Pasaulē
Citur

Eksperts par Trampa un Kima tikšanos: ko tā mainīs?1


Mārtiņš Hiršs
Mārtiņš Hiršs
Foto – Karīna Miezāja

ASV prezidenta Donalda Trampa un Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna parakstītā deklarācija vēl nenozīmē Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos, aģentūrai LETA pauda Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks Mārtiņš Hiršs.

Hiršs atzīmēja, ka šī nav pirmā reize, kad Ziemeļkorejas līderis sola pārtraukt savu kodolieroču programmu – 20 gadu laikā bijuši vairāki denuklearizāciju solījumi, kas nav izpildīti. Pēc pētnieka domām, Tramps parakstīto deklarāciju mēģina pasniegt kā “milzīgu panākumu”, lai arī citas līdz šim panāktās vienošanās ar Čenunu nav sniegušas mieru un stabilitāti Korejas pussalā.

Eksperts norādīja, ka Ziemeļkoreja pēdējā laikā vairs neveic kodolieroču izmēģinājumus, kas ir vērtējams pozitīvi, taču tālāko situācijas attīstību noteiks abu valstu diplomātu tikšanās un vienošanās par konkrētiem kodolatbruņošanās nosacījumiem, par kuriem pašlaik vēl nekas nav zināms.

Taujāts par abu valstu līderu parakstītā dokumenta ietekmi uz pārējiem ASV sadarbības partneriem, Hiršs uzsvēra pagājušajā nedēļā novēroto atšķirīgo sarunu rezultātu. “Smieklīgi, ka G7 samits beidzās ar negatīvākiem komentāriem nekā tikšanās ar diktatoru, kura valstī ir koncentrācijas nometnes un cilvēki mirst badā,” pauda pētnieks.

Saistītie raksti

Uz jautājumu par Trampa ārpolitikas iespējamu stratēģisko prioritāšu maiņu, pētnieks norādīja, ka Trampa rīcībā vairāk novērojama nevienprātība, nevis kādi tieši stratēģiski ārpolitikas mērķi. Hiršs uzvēra, ka Eiropas Savienības (ES) un ASV attiecības pēdējā laikā nav radījušas kādus jaunus ģeopolitiskus draudus. “Ja tu sāc “braukt virsū” sadarbības valstu līderiem, viņiem ir jādod pretī, kas grauj attiecības abu starpā. Bet tie nav ģeopolitiski draudi. Tāpat vēl notiek diplomātiskā sadarbība, bet tas ir pliķis sejā sabiedrotajiem. Tās pašas sankcijas pret tuvākajiem sabiedrotajiem – tas ir unikāli,” sacīja Hiršs.

Kā ziņots, Tramps un Čenuns otrdien samitā Singapūrā parakstījuši kopīgu dokumentu, kas ir “ļoti svarīgs” un “visai daudzpusīgs”, žurnālistiem sacīja Tramps.

LA.lv