cita valsts, jo Krimas tās teritorijā vairs nav, kā arī Donbasas faktiski vairs nav. Ukrainai ir parādījies ārējais ienaidnieks, un tā orientējas uz Eiropu,” viņš piebilda.

“Vienlaikus Ukraina arī nav cita valsts, jo politiskā kultūra un biznesa vide vienas dienas laikā nemainās,” sacīja Sprūds, piebilstot: “Ukrainu pēdējos 20 gadus varētu saukt par tādu kā slaucamo govi, jo to ir slaucis katrs, kas bijis pie varas.”

Esošo Ukrainas prezidentu Petro Porošenko Sprūds vērtē “salīdzinoši pozitīvi”, tomēr viņš atgādina, ka nedrīkst aizmirst, no kurienes Porošenko ir nācis.

“Viņš savulaik bija arī viens no Janukoviča Reģionu partijas dibinātājiem, kā arī uzskatāms par oligarhu, kuram tika dota iesauka “Šokolādes karalis”,” norādīja eksperts.

“Katrā ziņā ukraiņi ir pierādījuši, ka nācija tiek veidota cīnoties. Šobrīd Ukrainā notiekošo uzskatu par neatkarības karu,” uzsvēra Sprūds.

Komentējot izmaiņas politiskajā vidē Ukrainā, Sprūds uzsvēra nepieciešamību īstenot pamatīgas reformas. “Jo lēnāk tiks īstenotas reformas, jo ātrāk nāks tautas vilšanās par jauno varu,” viņš prognozēja.

Tāpat Ārpolitikas institūta direktors atzina, ka šobrīd Ukrainas vara ir daudz lemtspējīgāka nekā pirms gada,  kad no valsts aizmuka tās prezidents, jo šobrīd ir notikušas vēlēšanas, kas varai nodrošina leģitimitāti.

“Varas leģitimitāte vērtējama kā ļoti svarīgs faktors, bet tai ir arī derīguma termiņš, un šī termiņa iespējamo iztecēšanu ietekmēs ekonomiskā situācija un sekmes, aizstāvot valsts suverenitāti,” teica Sprūds.

“Šobrīd Ukrainā starp diviem dzirnakmeņiem veidojas nācija,” rezumēja ārpolitikas eksperts.

Politologs Kārlis Daukšts, komentējot aizvadītā gada notikumus Ukrainā, atzīmēja, ka Maidans iegāja valsts politiskajā apritē, un tā bija tautas tiešā demonstrācija.

“Maidanā tika izvirzīti uzdevumi jaunajai Ukrainas varai – nodrošināt tautas kontroli pār varu, panākt valsts pārvaldes caurspīdību un izskaust korupciju. Diemžēl šie tautas dotie uzdevumi nepiepildijās, jo vēlēšanu sistēmā, kā arī politiskajā struktūrā vēl joprojām ir melnie plankumi,” viņš teica.

“Pēc Maidana tauta un vara nesavienojās. Šobrīd zināmā mērā Ukrainas sabiedrībā notiek vilšanās,” uzskata Daukšts.

Viņaprāt Maidans izraisīja tika asu Krievijas reakciju, jo “parādīja Krievijas oligarhiem, kas var notikt ar viņu pilīm”.

Politologs arī uzskata, ka traģiskā neveiksme, pazaudējot Debeļcevu, iespējams, radīs sabiedrībā drūmu noskaņojumu, kā arī var izraisīt zināmu nepatiku pret varu.

“Manuprāt, Ukrainas vara šobrīd atrodas ļoti sarežģītā situācijā. Liela daļa politiskās dienaskārtības uzmanības un resursi aiziet ārējā un iekšējā apdraudējuma novēršanai, kā rezultātā otrajā plānā atstājot tik ļoti nepieciešamās reformas ekonomikā un valsts pārvaldē. Tāpat arī cīņu ar korupciju, kas ir ļoti svarīgs faktors,” teica Daukšts.

“Protams, ka ir jānodrošina un jācīnās par valsts suverenitāti, bet, nerisinot ļoti sarežģītos valsts pārvaldes un ekonomikas uzdevumus, Ukrainas vara var kļūt vājāka,” viņš teica.

Jau vēstīts, ka Kijevas Neatkarības laukumā jeb Maidanā notikušo demonstrāciju laikā no 2013.gada novembra līdz 2014.gada februārim gāja bojā vismaz 114 cilvēku un vēl 27 cilvēki ir pazuduši bez vēsts, piektdien vēstīja Ukrainas ziņu aģentūra UNIAN, atsaucoties uz cilvēktiesību organizāciju pārskatu.

Tajā arī atzīmēts, ka cilvēktiesību aizstāvības organizācijas un iniciatīvas gadu strādājušas, dokumentējot un sistematizējot informāciju par noziegumiem pret cilvēci, kuri izdarīti Eiromaidana laikā. Kopīgi paveiktais darbs šī gada janvārī tika nodots izskatīšanai Starptautiskās krimināltiesas prokuroram Hāgā.

Pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas martā ES pret Krieviju noteica ierobežotas ekonomiskās sankcijas, bet pēc Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanas sankcijas tika ievērojami pastiprinātas.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. ASV organizētās kārtējās “oranžas revolūcijas” sekas – sagrauta Ukrainas valsts kas pazaudē savu rūpniecību un gāžas iekša ekonomiskā bezdebenī un kuru pārvalda ASV ierēdņi un svešzemnieki un gruzijas +… . Valdībā vairs neviena ukraiņa bet tikai ASV režīmam pakļautas marionetes.

 2. “Dzīvosim draudzīgi,” kā izteicās runcis Leopolds, jo “viss plūst, viss mainās”:
  “Finanšu haosa risks, ko radītu Grieķijas izstāšanās no eirozonas, ir ierobežots un mazāks nekā 2012.gadā, ceturtdien paziņojusi starptautiskā reitingu aģentūra «Standard&Poor’s» (S&P).”

 3. jauki mainās tā turpināt.

 4. Daukšts: “Nerisinot ļoti sarežģītos valsts pārvaldes un ekonomikas uzdevumus, Ukrainas vara var kļūt vājāka.”
  – – – – – – – – – –
  Uz mata to pašu var attiecināt arī uz Krieviju, resp. Krievu impēriju.

 5. Vajag runāt par mācībām, ko var iegūt no Ukrainā notikušā. Ukrainas jaunie valdnieki – tie arī ir vecie oligarhi ar “šokolādes zaķi” priekšgalā. Tā “asins nolaišana” jau ieplānota, lai vēl pēc 100 gadiem pieminētu šīs bezjēdzīgās cīņas. Nebūs brīnums, ja nākotnes vēstures grāmatās vienkopus būs hetmans Mazepa, Petļura, Bandera, Porošenkovs. Drosmīgo neprātam slavu mēs dziedam!

 6. Naivie kantora inteliģenti! Ukrainā kopš Maidana visu gadu notiek kaimiņvalsts organizēts iebrukums
  tās austrumu daļā un notika Krimas aneksija. Par kādām reformām te var vispār runāt, ja jāaizstāvas
  pret labi bruņotu pretinieku, ja Ukrainas bruņotie spēki ir jāveido tikpat kā no nulles un jācīnās ar nodevību, ja trūkst ieroču, bruņojuma un normāli apmācītas armijas? Šādos apstākļos pārmest ukraiņiem, ka viņi neveic pietiekošas reformas un necīnās ar korupciju, ka to dara Daukšts un Sprūds savās runās, ir politiska debilitāte un vienkārši bezkaunība! Mēs te miera apstākļos nevaram kā vajag nodrošināt savas valsts aizsardzību, bet esam varen nadzīgi te kritizēt un pamācīt ukraiņus.

 7. pilnīgi cita valsts-ar izpostitu ekonomiku,zaudētām teritorijām,tūkstošiem noslepkavotu jaunu cilvēku,sieviešu, bērnu,ar briesmīgu naidu vienam pret otru,ar to pašu korupciju un pilnīgu suverenitātes zaudēšanu,jo Ukrainu pārvalda ārzemnieki.

  • > piekrītu. Šobrīt (uzsveru – tikai šobrīd!) ārzemnieki pārvalda tikai divus Ukrainas austrumu apgabalus. Un tieši viņi ir atbildīgi – un atbildēs Hāgas tiesā – par Ukrainas “zaudētām teritorijām,tūkstošiem noslepkavotu jaunu cilvēku,sieviešu, bērnu,ar briesmīgu naidu vienam pret otru”.

 8. “Miers baro – nemiers posta!”
  Ukrainas piemērs, cerams, atvēsinās arī Satversmes preambulas (levit-ambula) ieviesējus, lai viņi nerīkotos kā Ukrainas opozīcija, kas lauza vienošanos ar Janukoviču par jaunu vēlēšanu sarīkošanu – sāka varas pārņemšanu vardarbīgi:”Vai Latvijā ir demokrātija? Īsā atbilde: jā, ir, bet nepilnīga. Latvijā neapšaubāmi ir demokrātiska sabiedrība, un augšupejoša attīstība atspoguļojas ne tikai institūcijās, bet arī cilvēku domāšanā. Cilvēki novērtē demokrātiju, tā, protams, ir pilnveidojama, taču – tikai ar demokrātiskām metodēm. ”
  Juris Rozenvalds: Latvijas politisko sistēmu varētu reformēt (LVportalsLV, 18.02.2015.)

  • Ukrainā = karš ! Kas tu aklais okupantu pēcteci = slepkava to neredzi ???! Sācies trešais pasaules karš – pēdējais karš cilvēces vēsturē !

Draugiem Facebook Twitter Google+