×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
12. februāris, 2018
Drukāt

Elektrības jautājums sit pa pirkstiem (33)

Foto - Ieva Leiniša/LETAFoto - Ieva Leiniša/LETA

Aizvadītais gads elektroenerģijas nozarē bijis dažādu skaļu un ļoti apspriestu notikumu pilns – beigām tuvojas Kurzemes loka būvniecība, samazināts jaudas maksājums termoelektrostacijām, elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls” ar valdības lēmumu iegādājies 34,36% akciju dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatorā “Conexus Baltic grid”, skandālu ēna bargi gājusi pāri koģenerācijas un atjaunojamo resursu nozarei, visbeidzot oficiāli zināms, ka beidzot esam pašu mājās saražojuši tik daudz elektrības, cik esam iztērējuši.

Tomēr, kā norāda enerģētikas eksperts un Valsts prezidenta izveidotās Enerģētikas drošības komisijas vadītājs Juris Ozoliņš, no reputācijas un informācijas atklātības viedokļa šis bija sliktākais gads elektroenerģijas nozarē, kādu vien iespējams atcerēties. “Pilnīgs informatīvais haoss – gan koģenerācijas staciju, gan to saražotās elektrības jautājumā, gan par to, kas kam ir parādā. Pilnīgi pretēji tam, kā mums veicās ar elektrības ražošanu kopumā, kas bija pozitīvs notikums.” J. Ozoliņš gan norādīja, ka elektrības saražošana 101% apmērā no patērētā tomēr bijusi ap­stākļu sakritība, ņemot vērā milzīgo ūdens pieteci un labvēlīgos laika apstākļus. “Taču pērn 2% elektrības joprojām iepirkām no ārpuses,” sacīja eksperts.

Sola mazākus rēķinus

No šā gada janvāra lielākajai daļai patērētāju jābūt mazākiem elektrības rēķiniem. Taču, kā uzsver “Sadales tīkla” speciālisti, tad saistībā ar OIK aprēķina kārtības izmaiņām ļoti svarīgi izvērtēt katra pieslēguma jaudu, kas var būtiski samazināt maksu par elektrību.

“Kopumā esam saņēmuši 46 tūkstošus pieteikumu jaudas samazināšanai un joprojām ik nedēļu uzņēmums saņem vidēji 160 klientu pieteikumu,” norādīja uzņēmumā. Tāpat “Sadales tīkls” aicina izvērtēt un iepazīties ar pēc iespējas vairāk komersantu piedāvājumiem par elektrības piegādēm, uzsverot, ka mājsaimniecībām piedāvājumus publiski izteikuši jau deviņi tirgotāji, bet skaits noteikti vēl var palielināties.

Pērn valdība vienojās no “Latvenergo” pamatkapitāla abām Rīgas TEC stacijām izmaksāt vienreizēju 454,28 miljonu eiro kompensāciju. Tādējādi jau no šā gada 1. janvāra vidējais OIK maksājums par 1 MWh elektroenerģijas samazinājies no 26,79 eiro līdz 25,79 eiro, bet 2020. gadā – līdz 24,92 eiro. Kā norādījusi Ekonomikas ministrija, bez šāda soļa speršanas turpmāko gadu laikā turpinātu augt izmaksas par OIK, kas arī attiecīgi palielinātu elektrības cenas.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Ozoliņ un Žīgur ! Beidziet “tukšus salmus kult” un “atgriežieties uz zemes” !Sāciet domāt par Latvijas miljonu vienkāršo cilvēku-kuram ir tikai dzīvoklis vai savrupmāja un 400eiro ienākumi mēnesī un no kura JŪS ar savu elektrības rēķinu “plēšat ādu pār acīm nost” ar TRIM OIK,ar kaut kādu mistisku elektroenerģijas sadali,ar pieslēguma ampēriem,ar mistisku “tirdzniecības pakalpojumu” – šie visi “papildus komponenti” sastāda DIVAS TREŠDAĻAS no pašas elektrības cenas !!! Drīzāk LIKVIDĒJIET tās “vēža metastāzes”,ko esat izveidojuši kā AS “Sadales tīkli”,visas tās koģenerāciajs un kādas vēl ne elektrostacijas,kas darbojas “tikai uz papīra”… par to parūpējaties ,nevis par “cipariem”cik esat saražojuši elektrības ar vienkāršā patērētāja apzagšanu.

 2. Zagļi ir visas valdēs, un zagliem aiziet musu nauda, ko katru mwnesi tik + pie rekina, laiks ir 5 gadam, uz dakšām zagļus, valsts, tautas apzaadzējus, cik var zagt?

 3. jaudas samazināšana Atbildēt

  diez kā saprot šie kungi to jaudas samazināšanu, vai 3f 25A ievada automāta jauda ir lielāka par 1f 100A jaudu, jo trīsfāzniekam jāmaksā vairāk, pie tam tievāko 4dzīslu kabeli neviens jau nemainīs uz 2dzīslu, bet ar krietni lielāku caurmēru? Pie tam 3f jauda tiek izmantota daudz efektīvāk, nekā 1f jauda, jo to ko, piemēram, veic 1f zāles pļavējs ar jaudu 1KW, to smiedamies paveiks tāds pats pļavējs ar 3F 250W jaudu, toties par vienfāzīgā darbināšanu vairāk KWh tiek patērēti un lielāka peļņa elektrības tirgotājam

 4. Virsrakstā teikts “sit pa pirkstiem” , es domāju, vajadzētu pa galvu atbilstošā lēmuma pieņēmējiem. to ir pelnījuši.

 5. Latvenergo rēķins samaziās??? Lūdzu. Pieslēgums juridiska persona (ZS šobrīd darbība norisinās citā vietā , bet tulīt notiks pārcelšanās).Pieslēgums 3F 16A – 2016 gada vidus El patēriņs 4 kWh (apsardze vajadzibas) rēkins 5.82 E; 2017 gada beigas – 3kWh rēkins 17.44 e (2016 otrajā daļā paaugstināja “Pārvaldes un sadales pakalpojumi” par 230 %); 2018 gada februāris – 4 kWh 31.63 E (OIK pieaugums – +12500% {OIK 2017- 0.09 E OIk 2018 – 11.69E}. Interesējos kā var būt ka 1F 16 A pieslēgums privātpersonai ar šādu pašu patēriņu šogasd (2018) maksā ap 3.50 E. Atbilde skanēja man esot komercpieslēgums – laikam jau tā elektrība no citurienes nāk un pa citiem vadiem (kaut tā nav). Nevar jau skaļi bļaustīties, bet vai “Latvijas pasts” lai būtu godīgi salīdzinot ar “Latvenergo” nevarētu tā pat ieviest transporta izdevumu OBLIGĀTO nodokli, jo šad tad man vēstulīti kādu (pārsvarā reklāmu vai kārtējo rēķinu) atved, bet avīzes tak nepasūtu. Kā tas var būt man tak pasta adrese ir.
  Interesējos par pārslēgšanos uz privāto – atbilde bija (es sapratu) – pieslēdz jaunu pieslēgumu (pieslēguma maksas vairāki tūkst E), tad jāatsakās no juridiskā.
  Nav jau tā ka nevaru pavilkt to rēķinu, bet tā “obidna” ka nepilnos divos gados el rēķins pieauga par ap 450 % ,es tā varētu savai produkcijai PIEVIENOTO vērtību pielikt būt jauki 🙁

  • vispār jau 3fāzes priekš apsardzes izklausās pārāk ekskluzīvi… tomēr ja praktiski vērtē, laukos bez 3fāzēm īsti neiztikt… un, ja patēriņš ir normāls, maksas pieauguma nav; cita lieta – šis ir sitiens pa teritorijas apdzīvotību, jo laukos ir neskaitāmi objekti, kur elektrības pieslēgums ir vienīgais civilizācijas elements, un ja arī uz to tiek taupīts, tad ar šo brīdi taupīšana tiek padarīta ekonomiski nepamatota (līdz noteiktam slieksnim); bet skaidra ir arī Sadales tīkla/Latvenergo pozīcija – lai atmaksātu kredītus, segtu citas fiksētās izmaksas un nodrošinātu peļņu, ir nepieciešams stabils patēriņš (un pie reizes atrisinās arī vēsturiski ievārītais OIK spiediens)… tā kā, pilsoņi, tērēsim tik un maksāsim…

 6. 1992. gadā viens kw man maksāja 2 sant, 2018. gadā par vienu kw maksāju 18 centus. Hes saražotās elektroenerģijas pašizmaksa gan 1992. g. gan 2018. g ir nepilns viens cents /kw.
  Zagļu valsts, kurā apzog savus iedzīvotājus.

 7. Man gan ar katru gadu sanāk lētāk. Esmu elektrum klients.

 8. Sis ir rezultats tam,ka reinvesteta pelna paliek uznemuma riciba!Ka tad valsts ieredni panems savu dalu?Palaiz pa loku,lai tauta doma,ka cenas tiek samazinatas,bet “zog pa kluso”!!!!!!!

 9. Pagājušajā gadā vasarnīcā pārgāju no elektriskās plītiņas uz indukcijas plīti,savukārt no elektriskā zāles pļāvēja pārgāju uz tādu,kas darbojas uz akumulātoriem.Rezultātā jūtami samazinājās elektrības patēriņš,tagad saņēmu sodu,mans elektrības rēķins turpmāk ir dubultots.Fantastika,ir tikai viena izeja,nebalsot ne par vienu no bijušajām varas partijām,šis genocīds ir jāizbeidz.Gribu dzirdēt katras jaunās partijas konkrētus rīcības plānus,tikai tad izlemšu par ko balsot,visvairāk gribu dzirdēt JKP priekšlikumus.

 10. Nu vāks!!!!! Par 3 fāzēm 32 ampēriem pagājušajā gadā par pieslēgumu 33.94 eiro mēnesī ,tad šogad – 62,04 eiro mēnesī!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Klāt nācis kaut kāds “jaudas obligātā iepirkuma komponente” 28,11 eiro apmērā!!!!!!!! Tā ir laupīšana!!!!! Man nelielam krodziņam šī 32 ampēru strāva ir vajadzīga ,jo īslaicīgi strādā gaisa nosūcēji un neko samazināt es īsti nevaru ,bet nevajag taču mani vēl aplaupīt !!!!! Varbūt pietiks barot kalvīšveidīgos mazo HES īpašniekus un dažādo vēja parku saimniekus ! Pietiks putināt ārā mazo un vidējo biznesu! Pietiks Laupīt tos ,kuri vēl vada savu nelielo biznesu!

  • Nu beidz smīdināt ! Ko tad tu tai krogā dari ja nevari 5 eiro mēnesī sagrabināt ?!?!?? Paskaties cik nākas vairāk maksāt nodokļos ? Jeb varbūt tu tādus nemaksā !???
   Labāk atsvaidzini savas zināšanas fizikā, ja vien tev tādas ir bijušas, pie 3×32 A pieslēguma optimizēšanas iespējas ir lielu lielās !

 11. Jā, Latvija pensionāriem ir pamāte. Elektrības rēķins sasniedz 10 % no pensijas!

 12. Kā tiem Latvenergo lopiem nav kauna melot? Cenas tikai pieauga, pat tur, kur vispār elektrība netiek patērēta. Parastā dzīvoklī bez jebkādām mega jaudām. Pretekļi!

 13. Nesazvanāms telefona numurs.

 14. Man arī dārgāka. Pat nesaproti par ko īsti maksā, jo paskaidrots nekas nav.

 15. Latvija nav likumu,zog kur prot,katastrofa un Vejonim ir viss vienalga! Latvija iet pa burbuli,haoss!

 16. Ko neteiksi ! oktobrī..novembrī ,decembrī .,….37,00 + 37,00+37,00 .
  tad J a n v ā rī ir ievērojami mazāk ,……tikai 50,00 Eiro !!!

 17. Būsiet vel ”priecīgāki”, kad saņemsiet ZZS Vējoņa projektu OIK 2 … – nu dažiem no 3 A tā naudiņu gribās un viss Latvijā jau prihvatizēts…

 18. Kāpēc gan maksu nevarētu uzreiz desmitkāršot? Dabiskā atlase, kurš nespēj samaksāt, tam kirdik, uz kapiem un beigta balle. Samazinot nabagu skaitu vidējais dzīves līmeni paaugstināsies. Uz priekšu, bendes!

 19. Latvija vienmēr bijusi slavena ar labu bekonu un ēdelīgām cūkām. Tagad ar bekonu tā pašvakāk, bet cūkas kļūst arvien ēdelīgākas …

 20. Portālā Delfi (sadaļa Aculiecinieks) Atbildēt

  iesūtīti rēķini, kādi “brīnumi” sagaidīti februārī. Ieteicu dalīties visiem un iesūtīt savus rēķinus.
  Vai šie kungi nezin vai nav lietas kursā par elektrības maksājumu sadārdzinājumu hiperprogresivitātē?
  Jautājums, ko mēs varam darīt, kas mums var palīdzēt, vai būtu tādi eksperti, kas juridiski varētu “parakt zem ” visas šīs sāgas? Te jau visas robežas pārkāptas.
  Par Eiropas komisijas atzinumu, ka Latvijā jau no deviņdesmitajiem gadiem iedzīvotāji pārmaksājuši par elektrību … To Eiropas komisija atzina pirms diviem gadiem, bet tas netraucēja ieviest abonentmaksu un oik maksājumus pat par 0 patēriņu… Bez vārdiem!

  • Visiem elektrības patērētājiem Latvijā šogad ar janvāri ir klāt tas interesantais OIK par Ampēriem – privātajiem , daudzdzīvokīem arī – tātad katram daudzzīvokļu dzīvoklim ir papildus 1 eiro par šo OIK (Ampēri) . Privātajiem – ar mazo patēriņu (5kw) sanāk ik mēnesi papildus 4-5 eiro klāt par šo brīnišķīga OIK Amperi.
   Laikam katram ražotajam, mājražotājam, zemniekam un visiem citiem par savu pakalpojumu jāsāk arī atšifrēt pakalpojuma izcenojums – centiņš pie centiņa, un skat pilnais aprēķins. Bet varbūt deputātiem arī algu atšifrējumu lūdzu zināšanai , lai Tauta var saprast kāpēc Tautas kalpiem tik liela stundu tarifa likme un piemaksas par papildus darbiem un pienākumiem par 24 stundu darbu un darba efektivitātes PIEVIENOTO VĒRTĪBU . Un vai ir paredzēts par prēmiju izmaksu % samazinājumu par sliktu darba kvalitāti ? Kāds taču to visu ir aprēkinājis EKONIMISTI – FINASISTI – ANALĪTIĶI. Ja TAUTA ir dusmīga, tad riktīgi nav!

 21. OIK ir vistīrākā tautas apzagšana!

  • Nē, tā ir ekonomiskā diversija. Gan OIK kā tāds, gan valsts politika attiecībā uz elektrību.

   TEC-2-2 elektriskās jaudas 400 Mw Latvijai vajadzīgi kā kakim piektā kāja. Rakstu pēc atmiņas pēc Latvenergo informācija, 2016.g., rēķinot no saražotās elektrības daudzuma un nominālās jaudas, TEC-1 no visa gada ar nominālo elektrisko jaudu nostrādāja 6,5 mēnešus, bet TEC-2 pat 2,5 mēnešus.

   It kā lielie TEC ir pat bāzes stacijas, kurām jāstrādā cauru gadu??? Cauru diennakti septiņas dienas nedēļā 12 mēnešus gadā. Apstājoties tikai uz remontiem un apkopēm? Vai tā??? Nu vismaz 80% no kalendārā gada laika it kā vajadzētu strādāt ar tuvu nominālajai jaudai?

   Un tie 6,5 un 2,5 mēneši pie esošajām naftas cenām!!! Cik tad strādās, kad atkal barels maksās 100 dolārus?? Esam kopējā elektrības tirgū, kur ražot vai neražot nosaka pārdošanas cena!!

   Un par TEC-u, kuri arī pat it kā ražo zaļo elektrību, gan no krievu gāzes, jo saņm OIK, par TEC uzstādīto jaudu mēs maksājam OIK!!! Līdz 2018.g. 01.01. šis lielo TEC-u jaudas maksājums bija ap 40 % no visa OIK!!! Tagad būs mazāk, jo Ašeradena kungs ar Latvenergo sashēmoja un šie jaudas maksājumi būs tikai 25 %!!! Paldies partijai un valdībai … . Starp citu to TEC-u jaudas mksājumu “lauvas tiesa” ir par TEC-2-2 uzstādīto jaudu!!! It kā zbūvēja, lai nodrošinātu elektroapgādes drošumu!!! Tikai tas drošums patērētājiem izmaksā “mazliet” par dārgu.

   2017.g. Daugavas kaskāde saražoja tik elektrības, cik visa Latvija patērēja pagājšgad. Un ja visi gadi turpmāk būs tik ūdeņiem bagāti!!!

 22. Bērziņš (ne eks-prezidents) Atbildēt

  P’ēc noteikumiem OIK piemaksu saņem elektrostacijas, kas darbojas ar atjaunojamo enerģiju- vēju, ūdeni, šķeldu.Interesanti, kas tas par atjaunojamo kurināmo ir Krievijas gāze? Ar to strādā Rīgas TEC-1 un TEC-2.Tie saņem naudu gan par elektrību, gan siltumu. Kāpēc gan visai valstij jāmaksā par siltumu Rīgai? Vai tikai tādēļ lai Latvenergo kungi varētu taisīt sev algu ar 3 nullēm bez prēmijām? Tāpat, kāpēc OIK ir lielākā Eiropā? Vai tāpēc, ka Šķēle savā pēdejā darba dienā MK sadomāja uzbūvēt vēja parku???

 23. Par dārgu naudu pieslēdzāmies elektrībai, izstrādāja projektu, firma veica pieslēgšanos, kabeļi ierakti zemē. Līdz brīvā tirgus atvēršanai maksājām vasarnīcu režīmā. Atteicāmies no 3.fāzēm. Un tad sākās! Pirmais – abonentmaksa, kas maksu par elektrību palielināja dramatiski. Bet šogad februārī saņēmām rēķinu, ka cena atkal divkāršota(!) – par 0 patēriņu jāveic oik maksājums katru mēnesi. Divos gados teju tūkštoškārt elektrība sadārdzināta. Runāju par gala cenu, sauciet un daliet to visdažādākajās sadaļās.
  Kāpēc tāda diskriminācija atsevišķiem patērētājiem? Zemes nomas padārdzinājumam ir griesti, kāpēc elektrībai tādu nav? Cik tas ir likumīgi?

 24. bet vai čkēlistiem un cittiem Oikmaucistiem tas sitīs pa kabatu ?

 25. Saņēmu rēķinu par janvāri-elektrība dārgāka.

Draugiem Facebook Twitter Google+