×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
8. decembris, 2015
Drukāt

Kā palīdzēt elkoni, ja ir sāpes, pietūkums, apsārtums un kustību traucējumi?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Ja elkonis ir tikai mazliet cietis

* Tam jānodrošina miers!

* Pēc sasituma vairākas reizes dienā jāpatur uz cietušās vietas 15–20 minūtes drāniņā ietītu ledus kompresi.

* Jālieto kompresijas pārsējs, lai mazāk veidotos tūska un asinsizpūdums, bet nedrīkst nospiest asinsriti.

* Nevajag turēt roku uz leju, jo tad palielināsies tūska un sāpes.

* Jāizmanto pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti, atvēsinošas ziedes.

Parasti elkoņa locītavai uzmanību pievēršam tikai tad, ja tā liek par sevi manīt ar sāpēm, pietūkumu, apsārtumu un kustību traucējumiem. Ja locītava ir cietusi vai saniķojusies pārslodzes dēļ, roka vairs nespēj pildīt tai paredzētos uzdevumus. Kas elkonim vainas, kā tam palīdzēt?

Elkoni veido trīs kauli, saites un locītavas kapsula, bet apkārt ir locītavas somiņa, cīpslas un muskuļi. Šī locītava ir ļoti svarīga, jo nodrošina rokas saliekšanu un iztaisnošanu, piedalās apakšdelma kustībās un palīdz nogādāt plaukstu nepieciešamajā vietā. Elkonim iespējams nodarīt pāri, ne tikai sportojot vai traumējot, bet arī veicot ilgstošas un monotonas kustības ikdienā.

Sasists, izmežģīts, lauzts

Sasitot vai krītot visbiežāk tiek nolauzts elkoņa kaula knābjveida izaugums vai arī augšdelma kaula tālākais gals. Tad sliktākajā gadījumā būs vaļēja brūce, kurā redzams kauls, bet visbiežāk tiksim cauri ar nobrāzumu, tūsku, asinsizplūdumu jeb zilumu un kustību ierobežojumu. Šīs locītavas sasitums mēdz izraisīt stipras sāpes, jo tai ir mazs tilpums un zilumam nav kur izplesties.

Ja tā atgadījies, jāsauc ātrā palīdzība vai jāiekar roka lakatiņā un jādodas uz traumpunktu vai slimnīcu pie ķirurga vai traumatologa un jāveic rentgens. “Parasti šādā gadījumā izdara operāciju, jo pēc tās drīzāk pieļaujama slodze. Mēnesi nēsājot ģipsi, būs grūtāk atjaunot pilnvērtīgas kustības. Operāciju neveic vien tad, ja cietušais iebilst, to nepieļauj viņa vispārējais veselības stāvoklis vai lūzums ir bez nobīdes jeb, kā mēdz teikt, ir tikai ieplaisājis kauls,” skaidro traumatologs ortopēds Mārcis Jēgers.

Bērniem elkoņa locītava tiek izmežģīta ļoti viegli, piemēram, paraujot aiz rokas. Pieaugušajiem elkonis ir stabilāks, taču arī var tikt traumēts gan tiešā negadījumā, gan pagriežot apakšdelmu vai ar visu ķermeņa svaru krītot uz iztaisnotas rokas.

Ja izmežģīts elkonis, tas nozīmē, ka ir locītavas kapsulas un vienas vai otras puses sānu saišu pārrāvums. Pat ja ārsts to veiksmīgi ieliek vietā, kapsula var nesarētoties un sānu saites kļūt nestabilas, tāpēc iespējami drīzāk nepieciešams ārstēt ķirurģiski, lai nenospiestu blakusesošo elkoņa nervu. Kad locītava ievilkta atpakaļ, uz divām trim nedēļām uzliek ģipsi, kuru noņemot uzreiz jāsāk vingrojumi, lai atjaunotu kustību apjomu.

Ceļot smagumus ar iztaisnotu roku, mēdz pārplīst bicepsa cīpsla. Parasti no šīs traumas cieš vīrieši pēc 40 gadu vecuma. Tad muskulis saraujas, ir sāpes, kustību ierobežojums, mazinās rokas pagriešanas un saliekšanas spēks. Lai to atgūtu, veic operāciju un cīpslu piestiprina atpakaļ.

Reizēm šķiet, ka nedaudz sasists vai nobrāzts elkonis nieks vien ir, taču iekaisums var iekļūt bursā jeb locītavas gļotsomiņā, izraisot bursītu, tāpēc pat it kā sīku traumu nevajadzētu atstāt bez ievērības, it īpaši, ja paaugstinājusies ķermeņa temperatūra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+