×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. septembris, 2013
Drukāt

Eksperts: 2025.gadā var sekot nākamā nekustamo īpašumu krīze

LETALETA

Jauns nekustamo īpašumu tirgus pārkaršanas punkts pasaulē var tikt sasniegts 2025.gadā, taču to nedrīkst pieļaut, jo tas var izraisīt pasaules finanšu sistēmas sabrukumu, šodien Starptautiskās Nekustamo īpašumu tirgus dalībnieku federācijas (FIABCI) 5.Eiropas kongresa atklāšanā sacīja Lielbritānijas nekustamo īpašumu asociācijas NARA izpilddirektors Pols Bato.

 

“Pieredze liecina, ka katra nākamā krīze ir arvien smagāka, tāpēc 2025.gadā to nedrīkst pieļaut, jo sekas var būt graujošas. Ir jāmācās no iepriekšējām kļūdām,” sacīja Bato.

Viņš norādīja, ka tikai šī gada pirmajā ceturksnī ir parādījušies pirmie signāli, kas liecina par nekustamo īpašumu nozares atkopšanos no krīzes, kas sākās 2008.gadā. Nekustamo īpašumu tirgus ir ciklisks, un tagad sākas jauns attīstības cikls, kurā nevar pieļaut iepriekšējā cikla kļūdas, sacīja eksperts.

“Patlaban braucam vilcienā un redzam gaismu tuneļa galā, lai gan daži vagoni vēl atrodas tunelī. Pirms pāris gadiem bankas bija jālūdzas uz ceļiem, lai tās piešķirtu kredītu kādam projektam, taču tagad tās pašas izrāda pretimnākšanu un piedāvā kredītus,” sacīja Bato.

Tomēr eksperts norādīja, ka nedrīkst pieļaut iepriekšējās kļūdas, un galvenā no tām bija pārlieku lielā kreditēšana nekustamo īpašumu sektorā. “Bankas centās gūt īstermiņa labumu, uzņemoties ilgtermiņa riskus, tās cīnījās par arvien riskantākiem darījumiem uz arvien ekstrēmākiem nosacījumiem. Papildu naudas iepludināšana tirgū bija kā eļļas pieliešana ugunskurā. Arī investori toreiz bija pārāk optimistiski un tirgus to nespēja izturēt ilgtermiņā,” skaidroja Bato.

Eksperts piebilda, ka tagad banku darbība gan starptautiskā, gan valstu līmenī tiek regulēta daudz stingrāk, arī pašas bankas projektus vērtē daudz rūpīgāk, tāpat tiek sakārtota arī nozares likumdošana un veikta nozares dalībnieku izglītošana. Tas viss ļauj cerēt, ka iepriekšējās kļūdas vairs netiks atkārtotas, sacīja Bato.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+