×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. decembris, 2014
Drukāt

Elektronisko cigarešu māns: par maz pētītas, ar apšaubāmu labumu (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Smēķētāju vidū arvien populārākas kļuvušas elektroniskās cigaretes. Kaut gan ražotāji un paši pīpmaņi uzsver, ka tām salīdzinājumā ar senajām priekštecēm esot vairākas priekšrocības, pagaidām nav pietiekami daudz pētījumu, kas apliecinātu, ka tā ir veselīgāka alternatīva tradicionālajām cigaretēm.

Līdz šim elektronisko cigarešu lietošana jeb, kā to mēdz dēvēt, elgarēšana bija veids, kā apiet smēķēšanai noteiktos ierobežojumus, jo teorētiski tās nav tabakas izstrādājums. Pēdējā laikā daudzās valstīs elgarēšanu cenšas apkarot. Tagad arī Latvijā pēc Saeimas pieņemto grozījumu likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” stāšanās spēkā elektroniskās cigaretes būs aizliegts lietot visur, kur nav ļauts pīpēt, jo papildināta smēķēšanas definīcija, ietverot šajā jēdzienā arī elektronisko cigarešu lietošanu. Jebkādu smēķu kūpināšana citu cilvēku klātbūtnē būs aizliegta, ja kaut viens pret to iebildīs. Nedrīkstēs pīpēt arī bērna tuvumā.

Tālākā nākotnē Veselības ministrija plāno vēl radikālāku rīcību. Jau izstrādāts likumprojekts, kas paredz elektronisko cigarešu tirdzniecības aizliegumu, izņemot gadījumu, ja kāda ražotāja rīcībā būs klīnisko pētījumu dati, ka tās iespējams izmantot smēķēšanas atkarības ārstēšanai.

Par maz pētītas

– Ņemot vērā smēķēšanas plašo izplatību pasaulē un tās nodarīto kaitējumu veselībai, elektronisko cigarešu ražošana izvērtusies par milzīgu industriju, taču tās, tāpat kā jebkura smēķēšana, ietver briesmas, jo piedāvā nikotīnu – vienu no spēcīgākajām atkarību izraisošajām vielām. Lietot elektroniskās cigaretes ir apmēram tas pats, kas injicēt vēnā tīru heroīnu, – atzīst narkologs Jānis Caunītis.

– Pagaidām nav zinātniski pierādīts, ka nikotīna un citu ķīmisko vielu tvaika kokteiļa inhalēšana plaušās, kas dziļi deponējas audos un strauji nokļūst asinsritē, būtu nekaitīga. Turklāt elektroniskajām cigaretēm nav noteikti kvalitātes standarti. Visvairāk uztrauc tas, ka lietošana kļūst arvien izplatītāka jauniešu vidū. Pastāv arī bažas, ka šajās ierīcēs varētu lietot neatļautas vielas, – uzsver Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Starpnozaru sadarbības nodaļas vecākā eksperte Alise Krūmiņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Sveikini!!!
    Smeekeeju so cigareti 1gadu un 3meenesus,sajaa laikaa es neizsmeekeeju nevienu parasto cigareti,domaju,ka nometiisu smeekeesanu,bet tie ir maldi(ja saaku smeekeet ar 6 mg.skidras tabakas stiprumu,tad pec 6 meen.jau smeekeeju 10mg.,un pat 14mg.stipru skidro tabaku bez aromaatiem.Jaa !!!-protams ietaupiiju naudu,bet ja es pa dienu piipeeju SLIM cigaretes(3mg) no 10-15,tad so cigareti es gandriiz neizlaidu no rokaam.Apmeeram peec 5-6meenesu smeekeesanas sajutu smagumu kungii un tad jau regulaari katru dienu saakaas dedzinosa sajuta kaklaa,saaku pienemties svaraa(20kg.)
    Ja jau nevar nomest smeekeesanu,tad lai arii daargaak,bet labaak smeekeejiet normaalas cigaretes.Arii man nav iipasa apnemsanaas nomest smeekeesanu un nu jau 3men.smeekeeju parastas cigaretes(nekas labi jau tas nav),bet juutos labaak un smeekeeju mazaak nekaa e-cigareti.
    Padomaajiet pirms peerkat so cigareti.Peec manaam domaam vina ir kaitiigaaka par parasto cigareti.Protams,ja man jaaiet uz kaadu pasaakumu(neveelos lai no manis nestu tabakas aromats)pakeru liidz elektronisko cigareti.