×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
31. jūlijs, 2012
Drukāt

Ekvadora aicina Zviedriju nopratināt Esanžu Londonā

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Ekvadora ir aicinājusi Zviedriju, kur interneta vietnes “WikiLeaks” dibinātājs Džuljens Esanžs tiek turēts aizdomās par seksuāliem noziegumiem, nopratināt viņu Londonā, kur Esanžs uzturas Ekvadoras vēstniecībā, pirmdien paziņoja Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patino.

“Mūsu vēstnieks Zviedrijā ir sācis aicināt Zviedrijas valdību iegūt Esanža liecības viņa atrašanās vietā – Ekvadoras vēstniecībā Londonā,” sacīja Patino.

41 gadu vecais Esanžs 19.jūnijā ieradās Ekvadoras vēstniecībā Londonā un lūdza politisko patvērumu šajā valstī, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai. Ekvadoras varas iestādes izskata Esanža iesniegumu, un Ekvadoras vēstniecība Lielbritānijā ir paziņojusi, ka Austrālijā dzimušais datorspeciālists atrodas Ekvadoras aizsardzībā.

Esanžs apgalvo, ka mēģinājumi panākt viņa izdošanu Zviedrijai ir politiski motivēti un to patiesais mērķis esot viņa izdošana  ASV, kur viņš tiktu tiesāts par slepenu dokumentu publiskošanu. “WikiLeaks” izpelnījās starptautisku uzmanību, publiskojot desmitiem tūkstošu slepenu ASV militāro dokumentu par karadarbību Afganistānā un Irākā, kā arī publiskojot vairāk nekā 250 tūkstošus ASV vēstniecību ziņojumu.

“Mēs esam izteikuši šādu lūgumu [Zviedrijai], cenšoties par katru cenu aizsargāt Esanža dzīvību,” Patino sacīja preses konferencē, kurā piedalījās arī Esanža māte Kristīna Esanža, kas pirmdien tikās ar Patino.

“Esmu pārliecināta, ka [Ekvadoras] prezidents [Rafaels Korrea] un viņa palīgi pieņems vislabāko lēmumu šajā lietā,” Kristīna Esanža paziņoja Ekvadoras valdības interneta vietnei “El Cuidadano”.

Patino sacīja, ka Ekvadora atbildēs uz Esanža politiskā patvēruma lūgumu 12.augustā pēc Londonas Olimpisko spēļu beigām. “Mēs pieņemsim lēmumus, kas neietekmē mūsu attiecības ar Lielbritāniju,” teica Ekvadoras ārlietu ministrs.

Zviedrija 2010.gada 18.novembrī izdeva starptautisku orderi  Esanža aizturēšanai, lai varētu viņu nopratināt saistībā ar aizdomām, ka viņš Zviedrijā izvarojis kādu sievieti un seksuāli uzmācies citai sievietei. Abas šīs sievietes bija “WikiLeaks” brīvprātīgās līdzstrādnieces.

Lielbritānijas policija 2010.gada 7.decembrī aizturēja Esanžu, tomēr apcietinājums viņam tika nomainīts pret mazāk stingru drošības līdzekli, un tagad viņam jāievēro stingri noteikumi, ko paredz tiesas lēmums atbrīvot Esanžu pret drošības naudu un ļaut viņam dzīvot kāda atbalstītāja savrupnamā.

Austrālijā dzimušais datorspeciālists noliedz abu Zviedrijas sieviešu apsūdzības un dēvē tās par politiski motivētām. Viņš atzīst, ka viņu ar šīm sievietēm ir saistījušas seksuālas attiecības, tomēr apgalvo, ka tas noticis ar abpusēju piekrišanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+