×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
20. decembris, 2012
Drukāt

Elīna Dzelme: Katrā gleznā ir mana īstenība

Foto - Jānis Deinats, FotocentrsFoto - Jānis Deinats, Fotocentrs

Restorānā “Fabrikas restorāns” (Rīgā) līdz februārim apskatāma Dailes teātra aktrises un mākslinieces Elīnas Dzelmes personālizstāde “fALLin12”.


 

“Teātris un māksla viens otru papildina. Teātrī es esmu aktieris. Glezniecībā es esmu režisors. Galvenais visā! Glezna kā izrāde,” skaidro aktrise un māksliniece E. Dzelme, kas ar zīmēšanu aizrāvusies jau kopš agras bērnības.

Savulaik E. Dzelme gribēja studēt glezniecību Latvijas Mākslas akadēmijā, tomēr nejaušības dēļ viņa kļuva par aktrisi. Sapnis par akadēmisko izglītību mākslas jomā vēl nav atmests, taču patlaban E. Dzelme nespēj atrast laiku studijām. Teātris – mēģinājumi un izrādes – prasa savu, jāatlicina laiks gleznošanai, vīram – režisoram Dž. Dž. Džilindžeram un abu kopīgajai, mazajai meitiņai Hannai. Gleznošanā pārrāvumu nav – nepaiet ne nedēļa, kad viņa nebūtu stājusies pie molberta. Nav tā, ka Elīna katru dienu kā pēc grafika gleznotu. “Es sevi nespiežu, kad gribas, tad gleznoju,” atklāj māksliniece. Citreiz otas rokā viņa ņem jau no agra rīta, citreiz vakaros vai pa dienu. Dažkārt iedvesma gleznot uznāk naktīs. Savās gleznās māksliniece galvenokārt attēlo kailumu un seksualitāti, un pati atzīst, ka savulaik noliegtais tagad lienot ārā – visu bērnību un pusaudžu gadus meitene bija cieši saistīta ar baznīcu un 16 gadu vecumā pat bija apņēmības pilna stāties klosterī. Neraugoties uz to, māksliniece nebaidās, ka kāds, veroties viņas gleznās, varētu uzzināt pārāk daudz par viņu pašu.

“Pārāk daudz nevar uzzināt – var uzzināt tikai to, ko es gribu, lai uzzina, un, ja sajūt, ko es ar to esmu patiesībā gribējusi teikt, tas vēl jo labāk. Katrā gleznā ir kods. Katrā gleznā ir sajūtas. Katrā gleznā ir mana īstenība. Un gleznas ne vienmēr ir par to, kas tur uzgleznots.

Citreiz es ar nosaukumu saku priekšā, jo citi, ieraugot kaut ko, bieži samulst un uztver to pārāk tieši,” skaidro māksliniece. Vai gleznā ir atainota Žuljeta no romāna par marķīzu de Sadu, vai Bībeles Marija Magdalēna, vai elegantas dāmas, vai tas ir mūsdienu sieviešu dialogs par auglību vai gluži otrādi – izvirtību –, katrs skatītājs ierauga savu. Gleznas stāsta netveramus stāstus, raisot dažādas asociācijas, emociju virpuli un pārdomas par sievišķības būtību. “Kad gleznoju, mans mērķis ir, lai darbi būtu labu raisoši. Spilgti atceros, kad biju uz Goijas skiču izstādi. To izstaigāju, līdz vienā brīdī apjautu, ka tiešām slikti paliek… Man gribas, lai, skatoties darbus, pat ja to tēma ir skumja vai sāpīga, tie cilvēkos raisītu labu,” stāsta māksliniece.

“fALLin12” ir E. Dzelmes trešā mākslas darbu izstāde. Aplūkojamie darbi tapuši šā gada rudenī, kad pasaulē jau bija nākusi E. Dzelmes pirmdzimtā meitiņa Hanna, un pati māksliniece atzinusi, ka jaunajos darbos dominē spilgtas krāsas un spilgtas emocijas, bet visa centrā, kā jau ierasts, ir sieviete.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+