×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

Elitas Patmalnieces personālizstāde galerijā “Istaba”

elitapatmalniece

Galerijā “Istaba” līdz 19. maijam skatāma Elitas Patmalnieces personālizstāde “Istaba”. Elitu Patmalnieci viennozīmīgi var saukt par Latvijas viskrāsaināko mākslinieci, tas atspoguļojas gan viņas izskatā, gan darbos.

 

Šķiet, rakstnieces Alises Tīfentāles savulaik izteiktā replika raksturo mākslinieces darbus vislabāk: “Lūkojoties uz Patmalnieces darbiem – lūk, te ir vitalitātes, sienām cauri ejošā enerģiskā pozitīvisma esence.” Un patiesi – pozitīvisms un humora deva vijas cauri it visam. Iedomājamies, piemēram, tērpus, ko savulaik māksliniece veidojusi Baibai Sipeniecei, uzstājoties šovos, vai iedomājamies pašu E. Patmalnieci – koši sapucējušos joņojam pa ielu garām sievišķīgā divritenī. Sirsnīgi un mīļi.

Patmalniece ir spilgta un patiesa gan tajā, ko dara, gan savā cilvēciskajā būtībā. Māksliniece atzīst: “Es tiešām esmu no tiem, kas paraud, ja ir slikti, un nākamajā dienā jau smejas.  Tā arī vajag – gan raudāt, gan smieties, lai ir viss, bet nevajag ieslīgt vienā sajūtā.” Savs laiks skumjām un savs laiks priekam, savs laiks darbam un savs laiks atpūtai. Visam jābūt pa īstam.

Šķiet, savu talantu uz rokdarbiem māksliniece mantojusi no savas mammas, kas bijusi piegriezēja un šuvēja ateljē. Gan mamma, gan vecmāmiņa bijušas lielas adītājas. Arī māksliniecei pašai adīšana ir tuva nodarbe, viņa to uzskata pat par savdabīgu meditāciju. E. Patmalniece atzīst, ka lielā kāre uz adīšanu sevišķa uznākot rudeņos. Kā jau visi viņas darbi, arī adījumi ir pazīstami pēc drosmīgiem krāsu salikumiem, kas vairo dzīvesprieku un enerģiju pat tumšajos rudeņos.

Pēc Ogres skolas pabeigšanas Elitas tālākais ceļš veda uz Rīgu, uz Vieglās rūpniecības tehnikumu. Māksliniece saka, ka viņai tur ļoti paveicies, praksē norīkota uz tā laika modes Meku – “Rīgas modēm”, kur vēlāk nostrādājusi desmit gadus. Tā bija liela pieredze un iespēja sevi parādīt un pierādīt, tas bija laiks, kad tika gūta pirmā nozīmīgā uzvara – Tallinas modes asamblejā Elita ieguva pirmo vietu. Tolaik tas bija prestižs novērtējums modes pasaulē. 2000. gadā nāca Mākslas akadēmijas laiks, kad māksliniece uz savām modes skatēm aicināja slavenības, tā arī “Prāta vētra” tika pie E. Patmalnieces šūtiem uzvalkiem un krekliem…

Tagad E. Patmalniece ir stabila un autonoma modes māksliniece, kas veido tērpus skatuves māksliniekiem, teātra un operas izrādēm, piedalījusies dažādos projektos TV, reklāmā, laikrakstos un žurnālos. Viņa pazīstama arī kā gleznotāja, kas mākslas darbus veido neierastā tehnikā, piemēram, divdimensiju krāsainas, stilizētas ainavas un klusās dabas izšuvumus uz audekla. Viņa ir spilgta un daudzpusīga savās radošajās izpausmēs.

 

“Es esmu māksliniece. Brīvs cilvēks – ko gribu, to daru. Bet nav labi tik un tā! Tā es ņemos un mokos. Tāpēc jau tu esi mākslinieks, lai nebūtu mierā ar sevi. Ja būsi apmierināts ar sevi, tu esi miris, tad Rīga būtu gatava, un viss,” – tā māksliniece saka pati par sevi.

 

Personālizstādē “Istaba” būs iespēja ieraudzīt E. Patmalnieces jaunākos darbus glezniecībā, viņai raksturīgās izšūtās kompozīcijas, svaigi tapušas audumu apdrukas, speciāli izstādei radīts arī dizaina priekšmets – eleganta papīra somiņa.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+