Kultūra
Mūzika

Elektroniskās mūzikas pionieris Žans Mišels Žārs ECT apstrīd tēva testamentu 0

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Viens no elektroniskās mūzikas pionieriem Žans Mišels Žārs piektdien paziņoja, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) apstrīdēs sava tēva ievērojamā Holivudas komponista Morisa Žāra testamentu, kurā viņš atstāts bez mantojuma.

Lēmums vērsties ECT pieņemts pēc zaudējuma Francijas tiesā, kur mūziķis centās apstrīdēt ar “Oskara” balvām godalgotā komponista, kurš sarakstījis mūziku filmām “Arābijas Lorenss” un “Doktors Živago”, testamentu.

“Mana māsa Stefānija un es iesniedzam mūsu prasību ECT saistībā ar mūsu ģimenes tiesību nerespektēšanu un pārmērīgu mūsu tiesiskās drošības pārkāpumu,” laikraksta “Le Parisien” piektdienas izdevumā raksta mūziķis.

“Tiesības mantot nav tikai naudas jautājums. Tās ietekmē arī tādās vēl svarīgākās jomas kā ģimenes saišu aizsardzība un radošajiem cilvēkiem – mākslinieku garīgās tiesības,” sacījis Žārs, uzsverot, ka runa nav tik daudz par naudu: “Šokējoši ir tas, ka es nedrīkstu izmantot pat tēva fotogrāfijas, ka tiek atņemtas tiesības uz tēvu vai māti.”

Moriss Žārs visus savus īpašumus novēlējis savai pēdējai sievai ar ģimenes fonda starpniecību.

2017.gadā Francijas Augstākā tiesa lēma par labu Morisa Žāra vēlmēm.

Moriss Žārs no dzīves aizgāja 2009.gadā Losandželosā. 1963.gadā viņš ieguva savu pirmo “Oskaru” par “Arābijas Lorensu”, bet trīs gadus vēlāk viņam tika piešķirta otra statuete par “Doktoru Živago”.

Arī cits franču mūzikas dižgars, Džonijs Halidejs, izslēdza no mantojuma bērnus, visu īpašumu novēlot sievai Letīcijai.

LA.lv