Latvijā
Politika

Ekspertiem dažādi viedokļi par nepieciešamību grozīt arī Pilsonības likumu prezidenta iecerei par nepilsoņu bērnu statusu 7

Foto LETA

Ekspertiem ir dažādi viedokļi par to, vai saistībā ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu Latvijā dzimušajiem bērniem būtu jāgroza arī Pilsonības likums.

Prezidents Saeimā iesniedza jaunu likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”, kurā noteikts deleģējums Ministru kabinetam izstrādāt un iesniegt Saeimā nepieciešamos likumu grozījumus, lai tos saskaņotu ar prezidenta iniciatīvu. Prezidenta Preses dienestā gan uzsvēra, ka Vējoņa priekšlikuma īstenošanai nav nepieciešami Pilsonības likuma grozījumi.

Tikmēr Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere atzina – lai juridiski būtu iespējams īstenot Valsts prezidenta iniciatīvu, ir jāgroza Pilsonības likums. Kad likumprojekts tiks apspriests parlamentā, Juridiskais birojs sniegs sīkāku skaidrojumu šajā jautājumā.

Paredzēts, ka Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija Vējoņa iesniegto likumprojektu pārrunās nākamnedēļ, 20.septembrī, plkst.12.

Valdošās koalīcijas līgumā ir noteikts, ka koalīcijas par Pilsonības likuma izmaiņām lemj, ievērojot konsensus principu.

Kā ziņots, šī prezidenta iecere raisīja domstarpības starp valdošās koalīcijas partneriem. Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) jau iepriekš norādīja, ka neatbalstīs Vējoņa priekšlikumu, kā arī atgādināja koalīcijas partneriem, ka šādu jautājumu virzīšanai nepieciešams konsensus starp partneriem. Ņemot vērā VL-TB/LNNK nostāju, valdošās koalīcijas partneri apliecināja, ka neatbalstīs prezidenta ieceri.

Tomēr “Vienotības” Saeimas frakcijas deputāti, kuri tagad pārstāv partiju “Kustība Par!”, atbalsta Vējoņa iniciatīvu, bet Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS) ietilpstošā Latvijas Zaļā partija vēl lems par šo jautājumu. Savukārt opozīcijas frakcijas Vējoņa priekšlikumus atbalsta.

Saeima varētu nākamnedēļ lemt par to, vai nodot šo priekšlikumu izskatīšanai parlamenta komisijās.
Prezidenta iesniegtā likumprojekta anotācijā norādīts, ka tā pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas Latvijas sabiedrības turpmāku attīstību.

“Latvija ir demokrātiska un mūsdienīga Eiropas valsts, un ir jāpieliek visas pūles, lai turpinātu Latvijas valsti attīstīt un stiprināt. Latvijas izglītības sistēma spēj sagatavot un audzināt krietnus, godprātīgus un atbildīgus cilvēkus, kas ir Latvijas patrioti un kam ir stingra piederība Latvijai,” uzsver Vējonis.

Pēc likumprojekta pieņemšanas izmaiņas attiektos uz aptuveni 50 līdz 80 jaundzimušajiem gadā. 2016.gadā nepilsoņa statuss tika piešķirts 52 bērniem.

LA.lv