Ekonomika
Bizness

Eksperts izsakās, ko “PNB bankas” slēgšana nozīmēs Latvijas tēlam4


Pēc Eiropas Centrālās bankas atzinuma, slēgta “PNB banka”
Pēc Eiropas Centrālās bankas atzinuma, slēgta “PNB banka”
FOTO: Zane Bitere/LETA

Lēmums par “PNB bankas” darbības apturēšanu varētu nākt par labu Latvijas banku tēlam, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas ārpolitikas institūta direktora vietnieks un pētnieks Kārlis Bukovskis.

Viņš norādīja, ka lēmums par bankas darbības apturēšanu liecina, ka Latvijas iestādes ir spējīgas nopietni pieiet banku sistēmas un tēlu reformai. Tāpat Bukovskis piebilda, ka Eiropas Centrālās bankas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) lēmums liecina par sistēmas sakārtošanu un dažādu trūkumu, kā arī nevajadzīgu, neētisku un nelegālu principu izskaušanu.

Ārpolitikas institūta direktora vietnieks atgādināja, ka pēdēo 30 gadu laikā Latvijas tēls banku sektorā bijis negatīvs, piemēram, problēmas, kuras tika piedzīvotas ar banku “ABLV”. Pēc Bukovska domām, FKTK apzinās, ka nevēlas nonākt “nekādos pelēkos un melnos” sarakstos.

Komentējot FKTK lēmumu apturēt bankas darbību, pētnieks sacīja, ka, iespējams, FKTK neredzēja iespēju bankai pašai nodrošināt nepieciešamos līdzekļus. Tāpat viņš minēja, ka “PNB bankas” darbības modelis nebija “tas labākais” un bija Latvijas banku tēla pilnveidošanai neatbilstošs.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka no ceturtdienas, 15.augusta, plkst.21 apturēta “PNB bankas” darbība. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.

Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs, 15.augustā nolēma atzīt “PBN banku” par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt “PNB bankas” noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto un rūpējoties par bankas klientu noguldījumu aizsardzību, FKTK padome ārkārtas sēdē nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu “PNB bankā” un lēma par noguldījumu nepieejamību.

Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs pieņēmis šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.

Bankas klientiem garantētās atlīdzībās izmaksās apmēram 279 miljonus eiro, bet tie klienti, kuriem noguldījumu summa pārsniedz valsts noteiktās garantētās atlīdzības griestus, varēs pretendēt uz naudas atgūšanu kā kreditori, piektdien žurnālistiem sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāvji.

“PNB bankas” klientiem garantētās atlīdzības izmaksās banka “Citadele”. Tās garantēto atlīdzību izmaksu mehānisms jau ir noregulēts, kā arī tika piedāvāti vislabvēlīgākie nosacījumi, norādīja FKTK Noregulējuma un garantiju fondu daļas vadītāja Jeļena Ļebedeva,

Viņa piebilda, ka vienas-divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.

No Noguldījumu garantiju fonda “PNB bankas” klientiem varētu tikt izmaksāti aptuveni 279 miljoni eiro, kurus saņems tie, kuriem noguldījumu apmērs nepārsniedz 100 000 eiro, kā arī valsts un pašvaldību uzņēmumi un iestādes ar budžetu līdz 500 000 eiro.

Saistītie raksti

FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale norādīja, ka jau tuvākajās dienās 99,2% bankas klientu tiks izmaksātas garantētās atlīdzības. Pērējiem 0,8% klientu bankā noguldīti kopumā 135 miljoni eiro, un viņi varēs pretendēt uz naudas atgūšanu kā kreditori.

Pēc Eiropas Centrālās bankas atzinuma, slēgta "PNB banka"
LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Galda spēles “Oligarhi” izveidē investēti vairāk nekā 10 000 eiro
6 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Vai kredītu apvienošana palīdz samazināt kredītu slogu?
9 stundas
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Transporta nozares jaunumi kaimiņvalstu medijos
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Cienīgtēvs neatzīst grēku: par cilvēka sabraukšanu uz apsūdzēto sola nonācis mācītājs 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Neskaidras kodīgas vielas dēļ Juglā no daudzstāvu nama evakuē iedzīvotājus
6 minūtes
LE
LETA
Latvijā
ECT pret Latviju vērsies vīrietis, kuru tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas
5 minūtes
AG
Aleksejs Grigorjevs
Pasaulē
Aleksejs Grigorjevs: Krievu nācija ir slima
2 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
42 minūtes