Ekonomika
Bizness

Elektrības jautājums sit pa pirkstiem32


Enerģētikas drošības komisijas priekšsēdētājs, enerģētikas eksperts, bijušais enerģētikas valsts ministrs Juris Ozoliņš (no kreisās) un AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs piedalās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā organizētajā diskusijā par Enerģētikas savienību Eiropai – aktualitātēm, mērķiem un izaicinājumiem.
Enerģētikas drošības komisijas priekšsēdētājs, enerģētikas eksperts, bijušais enerģētikas valsts ministrs Juris Ozoliņš (no kreisās) un AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs piedalās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā organizētajā diskusijā par Enerģētikas savienību Eiropai – aktualitātēm, mērķiem un izaicinājumiem.
Foto – Ieva Leiniša/LETA

Aizvadītais gads elektroenerģijas nozarē bijis dažādu skaļu un ļoti apspriestu notikumu pilns – beigām tuvojas Kurzemes loka būvniecība, samazināts jaudas maksājums termoelektrostacijām, elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls” ar valdības lēmumu iegādājies 34,36% akciju dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatorā “Conexus Baltic grid”, skandālu ēna bargi gājusi pāri koģenerācijas un atjaunojamo resursu nozarei, visbeidzot oficiāli zināms, ka beidzot esam pašu mājās saražojuši tik daudz elektrības, cik esam iztērējuši.

Tomēr, kā norāda enerģētikas eksperts un Valsts prezidenta izveidotās Enerģētikas drošības komisijas vadītājs Juris Ozoliņš, no reputācijas un informācijas atklātības viedokļa šis bija sliktākais gads elektroenerģijas nozarē, kādu vien iespējams atcerēties. “Pilnīgs informatīvais haoss – gan koģenerācijas staciju, gan to saražotās elektrības jautājumā, gan par to, kas kam ir parādā. Pilnīgi pretēji tam, kā mums veicās ar elektrības ražošanu kopumā, kas bija pozitīvs notikums.” J. Ozoliņš gan norādīja, ka elektrības saražošana 101% apmērā no patērētā tomēr bijusi ap­stākļu sakritība, ņemot vērā milzīgo ūdens pieteci un labvēlīgos laika apstākļus. “Taču pērn 2% elektrības joprojām iepirkām no ārpuses,” sacīja eksperts.

Sola mazākus rēķinus

No šā gada janvāra lielākajai daļai patērētāju jābūt mazākiem elektrības rēķiniem. Taču, kā uzsver “Sadales tīkla” speciālisti, tad saistībā ar OIK aprēķina kārtības izmaiņām ļoti svarīgi izvērtēt katra pieslēguma jaudu, kas var būtiski samazināt maksu par elektrību.

“Kopumā esam saņēmuši 46 tūkstošus pieteikumu jaudas samazināšanai un joprojām ik nedēļu uzņēmums saņem vidēji 160 klientu pieteikumu,” norādīja uzņēmumā. Tāpat “Sadales tīkls” aicina izvērtēt un iepazīties ar pēc iespējas vairāk komersantu piedāvājumiem par elektrības piegādēm, uzsverot, ka mājsaimniecībām piedāvājumus publiski izteikuši jau deviņi tirgotāji, bet skaits noteikti vēl var palielināties.

Pērn valdība vienojās no “Latvenergo” pamatkapitāla abām Rīgas TEC stacijām izmaksāt vienreizēju 454,28 miljonu eiro kompensāciju. Tādējādi jau no šā gada 1. janvāra vidējais OIK maksājums par 1 MWh elektroenerģijas samazinājies no 26,79 eiro līdz 25,79 eiro, bet 2020. gadā – līdz 24,92 eiro. Kā norādījusi Ekonomikas ministrija, bez šāda soļa speršanas turpmāko gadu laikā turpinātu augt izmaksas par OIK, kas arī attiecīgi palielinātu elektrības cenas.

Aktīvi risina koģenerācijas staciju problemātiku

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) pasūtījusi juridisku pētījumu par obligātās iepirkumu komponentes (OIK) pamatotību un atbilstību Latvijas un Eiropas Savienības (ES) normām, vēsta LETA. LTRK nolēmusi veikt juridisko izpēti, lai sagatavotu izsvērtu viedokli par OIK atbalsta maksājumu saņemšanu, kā arī plānotajām izmaiņām Ministru kabineta noteikumos par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā.

“Ņemot vērā to, ka elektrības rēķini Latvijā ir lielāki nekā citās kaimiņvalstīs, kā arī to, ka daudziem uzņēmējiem šīs izmaksas kavē attīstību un mazina konkurētspēju, vēlamies darīt visu iespējamo, lai samazinātu OIK ietekmi uz rēķiniem,” teica LTRK prezidents Aigars Rostovskis. LTRK atbalsta domu, ka energoietilpīgajiem uzņēmumiem jāsaņem atlaides, taču arī pārējo komersantu rēķiniem ir jābūt mazākiem.

“Sadales tīklā” norādīja, ka uzņēmums veicis elektrostaciju un iesniegto dokumentu pārbaudi, kā arī pilnveidojis iekšējos darbības procesus un normatīvus. “Uzņēmumā ir izveidota vienota elektrostaciju pieņemšanas komisija, jo līdz šim elektrostacijas ražošanas iekārtu pieslēgšanu elektrotīklam ikreiz vērtēja citi uzņēmuma darbinieki attiecīgajos reģionos. Tāpat uzņēmumā ir papildinātas elektrostaciju pārbaužu prasības, kā arī paredzēts, ka uz ražošanas iekārtu pārbaudi tiks pieaicināti arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) un Ekonomikas ministrijas pārstāvji. Elektrostaciju pieslēgšanas procesu un normatīvo aktu novērtējumu veica arī neatkarīgs ārējais auditors,” informēja “Sadales tīklā”.

Vairāk jādomā par patērētāju

Tuvāko 10 gadu laikā lielākais izaicinājums nozarē būs jaunā Eiropas enerģētiskā pakete, precīzāk, dokumentu pakete ar nosaukumu “Tīra enerģija visiem Eiropas iedzīvotājiem”.

“Šajā jautājumā būs jābūt stingrai nacionālai pozīcijai un tas būs, pirmkārt, pārbaudījums Latvijas politiķiem. Populisma uzplūdos pirms vēlēšanām mēs nonāksim ļoti grūtā pozīcijā, jo būs jāieiet jaunā likumdošanas ietvarā zem lozunga – “visi labumi patērētājam”. Tas ir lozungs, kas nekad iepriekš nav bijis,” norāda Enerģētikas drošības komisijas vadītājs Juris Ozoliņš.

LA.lv