×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
4. jūnijs, 2013
Drukāt

Eksperts: Emigrācijai turpinoties, Lietuvai nav nākotnes

LETA/AFPLETA/AFP

Emigrācija Lietuvā jau kļuvusi ne vien par politisku, bet arī par kultūras problēmu, un, ja tā turpināsies, valstij nav nākotnes – šādu viedokli pirmdien Pasaules lietuviešu ekonomikas forumā izteicis Tallinā bāzētā investīciju fonda “Cicero Capital” ģenerāldirektors Džeimss Outss.

Vienlaikus viņš atzinis, ka Lietuvas panāktais progress 23 neatkarības gados neapšaubāmi uzskatāms par veiksmes stāstu un uz pasaules ekonomikas krīzi valdība reaģējusi adekvāti, vēsta portāls “Delfi.lt.”.

Tomēr ir lietas, uz kurām Lietuvas valdības reakcija nebūt nav pietiekami adekvāta, un viena no tām ir emigrācija, kura jau ieguvusi arī kultūras kontekstu.

“Uzskatu, ka šis kultūras konteksts ir satraucošs. Tas ir fakts, ka aizbraucēji skaitāmi ne vairs tūkstošos, ne desmitos tūkstošu, bet šie skaitļi jau sniedzas simtos tūkstošu. Kādēļ tā notiek, kādēļ cilvēki balso ar kājām?” vaicājis viesis. “Mēs dzirdam, cik labi ir Lietuvas jaunie speciālisti. Kur viņi ir? Es viņus neredzu. Neredzu divdesmitgadīgus vai trīsdesmitgadīgus ministrus un premjerus, redzu sava vecuma cilvēkus.”

Kā uzskata Outss, tas liecina, ka Lietuvā vēl jānotiek kultūras lūzumam, lai jauniem cilvēkiem tiktu atļauts ieņemt vairāk atbildīgu amatu un varētu notikt paaudžu nomaiņa. Pēc viņa sacītā, līdzīga situācija Lietuvā vērojama arī uzņēmējdarbībā, kur augstākā līmeņa vadītāji nav gados jauni speciālisti.

“Šai brīnišķīgajai valstij nav nākotnes, ja cilvēki turpinās emigrēt,” viņš brīdinājis.

“Cicero Capital” vadītājs atzinis, ka lietuviešu tautas identitāte jau ir mainījusies, un šo jauno identitāti vajadzētu uzlūkot nevis kā apdraudējumu, bet kā izaicinājumu un iespēju, palīdzot savas valsts pilsoņiem kļūt par pasaules pilsoņiem, bet tā, lai viņi justos gaidīti un vajadzīgi arī Lietuvā. “Lietuva var kļūt par izņēmumu, bet ir jāspēj domāt netradicionāli, pieņemt jaunas idejas, pieņemt jauno paaudzi,” izteicies Outss.

Pasaules lietuviešu ekonomikas forums, kas pirmdien notiek Viļņas izstāžu centrā “Litexpo”, pulcinājis pazīstamākos lietuviešu uzņēmējus un dažādu jomu ekspertus no visas pasaules.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+