×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. augusts, 2016
Drukāt

Atis Klimovičs: Elksniņa muldēšana (24)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš

Nav pārsteigums, ka līdzās Krievijas troļļiem strādā dažādi cilvēki Latvijā, arī personas, kuru darbavieta šobrīd ir Saeima. Informatīvais karš norisinās nepārejoši, un deputātu iesaistīšanās tajā ir likumsakarīga. Tomēr paviršu un atklāti dezinformējošu viedokļu izplatīšana nedara godu pat prokrieviskās partijas “Saskaņa” parlamenta pārstāvjiem. Vienkārši pārāk viegli saskatāmi centieni muļķot vietējo sabiedrību, kurai tiek pasniegta pavisam primitīva informatīvā barība. Tā nesen izdarījies saskaņietis Elksniņš, kas “rūpēs” par Latvijas bruņotajiem spēkiem vērsis savu uzmanību uz armijas apgādi ar britu bruņu mašīnām. (Mediji vakar ziņoja, ka Elksniņš nosūtījis iesniegumu ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram un valsts kontrolierei Elitai Krūmiņai ar lūgumu sākt pārbaudi par valsts aizsardzībai atvēlēto 250 miljonu eiro izlietojumu Latvijas armijas mehanizācijas projektam, cita starpā iegādājoties pagājušā gadsimta ražojuma 123 lietotus bruņutransportierus.)

Tomēr jāšaubās, vai “Saskaņas” pārstāvi šis temats interesē, jo savā rakstā Elksniņš pat nav minējis kaujas tehnikas nosaukumu – CVRT (izlūkošanas kaujas kāpurķēžu bruņumašīnas) un nav centies iedziļināties, cik laba un piemērota karadarbībai Latvijas teritorijā ir šī tehnika. Tā vietā veikts ass “uzbrauciens” Aizsardzības ministrijai ar jautājumu: “Vai aizsardzības ministri ir idioti?” Tālāk vēl skaidrāk – ironiska norāde uz “valdošo” politiķu centieniem biedēt Latvijas sabiedrību ar Krievijas agresīvajiem tīkojumiem.

Ar “Saskaņas” biedriem veltīgi diskutēt, vai Kremlis uzskatāms par draudu vai ne – vienkārši šīs partijas orientieri to padara bezjēdzīgu. Tomēr vietā norādīt, ka jebkuram ar skaidru saprātu apveltītam, kaut nedaudz patriotiski noskaņotam pilsonim ir skaidrs, kādēļ nepieciešama Latvijas aizsardzības pilnveidošana. Tieši tam arī paredzētas CVRT bruņumašīnas.

Elksniņš savu kritisko skatījumu pamato ar kaujas tehnikas vecumu – it kā tā būtu pielīdzināma vieglajām automašīnām, kuru modeļi mainās ik gadu. Varbūt viņam būtu bijis lietderīgi painteresēties Aizsardzības ministrijā, lai iegūtu informāciju par šīs tehnikas noderīgumu un turpmākajos 20 gados paredzēto tās apkopi. Ja viņš tā rīkotos (deputātiem ir šādas iespējas), tad uzzinātu, ka CVRT bruņumašīnas ir labi piemērotas kaujas darbībai Latvijas teritorijā un tādas tās paliks turpmākos 20 gadus. Ja Elksniņš pacenstos tikt pie šādas informācijas, viņam zustu pamats kritikai par nesaprotami dārgo pirkumu. Tad uzzinātu, ka šīs bruņumašīnas pilnajam kompleksam (aprīkojums, uzturēšana 20 gadu garumā, personāla apmācība) ir gan atbilstoša cena, gan labs lietojums kaujā.

Astoņdesmit kilometri stundā ir teicams ātrums, ar kādu pārvietojas šī tehnika. Turklāt tā izbrauks tur, kur jau būs apstājušies krietni smagākie igauņu un lietuviešu iepirktie bruņu­transportieri. Tiek paredzēta arī Izraēlā ražotā prettanku ieroča “Spike” (labākais pasaulē) uzmontēšana uz vairākām CVRT bruņumašīnām. Kopumā jaunās (un pirmās) Latvijas armijas bruņumašīnas ir noderīgs pirkums, efektīvi lietojams un labi noderīgs tā sauktajā atturēšanas karā. Arī tādā, kas ne vienmēr nozīmē reālu karadarbību, bet tieši attur no ieroču lietošanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Elksniņam nevajag neko zināt, viņa uzdevums traucēt bruņotu spēku pilnveidošanu. Kāda nozīme ar viņu skaidroties. Par nožēlu tautas nodevēji piedzimst jebkurai tautai. Pat karēvjigiem kamanču ciltīm, kuriem vārda atkāpties vai padoties vispār nav, tādi ir bijuši pat virsaišu līmenī. Ta kā mieru, kungi.

 2. Problēma ir iepirkumu prioritizācijā. Nav Latvijai jāpērk tik dārgi transportlīdzekļi,kurus pat 12,7 mm KPVT cauršauj,nemaz neunājot par 30 mm lielgabalu,vai veco RPG 7 vai modernākiem PTURsiem.. Pārvietoties var arī ar nedaudz pielāgotu civilo transportu.Izmantojot civilās transporta platformas,pašiem jābūvē bruņutransports. Mūsu armijai jāpērk daudz Spaiku,Džavelīnu u.tml.raķešsistēmu sauszemes mērķu iznīcināšanai + daudz tuvās darbības PZRK Stinger vai tamlīdzīgas. Jāplāno vidējas darbības pretgaisa aizsardzības sistēma. Jānodrošinās ar moderniem aizsardzības ieročiem,lai x stundā var nodedzināt vismaz 3000-4000 kaujas vienību. Ar 250milj.pietiktu šī mērķa sasniegšanai. Vēl pietiktu arī modernu snaiperšauteņu iegādei ar skaņas un liesmu slāpētājiem,lai var aizstāvēties distancē,kas pasargās personālsastāvu. Piemērot taktiku”sit,maini pozīciju un atkārto”,paliekot maskētam. Kehler koch nav slikts,bet tas ir tuvcīņas ierocis līdzīgs AK funkcionalitātei,kurš aizstāvoties der kā otrais ierocis. Nepiekrītu tam,ka Scimitāru iegāde ir labs pirkums. Tiek izlietoti lieli līdzekļi ļoti vāji bruņotas tehnikas,kas nepalielina LV aizsardzības spējas tik kā varētu to izdarīt prātīgi izmantojot 250 milj. Gruzijas īsajā karā lielākās problēmas agresoram esot sagādājuši nevis gruzīnu tanki,vai artilērija,bet ar SPAIKiem un Stingeriem bruņotas grupas un nevis Scimitāru tipa transportā,bet kā braucamais bija kvadracikli. Tas no sarunas ar tā kara dalībnieku. Un vēl Spaiku raķetes x stundā no piegādātāja neesot bijušas pieejamas-arī to mūsu stratēģiem būtu jāizvērtē.

  • Tūlīt jau tev izstāstīs visu, kā mēs aizstāvēsimies. Lai tik elksniņveidīgie muld uz nebēdu – karavāns iet.

 3. Kādreiz jefreitors cccp Atbildēt

  Cik esmu runājis ar bijušajiem profesionāliem karavīriem , tad mūsdienās Latvijā nekāds karš mežā nav iespējams . Ja nu pilsētā . Tātad arī šie purva bridēji lieki .

  Pats domāju būtu lietderīgāk iemaksāt aizsardzības budžeta prāvu daļu tiem pašiem US kā daļas kādā raķešu reiserī kurš pa līci vizināsies .

 4. 1) cik esmu dzirdējis, tad bezpilota lidaparātu iegāde NBS ir plānota, tāpat arī radaru tehnika ienāk
  2) Latvijas teritoriālā aizsardzība nevar būt pozīciju karš vairāku iemeslu dēļ:
  a) nevar paspēt izbūvēt pozīcijas uzreiz karam sākoties – tāpēc iespējamā kara sākumā neizbēgami būtu mobilas aizkavēšanas kaujas
  b) ja paskaitītu Latvijas kareivju skaitu un parēķinātu to pret robežas km skaitu, saprastu , ka ar pozīciju karu tā pašvaki – vienota frontes līnija nesanāk
  c) pastāv iespēja par desantu aizmugurē – arī tur nepieciešamas mobilas vienības

  3) nu un lielākā daļa kājinieku kaujas mašīnu nespēj izturēt prettanku raķetes trāpījumu – tad kāpēc iespringt par šādu tēmu? Arī potenciālajam pretiniekam ir līdzīgas alumīnija saukausējuma izlūku kaujas mašīnas BMD-3 un BMD-4

  Salīdzinot ar esošo situāciju, šis tomēr ir liels progress, kad vienība var braukt tehnikā, kura pasargā no strēlnieku ieročiem un automatizēta kaujas vadības sistēma attālināti ar spike raķetēm var iznīcināt pretinieka tankus un helihopterus, pašiem esot aizsegā. Piedevām – esat redzējis, cik mazas ir šīs kaujas mašīnas? Pamēģiniet vispār trāpīt ar to kornet raķeti.

 5. Briti CVRT lietoja Afganistānas karā un pēdējā Irākas karā kad gāza Huseina režīmu.
  1) CVRT nav paredzēts ielu kaujām – tā, ka nezinu cik apsurdai jābūt situācijai kaujas laukā, lai kāda no armijas vienībām vispār pieļautu pretinieka atrašanos bruņutehnikas tiešā flangā – no flanga var iznīcināt jebkuru tehnikas vienību pasaulē – pat britu Challenger-2 (kas skaitās spēcīgākais smaigais tanks pasaulē).
  2) CVRT ir ”Infantry support vehicle” tipa bruņmašīna un tai nav uzdevums visiem skriet pa priekšu, bet gan dot uguns atbalstu kājiniekiem grūti pieejamos apvidos kur cita tehnika nespēj piekļūt – un Latvijā tādas vietas ir lielākā daļa valsts teritorijas (meži un purvi) – Tu tiešām domā, ka pretinieks sēdēs ar savu 12,7 mm ložmetēju pret mūsu vienības ložmetēju + 30mm CVRT stobriem? 😀 tā pretinieku vienība pametīs pozīcijas, jo CVRT nodrošina mūsējiem uguns pārsvaru – distances, spēka un cauršaujamības zīņā.
  3) Šīs bruņmašīnas nav vienīgais ko NBS gatavojas iegādāties, bet tas, ka mums armijas rīcībā būtu šāda tehnikas vienība dod Latvijas ģeogrāfiskajos platuma grādos zināmu pārsvaru attiecīgajos kaujas apstākļos.Ko Tad Igaunija modernu ir nopirkusi? CV-90? Tas ir skandināvu kāpurķēžu bruņmašīnas aparāts, kas nav sevi apliecinājis nevienā reālā karā, jo Zviedrija tos nekur nav paspējusi pielietot – tāpēc tā plusus un mīnusus neviens 100% nevar paredzēt.
  Lietuva nopirka no Vācijas Howitzer tehniku un pasūtīja Boxer bruņmašīnas – bet atceries vienu, ka Lietuvas ģeogrāfija un reljefs ir krasi atšķirīgāks nekā Latvijas un Igaunijas.
  Tāpēc arī vācu bruņmašīnas Latvijā nebūtu tik efektīvas kā Lietuvā, jo šie aparāti zaudētu teju pusi savas efektivitātes Latvijas teritorijā kur 60-70% klāj meži, jo viņi nav tik mobīli un nav tik liela caurstaigājamības spēja kā britu CVRT.
  CVRT ir vieglākās kāpurķēžu bruņmašīnas savā klasē un ir vienīgās pasaulē kuras var pat transpotēt ar kravas lidmašīnām – CVRT agrīnās verisjas (Scorpion) izšīra karu par Folklendu salām – kur argentīnas karavīri nonāca neapskaužamā situācijā kur atklājās, ka Argentīnas armijai nav nevienas tehnikas, kas spētu tikt tur kur spēja uzrāpties CVRT, jo šai mašīnai ir kolosāla caurejamība bezceļos.
  CVRT nevajag daudz vietas – tā mežainos kaujas laukos spēj dot pašu galveno savu uzdevuma būtību kā ”Infantry support vehicle” – spēju dot uguns pārsvaru saviem sauzemes spēkiem cīnoties ar pretinieku sauzemes spēkiem.
  Iedomājies situāciju – krievu klasiskā vienība ienāk mežainā un purvainā apvidū ar BTR un BMP-2 (Krievijas klasiskais buņojums, jo mežā ar tanku nav ko darīt) – krievu vienība uzskrien virsū mūsējiem kuriem ir CVRT kā atbalsta tehnika – BTR un BMP-2 ir ierobežotas manevrētspējas + ja kādu no šīm tehnikas vienībām sašauj ritošo daļu tad tās paliek stacionāras un kaujas apstākļos nav iespējams arī aizvākt, jo vajag speciālu palīgtehniku (kuru mežā vilkt iekšā arī ir neprāta darbs).
  CVRT savukārt ir vienīgā pasaulē kāpurķēžu bruņmašīna, kas spēj ar vienu kāpurķēdi apgriezt pati sevi ap savu asi pa 360 grādiem, bez problēmām + mums ir arī CVRT ”Samson” (tehnika, kas spēj kaujas apstākļos aizvilkt projām sabojāto tehnikas vienību), savukārt igauņi kad sapirkās CV-90 vēl pirka atsevišķi no Nīderlandes mazlietotu palīgtehniku kuras funkcijas būtu tikai bojātas tehnikas aizvākšanai no kaujas lauka – tā, ka es pat daļēji brīnos par igauņu muļķīgo pirkumu, bet cik saprotu tad CV-90 nopirka vēl papildus vienības, jo dažas jau viņiem bija pirms tam sapirktas.

 6. Kur palika manas atbildes…

 7. Kur palika manas atbildes?

 8. Spike, starp citu, ražo Vācijā

 9. Spike, starp citu, ražo Vācijā.

 10. “.. un tādas tās paliks turpmākos 20 gadus.”
  Skaidrs. Normālu tehniku mums neredzēt vēl 20 gadus…
  Igauņi iepērk vieglos tankus CV-90, LT – jaunākos vācu bruņutransportierus BOXER , LV – 40 gadus vecu kaujas izlūktransportu CVRT (aizsargā tikai pret strēlnieku ieročiem, paredzēts, ka iesaistās kaujā tikai pašaizsardzības nolūkos (izņemot Spike mod.)

  LA.lv, uzdot vēlamo par esošo arī ir valsts nodevība!

 11. Priekš kam mums vecā tehnika???????? Šoreiz laikam Kļimovics muld.

  • To pajautā sekundārā vieglo automašīnu pircējiem Latvijā, kuri ar tām brauc ikdienà nevis apmācībās un potenciālā kara apstākļos.

 12. būtu nu labāk paklusējis, dikosīgais dvieļagalva.

 13. Atis Klimovičs …Pieredzējis spalvas varonis un profesionāls demagogs .Slavēs bruņutehnikas iepirkumus .
  Bruņutehnika , kura ir morāli un fiziski novecojusi .Bruņutehnika kuras pārstrāde Anglijai maksā dārgāk par iegūto labumu …metālu .Bruņutehnika , kura paredzēta darbībai uz stabilām gruntīm , nevis teritorijās , kurās aizstāvēšanās cīņas ir reālākas , kurās grūti iesaistīt smago kaujas tehniku kā tankus un bruņumašīnas .Bruņutehniku , kuru var iznīcināt momentā ar vienu rokas granātmetēja šāvienu . Ja nu vienīgi varas pārstāvju drošai transportēšanai uz lidostu vai ostu , no kurienes ērtāk būtu aizmukt no valsts .Noziedzīga naudas izšķiešana , jeb pareizāk izlaupīšana .

  • Kad vienreiz tu un līdzīgie mudaki beigsiest d…st?
   Nu,iepazīsties vienreiz ar iepirktās tehnikas TTD aizveries.

 14. Klimoviča kungs, ko jūs tik centīgi aizstāvat to Aizsardzības ministriju? Tā jau ar nav nekāda balta un pūkaina. Bijuši tak pagātnē iepirkumiņi ar sliktu smaku …

 15. Tā bezdēšana dīvānā ir raksturģa tajos gadījumos, kad ir aizdomas par baigo zagšanu un latvijā tās aizdomas arī baigas.Te zog visu un kad tik var un visos līmeņos.Nodokļu maksātājiem nav jāmaksā par tizlām bruņumašīnām ar līkiem stobriem utt.Tādēļ paskaidrojiet saprotamā valodā, ko pirksiet, kā tas darbosies…lai izslēgtu visādas spekulācijas.Paši esat vainīgi un nemeklējiet vainīgos kaut kādos elksniņos vai citos ..

  • ja tas Elksińš jau ir pie tiem pašiem vainīgiem… dziłi līdz pat matu galiem? Kam tādi elksnińi vajadzīgi…? Vienīgi propagandistiem un divertisantiem.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+