Bizness

Elektrības tirgu mājsaimniecībām varētu atvērt nākamā gada sākumā0

Foto – LETA

Latvijā pilnībā atvērt elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām varētu nākamā gada sākumā, ceturtdien intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” norādīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Pēc viņa teiktā, 1.septembrī, kā iepriekš plānots, tas netiks darīts. “Bija doma 1.septembrī laist brīvlaišanā arī mājsaimniecības daļu. Mēs to 1.septembrī neizdarīsim,” teica Pavļuts.

Viņš uzsvēra, ka vispirms ir skaidri jānosaka, kā tiks samazinātas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) izmaksas.

Pavļuts pastāstīja, ka aprīlī OIK izmaksas pieauga visiem uzņēmumiem, taču mājsaimniecības, kas elektrību saņem par regulētu tarifu, OIK izmaksu pieaugumu neizjuta. “Šogad aprīlī OIK pieaugums bija neizbēgams, taču mūsu varā ir novērst to, ka nākamgad 1.aprīlī šis lēciens atkārtojas,” paskaidroja Pavļuts.

Viņš norādīja, ka tikai pēc skaidras elektrības cenas analīzes būs iespējams atvērt elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām. “Es domāju, ka tas varētu būt nākamā gada sākums, taču tas vēl nav izlemts jautājums,” piebilda ekonomikas ministrs.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Pavļuts 26.martā paziņoja, ka nav gatavs virzīt jautājumu par elektroenerģijas tirgus atvēršanu, kamēr nav panākts reāls progress OIK izmaksu samazināšanā, jo ar regulēto tarifu būs iespējams labāk pasargāt mājsaimniecības no elektrības izmaksu kāpuma.  

Ekonomikas ministrijas aplēses liecina ‒ ja 1.septembrī Latvijā pilnībā atvērtu elektroenerģijas tirgu, mājsaimniecībām kopējais maksājums par elektrību pieaugtu par 40–50 latiem gadā.

Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu OIK maksā visi elektroenerģijas lietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņa apmēram. Lai gan no 1.aprīļa OIK Latvijas patērētājiem palielinājās, komponentes pieaugums neietekmē mājsaimniecību gala tarifus, jo to pašreizējā tarifā OIK saglabājies vecajā apmērā.

LA.lv