×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
22. augusts, 2012
Drukāt

Eksporta vadītājam jāstrādā dažādās laika zonās

rozenberga1_112

Biznesa vadības eksperte Alise Rozenberga (attēlā) divarpus gadus strādā par eksporta vadītāju uzņēmumā “Madara Cosmetics” un atzīst, ka nevar iedomāties sievietei piemērotāku un skaistāku darbu. Lai arī tas ir saspringts un prasa lielu atbildību, viņa ir pārliecināta, ka ir atradusi savu profesionālo aicinājumu, un jūtas šajā jomā ērti un kompetenti.

 

Bez svešvalodām neiztikt

Alise ir mācījusies vidusskolā ASV, kā arī divus universitātes gadus pavadījusi, apgūstot zināšanas biznesa vadībā un mārketingā Nīderlandē, kur attīstījusi arī savas starpkultūru komunikācijas prasmes. Iepriekš strādājusi par eksporta vadītāju Anglijas uzņēmuma “Dalebrook Supplies” pārstāvniecībā Latvijā. Alise atzīst, ka par eksporta vadītāju nevar piedzimt un ka dažādas īpašības ir laika gaitā jāizkopj. Vispirms cilvēkam jābūt komunikablam un apveltītam ar pārdevēja talantu, kā arī nevar iztikt bez labām svešvalodu zināšanām. “Šajā darbā varu lietot gan biznesa angļu valodas, gan komunikācijas prasmes, kuras esmu ieguvusi, studējot ārpus Latvijas. Mana ikdiena galvenokārt aizrit angļu valodā, komunicējot ar sadarbības partneriem visās pasaules malās,” stāsta Alise.

Dabiskās kosmētikas uzņēmumā “Madara Cosmetics” strādā 40 darbinieki, eksporta nodaļā Alises pakļautībā atrodas četri čakli cilvēki. Visi viņi līdzās latviešu valodai brīvi runā angļu, vācu, krievu un franču valodā un savā starpā ir sadalījuši pienākumus un sadarbības valstis.

Alise uzskata, ka eksporta vadītājam noteikti jābūt augstākai izglītībai, vēlams – biznesa vadībā. Ir svarīgi apgūt uzņēmējdarbības pamatus, kā arī saprast, tieši kurā biznesa nišā vēlas darboties. Alisei pašai veikt šo izvēli bijis viegli. “Eksporta vadītājas darbā varu izmantot savas valodu zināšanas un strādāt ar cilvēkiem, un tas man ļoti patīk. Turklāt būtiski, lai pats ticētu tam, ko pārdod.”

Ir “viegli” 
un “grūti” klienti

Eksporta vadītāja darbā svarīga ir viņa komanda, kas saprotas no pusvārda un kopīgiem spēkiem var atrast individuālu pieeju katram sadarbības partnerim, jo ar dažādu kultūru pārstāvjiem nav iespējams strādāt pēc kādas vienas izstrādātas shēmas. Vislielākais gandarījums ikdienā Alisei ir sadarbības uzsākšana ar jaunu eksporta valsti, kas nereti notiek pēc vairāku mēnešu vai pat gadu komunikācijas. Turklāt esot ļoti svarīgi saprast, kā katrā valstī visefektīvāk atrast īsto un galveno piegādātāju, kas spēs pārstāvēt uzņēmuma intereses un popularizēt produkciju citiem mazumtirgotājiem.

Lai to paveiktu, ļoti noder komunikācijas spējas un noturība stresa situācijās, jo katra darba diena ir atšķirīga: “Ir “vieglie” klienti, taču ir arī “grūtie” – tie, kuriem jāpievērš vairāk uzmanības. Jābūt arī ļoti ātram darba tempam, jo informācijas aprite uzņēmumā ir ārkārtīgi strauja. Ir dienas, kad ienāk ap simt e-pasta vēstuļu, uz kurām arī kvalitatīvi jāatbild, jārisina situācijas, jāizprot katra klienta sadarbības un vēlmju nianses. Eksporta vadītājam jāpārzina arī importēšanas politika katrā valstī, lai zinātu, kādi dokumenti ir vajadzīgi, ievedot produkciju.”

Strādā no 
ausmas līdz tumsai

Alise atzīst, ka eksporta vadītājas darba mīnuss ir nenormētais darba laiks, turklāt tas ir ļoti intensīvs: “Rīta cēlienu pavadu, sazinoties ar Āzijas klientiem, dienas vidū strādāju ar Eiropas klientiem, vakarā – ar ASV klientiem. Šajā darbā viens no plusiem un arī mīnusiem ir biznesa braucieni, kas dod iespēju apceļot pasauli, taču tajā pašā laikā darba diena var ilgt pat 15 stundas. No rīta ir tikšanās un vizītes, kam seko apmācības, un viss noslēdzas ar biznesa vakariņām, kur turpinās sarunas par darbu. Ja notiek tikai iepazīšanās ar klientu, tad tā ir viena vai divas dienas, kad apskatām tirdzniecības vietas, potenciālos klientus un tirgu. Ja apciemojam jau esošu sadarbības partneri, tad vizīte var ilgt pat nedēļu.”

Alise uzskata, ka eksporta cilvēki nedrīkst apstāties pašizglītošanās procesā: “Darbā mums ir sava bibliotēka. Visi grāmatas lasām arī angļu valodā – par zīmola attīstīšanu, pārdošanu, mārketingu, vadību un citas, jo šādi prātā parasti aizķeras domas, kuras varam izmantot savā darbā.”

 

Uzziņa

Biznesa vadības koledža piedāvā iegūt pirmā līmeņa augstāko izglītību programmā “Komercdarbība”, studiju ilgums 2,5 gadi. Baltijas Starptautiskajā akadēmijā var iegūt 1. līmeņa profesionālās prasmes augstākās izglītības studiju programmā “Mazā un vidējā biznesa vadība”, studiju ilgums 2 gadi.

Profesionālā bakalaura grādu vadībzinātnē var iegūt daudzās lielākajās Latvijas augstskolās. Pēc tam var turpināt divu gadu studijas maģistrantūrā, kā arī doktorantūrā.

Darba iespējas ir ļoti plašas – var strādāt pakalpojumu un ražošanas, ar biznesa vadību saistītās jomās valsts vadošajos uzņēmumos un starptautiskās kompānijās.

Eksporta menedžeri pelna no Ls 400 līdz Ls 800 – atkarībā no uzņēmuma lieluma un apgrozījuma.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+