Ekonomika
Bizness

Elektrības tirgus iespējas iedzīvotāji maz izmantojuši 13

Foto AFP/Scanpix/LETA

Kopš no 2015. gada 1. janvāra atvērts elektroenerģijas  tirgus, ļaujot patērētājiem izvēlēties tirgotāju, aizvadītajos gados iedzīvotāji šo iespēju izmantojuši samērā gausi. Tirgus atvēršanās sākumā no “Sadales tīkla” 1 200 000 klientiem citu tirgotāju sev izvēlējās tikai 0,3% jeb 3600 mājsaimniecību.

 

Maksājuši vairāk, nekā iespējams

“Kopš tirgus atvērts, diemžēl liela daļa iedzīvotāju, rūpīgi nesekojot līdzi tirgotāju piedāvājumiem, nav izvēlējušies sev piemērotāko līgumu. Tāpat daļa iedzīvotāju neizmanto iespēju reģistrēties aizsargātā lietotāja statusam, iznākumā ir maksājuši vairāk, nekā tas būtu iespējams, izmantojot valsts paredzētos atvieglojumus,” teic Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane domā, ka iedzīvotāji nepievēršas citiem tirgotājiem tāpēc, ka cenrāžos neredz pārāk lielu atšķirību.”Lielai daļai lietotāju vēl aizvien ir Universālais piedāvājums, kas parasti nav tas izdevīgākais. Tas liecina, ka patērētāji tomēr neiedziļinās elektroenerģijas tirgū un patiešām izvēlējušies sev izdevīgākos piedāvājumus,” spriež viņa.

Lielākai daļai iedzīvotāju nav gribas vai pietrūkst laika pētīt un salīdzināt piedāvājumus. Elektrības piedāvājumu iedzīvotāju lielākā daļa joprojām saista ar “Latvenergo”. To pazīst vairāk par citiem tirgotājiem, savukārt šī izvēle ir gan vieglāka, gan vienkāršāka, jo elektrības patērētājam būtībā nekas nav jādara.

 

Konkurē nevis ar cenu, bet ar labumiem

“Latvenergo” bija un joprojām ir lielākais elektroenerģijas ražotājs valstī, 2016. gadā saražojot to gandrīz trīs reižu vairāk, nekā visas mājsaimniecības patērēja. Saražoto elektroenerģiju jebkurš cits tirgotājs var nopirkt biržā, no kuras pēc tam pārdodot saviem klientiem. Bet, pēc “Latvenergo” valdes locekļa un komercdirektora Ulda Barisa teiktā, neviens tirgotājs nevar nopirkt elektroenerģiju ievērojami lētāk nekā cits. Iznākumā pašreizējie tirgotāji konkurē nevis ar cenu, bet ar dažādiem papildu pakalpojumiem vai labumiem. Piemēram, AS “Latvenergo” portālā “Elektrum” klientu pievilināšanai dāvā aproces – mobilā tālruņa turētāju ar LED gaismām, “Philips” tējkannas un tosterus, lētākas kinobiļetes.

Izvēli par labu šim tirgotājam nosaka būtisks atbalsts daudzbērnu ģimenēm, maznodrošinātām un trūcīgām personām, kā arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pēc “Latvenergo” datiem, uzņēmuma pakalpojumus izmanto aptuveni miljons klientu.

Kaut arī tirgū ienākuši arī citi tirgotāji, kuri pārdod elektrību mājsaimniecībām, arī Konkurences padomē atzīst, ka nule pieminēto iemeslu dēļ tirgotāju starpā nejūt pārāk lielu konkurenci.

 

“Latvenergo” ietekme joprojām liela

Jaunu tirgotāju ienākšanu un konkurences vairošanu mazina uzņēmums “Sadales tīkls”, kas ir galvenais un vienīgais elektrotīklu īpašnieks un uzturētājs. Kaut arī kopš 2007. gada 1. jūlija “Sadales tīkls” oficiāli ir patstāvīgs uzņēmums, tā kapitāldaļu turētājs ir “Latvenergo”. Tādējādi “Latvenergo” un tam piederošais “Sadales tīkls” var diktēt sev izdevīgus noteikumus pārējiem elektrības tirgotājiem, kas savukārt ietekmē piedāvājumus iedzīvotājiem un ar viņiem noslēgto līgumu noteikumus.

Mazināt konkurenci “Latvenergo” un “Sadales tīklam” ir lielas iespējas arī tāpēc, ka to rokās ir dati par citiem tirgotājiem, konkurentu klientiem, elektrības patēriņu, tirgotāju maiņu un citiem rādītājiem.

“Būtiskākais ieguvums iedzīvotājiem, īpaši mājsaimniecībām ar lielāku patēriņu, kas bieži ir ekonomiski aktīvas ģimenes ar bērniem, – iespēja ar sev piemērota pakalpojuma izvēli samazināt izdevumus par elektroenerģiju,” spriež Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks.

 

Par tirgotājiem sūdzas maz

Uz jautājumu, vai par elektrības tirgotājiem iedzīvotāji sūdzējušies bieži, PTAC pārstāve Sanita Gertmane atzīst, ka aizvadīto divu gadu laikā par elektrības tirgotājiem sūdzību bijis krietni mazāk nekā par citu preču tirgotājiem vai pakalpojumu sniedzējiem. Pērn PTAC saņēmis tikai astoņas sūdzības.

Kopš elektrības tirgus atvērts, PTAC saņēmis iedzīvotāju sūdzības par līgumos ierakstītajiem netaisnīgiem līguma noteikumiem. Piemēram, tie paredz pārmērīgi lielu maksu par līguma pārtraukšanu pirms termiņa, līguma automātisku pagarināšanu, iepriekš nebrīdinot par to patērētāju.

Citos gadījumos patērētājam liegtas iespējas iebilst pret tirgotāja izrakstīto rēķinu vai tirgotājs sev noteicis tiesības vienpusēji izbeigt līgumu.

Cita starpā PTAC atklāj, ka piedāvājumos tirgotāji apzināti neiekļauj iedzīvotājiem nepieciešamās ziņas, kaut arī Ministru kabineta apstiprinātajos elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos tie ir obligāti. Piemēram, par to, kā laikus nodot skaitītāju rādījumus; kā maksāt par patērēto elektrību; kā rīkoties, lai pārtrauktu noslēgto līgumu; kur iesniegt pretenzijas un citas. Iznākumā elektrības patērētājs savās tiesībās bieži ir sliktākā situācijā nekā tirgotājs.

 

Iedzīvotājiem tikai viens jautājums

Latvijas iedzīvotāji – elektrības patērētāji – visbiežāk gan uzdod tikai vienu jautājumu. Vai nepieaugs elektrības rēķini? Kā zināms, no 2016. gada 1. augusta mājsaimniecības ar vienas fāzes elektrotīkla pieslēgumu maksā par pieslēgumu 1,50 eiro (ietverot PVN). Mājsaimniecībām ar trīs fāžu pieslēgumiem fiksētā ikmēneša maksa atkarīga no pieslēguma jaudas (ampēriem). “Sadales tīkls”, kas panāca šo tarifu maiņu, pērn sludināja, ka iedzīvotāju maksājumi nepieaugšot, tāpēc ka vienlaikus samazināsies elektrības cena. “LA” redakcijā saņemtie lasītāju zvani un vēstules gan liecina, ka rēķini tomēr ir lielāki, nekā bija līdz tarifu maiņai.

 

Sadārdzinājums esot, bet niecīgs

Arī Ekonomikas ministrijā atzīst, ka no mājsaimniecībām, kurās patēriņš ir no 50 līdz 100 kilovatstundām mēnesī (Latvijā to ir aptuveni 30%), jaunie sadales pakalpojuma tarifi ir radījuši rēķinu pieaugumu. Bet tikai par 1 līdz 75 centiem mēnesī. Pārējās mājsaimniecībās, kurās patēriņš ir lielāks, mēneša rēķini samazinājušies. Mājsaimniecības ar trīs fāžu pieslēgumu Latvijā veido 26% jeb 269 000 mājsaimniecību pieslēgumu. Šīm mājsaimniecībām izmaksas nemainās vai samazinās tad, ja patēriņš sasniedz aptuveni 250 kilovatstundas mēnesī, bet maksimālais izmaksu kāpums ir septiņi eiro mēnesī (ja tiek lietots ļoti jaudīgs 32 ampēru pieslēgums). Ministrija sola jau tuvākajā laikā nākt klajā ar ziņojumu, kurā tikšot padziļināti vērtēta 2016. gadā ieviesto “Sadales tīkla” tarifu ietekme.

Iedzīvotāju bažas par jaunu sadārdzinājumu rada pagājušā gada oktobrī Sadzīves pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniegtais tarifu projekts, ko iesniedzis uzņēmums “Augstsprieguma tīkls” un kas paredz pārvades pakalpojumu sadārdzinājumu par 8 līdz 13%. Tā kā pieslēgumi “Augstsprieguma tīklam” ir arī trim sadales tīklu uzņēmumiem, tostarp uzņēmumam “Sadales tīkls” un, tā kā šāda tarifu maiņa naudas izteiksmē ir vairāki desmiti miljoni eiro gadā, nav sacīts, ka pēc kāda laika “Sadales tīkls” nevarētu iesniegt SPRK jaunu tarifu projektu.

 

Ministrija novēro cenu samazināšanos

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks gan saka, ka kopš tirgus ir brīvs, pateicoties tendencēm vairumtirdzniecības tirgū, kopumā ir vērojama elektrības cenu samazināšanās. Piemēram, no 2017. gada janvāra, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, klientiem ar patēriņu aptuveni 100 kilovatstundas, kuri izmanto “Universālo” pakalpojumu, cena par vienu kilovatstundu sarukusi par aptuveni 1,6%. Savukārt tie klienti, kuri elektroenerģiju iepērk par biržai piesaistītām cenām, jau 2016. gadā par vienu kilovatstundu esot maksājuši mazāk nekā pēc valsts regulētā “pamata tarifa” pirms tirgus atvēršanas.

 

 

Uzziņa

* Šā gada martā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) sarakstā reģistrēti vairāk nekā 40 elektroenerģijas tirgotāji.

* Aktīvie tirgotāji ir deviņi: tostarp iedzīvotājiem vairāk pazīstamie “Latvenergo”, “Lattelecom”, “Baltcom TV”, SIA “WIN Baltic”, SIA “220 Enerģija” un citi.

* Pēc uzņēmuma “Sadales tīkls” ziņām, 2016. gadā mainīt tirgotāju nolēma 62 674 juridiskās personas un mājsaimniecību objektu īpašnieki.

* Šogad lēmumu par tirgotāja maiņu savā objektā pieņēma 16 501 juridiskā persona un mājsaimniecību objekta īpašnieks.

* Tādējādi lēmumu par tirgotāju maiņu aizvadītajos divos gados pieņēmuši mazliet vairāk par 10% no klientu kopskaita.

 

 

 

 

Prognozes kārtējam gadam

“2017. gadā kopumā neprognozējam būtiskas elektroenerģijas cenas svārstības, jo jau šobrīd Latvijas elektrības vairumtirdzniecības cenas ir būtiski izlīdzinājušās ar cenām Skandināvijas valstīm,” spriež Ekonomikas ministrijas pārstāvis Jānis Patmalnieks. “Paredzamie grozījumi obligātā iepirkuma komponentes (OIK) iekasēšanas kārtībā galvenokārt skars tos lietotājus, kuri izmanto savam patēriņam nesamērīgi jaudīgu pieslēgumu vai izmanto pieslēgumu, bet nepatērē elektroenerģiju.”

 

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Kas jāņem vērā neapdrošinātu mobilo telefonu īpašniekiem, skaidro telefonu servisā
14 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
“Smart-ID” lietotāji iegūst augstākā līmeņa e-parakstu
14 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
VIDEO: Pārbūvēts reģionālā ceļa posms no Madlienas līdz Tīnūžu-Kokneses šosejai
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
6 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
4 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
6 stundas