×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
22. aprīlis, 2014
Drukāt

Eksports rosina kažokzvēru nozares izaugsmi (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Kažokzvēru audzētavas SIA "Gauja AB" produkcija.

Labais ienesīgums un stabilais pieprasījums vilina jaunus uzņēmējus kažokzvēru audzēšanas biznesā, atbalstu sola arī valsts. Projektēšanas un būvniecības stadijā Latvijā ir aptuveni 10 kažokzvēru audzētavas.

Kā raksta žurnāls “Agro Tops”, it kā nelielā kažokzvēru nozare Latvijā pēdējos gados strauji attīstās, palielinās eksports un valsts budžetā iemaksātās nodokļu summas. Interesi par ūdeļu audzēšanu sāk izrādīt zemnieku saimniecības, kas šo biznesu izvēlas kā papildu ienākumu avotu.

Zemkopības ministrijā (ZM) par vājo pusi nozares attīstīšanai nosauc augstās izmaksas uzņēmējdarbības sākotnējai uzsākšanai un energoresursu un barības cenas, kā arī apgrozāmo līdzekļu un investīciju trūkumu. Tomēr neraugoties uz to, interese par kažokzvēru audzēšanu palielinās.

Kažokzvēru audzēšana tiek uzskatīta par samērā ienesīgu biznesu. Pērn kažokzvēru ādu biznesā sasniegts pēdējos gados augstākais rentabilitātes līmenis – no 10% līdz 20%, bet Latvijā vadošās kažokzvēru audzētājas AS “Grobiņa” ienesīgums bijis pat 50%.

Latvijā audzētās kažokādas pārdod pasaulē lielākajā Kopenhāgenas un arī Helsinku biržā. Šajā gadā, visticamāk, saistībā ar ievedmuitas noteikšanu kažokādu ievešanai Ķīnā, kur ir visstraujāk augošais tirgus, cenas biržās būtiski kritās.

AS “Grobiņa” valdes priekšsēdētājs Gundars Jaunsleinis gan precizē: augstas kvalitātes ādām cenas aizvien ir ļoti labas: “Mūsu nozare ir stabila nozare, Latvijas klimats ir ļoti piemērots tās izaugsmei. Būs arī stabils pieprasījums pēc ādām, tāpēc kažokzvēru audzēšanu noteikti vajadzētu attīstīt.”

Tiesa, kažokzvēru audzēšanas biznesā valda satraukums par šogad izveidoto sabiedrisko kustību “Sabiedrība pret kažokādām”, kas apņēmusies nozares darbību Latvijā pārtraukt. Kustības pārstāvji uzskata – kažokzvēru audzēšana ir viena no nežēlīgākajām industrijām pasaulē.

Kažokzvēru audzēšana no 2024. gada būs aizliegta Nīderlandē, Vācijā četrās federālajās zemēs tā jau ir aizliegta, bet no 2016. gada būs stingrākas labturības prasības. Ir arī vēl vairākas valstis, kur ūdeļu audzēšana ir aizliegta vai šādu priekšlikumu izvērtēs.

Vislielākais kažokādu patēriņš ir Krievijā – 19,3%, ASV – 17,3%, Ķīnā (visstraujāk augošais tirgus) – 16,4%, Itālijā – 6,5%, Vācijā – 6,4%, Japānā – 1,2%, Korejā – 1,1%.

VISU RAKSTU LASIET ŽURNĀLA “AGRO TOPS” APRĪĻA NUMURĀ

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Esmu par dzivnieku aizsardzibu un pieprasu aizliegt to iznicinasanu!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+