Foto – LETA

Elektrība naktī ir lētāka 0

Elektroenerģijas pārdevēji sola privātpersonas iepazīstināt ar jauno tarifu piedāvājumu, ko ikviena mājsaimniecība varēs izvēlēties un kas stāsies spēkā nākamā gada 1. aprīlī – vien pēc gadu mijas. Iespēja izvēlēties elektrības pārdevēju liks katrā ģimenē, mājsaimniecībā rēķināt visizdevīgāko piedāvājumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Kaimiņvalsts Igaunijas pieredze rāda, ka pieprasīts ir arī divu zonu tarifs, ko sarunvalodā dēvē arī par nakts tarifu. Tas paredz atšķirīgu maksu par elektrību dienas laikā un nakts un brīvdienu laikā. Visticamāk, dažādus nakts tarifus piedāvās arī elektroenerģijas pārdevēji Latvijā.

Kāpēc ir vai nav izdevīgs divu zonu tarifs? Arī Latvijā patlaban “Latv­energo” piedāvā nakts tarifu, kas, šķiet, nav pieprasīts. Uzņēmums šā tarifa izmantotāju daudzumu nekomentēja. AS “Latvenergo” tarifs “T3” mājsaimniecībām paredz – dienas zonā pirmajām patērētajām 600 kilovatstundām (kWh) 8,5 santīmu (no pulksten 7 līdz pulksten 23) starta tarifu un 10,96 santīmu par kWh lielu pamata tarifa maksu. Savukārt tā sauktajā nakts zonā elektrība ir lētāka – starta tarifs ir 6,9 sant./kWh (600 kWh) un nedēļas nogalē un nakts stundās 8,3 sant./kWh. Tiesa gan, šīm izmaksām vēl jāpieskaita 29,04 latus lielā gada abonēšanas maksa un 1,67 lati par ievadaizsardzības aparāta jaudas katru strāvas lieluma ampēru. Salīdzinājumam – parastais starta tarifs ir 8,18 sant./kWh, bet pamata tarifs 10,65 sant./kWh.

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers skaidro – nakts laikā elektroenerģijas pieprasījums ir mazāks nekā dienā un elektrības cena krītas. Uzņēmējs uzskata – Latvijā divu zonu tarifs mājsaimniecībām nav bijis populārs tāpēc, ka apstiprinātie regulētie tarifi nav pietiekami diferencēti un nerosina tos izmantot. Situāciju var mainīt elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumi atvērtajā tirgū, kā arī sadales tīklu operatora tarifu maiņa.

Lai nakts laikā (no pulksten 23 vakarā līdz pulksten 7 no rīta) un brīvdienās varētu elektrību pirkt, vajadzēs skaitītājus, kas spēj fiksēt divus atšķirīgus tarifus. J. Bethers teic, ka Igaunijas lielākajā elektroenerģijas sadales tīklā “Elektrilevi”, kas apkalpo 90% valsts patērētāju, patlaban gandrīz visi uzstādītie skaitītāji ļauj izmantot divus elektroenerģijas tarifus. “Tomēr nakts tarifa pieejamību nosaka tas, vai konkrētais patērētājs ir noslēdzis līgumu ar savu sadales tīkla operatoru par divu tarifu izmantošanu,” piebilst uzņēmējs.

“Nord Pool Spot” elektroenerģijas biržā Igaunijas cenu zonā naktī elektroenerģijas cena ir vidēji par 20% mazāka nekā dienā. Tomēr katram elektroenerģijas pārdevējam esot sava dienas un nakts tarifa noteikšanas stratēģija. “Eesti energia” (SIA “Enefit” mātes uzņēmums) klientiem vidējā cenu atšķirība starp šiem diviem tarifiem patlaban esot 30% liela.

Igaunijā no visiem “Eesti energia” mājsaimniecību klientiem divu tarifu sistēmu izmanto vairāk nekā trešdaļa pircēju. “‘Nakts tarifs ir izdevīgs, ja mājsaimniecība vairāk nekā pusi patērētās elektrības izmanto tieši naktī. Jāatceras, ka šo tarifu piemēro arī brīvdienās,” uzsver J. Bethers. Viņš nosauc, kādi paradumi būtu jāmaina elektroenerģijas efektīvākai izmantošanai un naudas ietaupījumam. “Var mazgāt veļu vakarā, iestatot atšķirīgu apkures sistēmas intensitāti dienā un naktī, vai iet dušā vakarā, lai ūdeni boilerā sildītu naktī. Savukārt dažādus rudens marinēšanas darbus, kas prasa plīts un cepeškrāsns darbināšanu, ieteicams veikt nedēļas nogalē,” tā J. Bethers.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.