×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. februāris, 2015
Drukāt

Eksperts: tuvojoties prezidentūras beigām, palielināsies strīdi koalīcijā (4)

ijabs2

Tuvojoties Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē beigām, palielināsies strīdi koalīcijas partiju vidū, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja politikas eksperts Ivars Ijabs.

“Patreiz uz mums skatās. Mēs nevaram atļauties īpaši zākāties, vai izcelties ar politikas iniciatīvām,” teica Ijabs. Vienlaikus viņš atzina, ka esošajai koalīcijai 12.Saeimas ietvaros nav īpašu alternatīvu. “Kas attiecas uz kopējo sastāvu, pat ja nomainās premjers, koalīcija principā būs tā pati,” uzskata politologs.

Runājot par Nacionālās apvienības (NA) Saeimā iesniegtajiem grozījumiem, kas paredzēja veikt izmaiņas Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtībā un kurus Saeima ceturtdien noraidīja, Ijabs atzina, ka ir pavisam skaidrs, ka atklāts balsojums par prezidenta ievēlēšanu radītu lielas pilnvaras partiju valdēm un sabiedriskajai domai, kas varētu ietekmēt deputātus. “Jautājums – vai tas ir labi, vai slikti? Zaļie un zemnieki redz, ka tas ir kaut kādā veidā slikti, jo tas atņem deputātam viņa individuālu izvēli,” sacīja Ijabs.

Tāpat politikas eksperts atzina, ka esošās kārtības rezultātā ir tikuši ievēlēti gan labi, gan slikti prezidenti. Tādējādi jautājums ir arī saistīts ar to, kā prezidenta kandidāti tiek nominēti.

Jau vēstīts, ka Saeima ar balsu vairākumu noraidīja Nacionālās apvienības (NA) iesniegtos grozījumus Satversmē, kas paredzēja Valsts prezidentu ievēlēt atklātā balsojumā.

Par likumprojektu balsoja 43 “Vienotības” un NA deputāti, pret bija 28 “No sirds Latvijai” un ZZS deputāti, bet atturējās 21 “Saskaņas” pārstāvji.

Saeima pagājušajā ceturtdienā sākotnēji noraidīja NA ierosinājuma par atklātu balsojumu prezidenta ievēlēšanā nodošanu izskatīšanai komisijām. Pēc likumprojekta noraidīšanas vairāki deputāti rosināja atkārtotu balsojumu, taču tajā piedalījās tikai 46 deputāti. Deputātu reģistrācija liecināja, ka zālē bija 88 deputāti, tādēļ tika izsludināts 10 minūšu tehniskais pārtraukums. Tomēr pēc pārtraukuma Saeimā nenotika atkārtots balsojums, jo 20 deputāti lūdza sēdi turpināt ar pārējo jautājumu izskatīšanu.

Lai prezidentu ievēlētu atklāti, nepieciešami grozījumi Satversmē. Satversme paredz, ka Valsts prezidentu ievēlē aizklāti balsojot ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļa balsu vairākumu. Nākamās prezidenta vēlēšanas ir gaidāmas vasaras sākumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Ijabs vienkārši ir ZZS rupors, tāpēc mēģina taisnoties, kāpēc prezidents jāvēl aizklāti. Partijām ir visādi
  disciplīnas ievērošanas principi, bet pietrūkst paša galvenā – godīguma un sirdsapziņas principa, ko pieprasa sabiedrība un kas ļautu partijas biedriem balsot atklāti arī ievēlot prezidentu. Un nevajag te
  pieaicināt politiskus advokātus, kas no jauna izdomā vecus argumentus, lai partiju spices vīri varētu turpināt zvejot savas partijas deputātu balsis “kafijas biezumos”.

 2. Ijabs: — atņem deputātam individuālo izvēli, prātiņ nāc majās! Ne atņem, bet samazina ZZS, Saskaņas, šoreiz arī Sudrabas no sirdsmājiņas partijām izmantot pagājušajās vēlēšanās izstrādādo un sekmīgi paveikto Bērziņa ievēlēšanas plānu.

 3. kaut kā izliekas nemanām, ka aizklāta ievēlēšana ir ZZS, NSL un Saskaņas cīņa par katru cenu. Kāpēc?
  Un, kādas tam var būt sekas.

  • Taapeec, ka aizklaataas veeleeshanaas neviens deputaats nenes nekaadu atbildiibu par savu balsi, balsojumu. Un taa var ieveeleet nespeejiigu, valstij un latvieshiem kaitiigu prezidentu.

Draugiem Facebook Twitter Google+