×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2016
Drukāt

Eksperts: Pirmais pusgads aizvadīts ar deflāciju, otrajā – atgriezīsies neliela cenu izaugsme

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Jūnijā patēriņa cenas nemainījās un sesto mēnesi pēc kārtas bija zemākās nekā pirms gada. Taču deflācijas dziļums, kā gaidīts, ir samazinājies – līdz 0.5%, un gada otrajā pusē sagaidāma nelielas cenu izaugsmes atgriešanās, izteicies “Swedbank” ekonomists Andrejs Semjonovs.

Šogad pirmajā pusgadā kopumā patēriņa cenas bijušas par 0.6% zemākas nekā pērn, ko lielā mērā noteikuši pērnā gada otrās puses un šī gada janvāra naftas cenu kritumi. Lai gan pēdējos mēnešos naftas cenas pakāpeniski atgūstas (un līdz ar to, jūnijā ceturto mēnesi pēc kārtas pakāpušās degvielas cenas), vēsturiskie kritumi aizvien turpinājuši “uzsūkties” – jūnijā vēlreiz samazināti siltuma tarifi, bet jūlijā gaidāms kopumā pamanāmāks (par vidēji 8-14%) samazinājums mājsaimniecību gāzes tarifos.

Lētāki energoresursi, šķiet, vismaz daļēji veicinājuši arī pakalpojumu cenu izaugsmes piebremzēšanos – līdz 1.4% gada griezumā pirmajā pusgadā (salīdzinot ar 2.4% pērn).

Cenu izaugsmi ierobežojošā ietekme no naftas pakāpeniski izzūd – sagaidāms, ka siltuma tarifi sākot ar jūliju pakāpeniski palielināsies, degvielas cenas vēl nedaudz varētu pieaugt.

Savukārt iekšējie cenu spiedieni – augošas algas un patēriņš turpinās balstīt pakalpojumu cenu izaugsmi. Sagaidāms, ka jūlijā cenas jau būs nedaudz virs pērnā gada līmeņa, un neliela inflācija (vidēji nedaudz zem 1%) kopumā turēsies visu otro gada pusi. Prognozējam, ka patēriņa cenas šogad kopumā augs par vidēji 0.2%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+