Mobilā versija
+2.9°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
21. februāris, 2015
Drukāt

Eļļas linu audzēšana – brīva niša biznesā (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lini pie mums audzēti jau izsenis, bet to platības gadu no gada samazinājušās. Tomēr kultūraugs uzskatāms par perspektīvu, jo pieprasījums pēc produkcijas Eiropā ir liels.

Bauskas novada Mežotnes pagasta zemnieku saimniecības “Vismaņi” saimnieki Anita un Ziedonis Vismaņi eļļas linus audzē jau sesto gadu. Arī šogad, tāpat kā pērn, viņi plāno iesēt 20 ha linu un izaudzēto ražu pārdot sadarbības partneriem Lietuvā un SIA “Iecavnieks & Co”. Saimniecībā vēl aptuveni 500 ha audzē graudaugus un 20 ha – lopbarības pupas. Sējumu struktūru zemkopji domā saglabāt.

“Tiem, kuri nolēmuši audzēt linus, pirmkārt, jāizvērtē, kur realizēs produkciju. Otrkārt, jānoskaidro, kas ražu nokuls, ja pašiem nav sava kombaina. Tikai pēc tam var domāt par augsnes izvēli,” stāsta mežotnieši.

Atšķirībā no Latgales reģiona, kur patlaban veiksmīgi strādā eļļas spiestuves zemnieku saimniecībā “Vīnkalni”, “Vaicuļevas” un citur, Bauskas pusē ir tikai viena, arī pieprasījums pēc linsēklu produkcijas te ir mazs. Toties eļļa ir viens no iecienītākajiem produktiem Latgalē un Vidzemē, ko lieto katoļticīgie gavēņa laikā.

“Linkopība Latgalē varētu būt viena no perspektīvākajām nozarēm, tāpēc ir vērts mēģināt. Drīz sāksies jaunā linu audzēšanas sezona, un tad zemniekiem būs jādomā par šogad sējamo platību lielumu,” norāda SIA “Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs” direktore Veneranda Stramkale. “Izaudzēt eļļas linus ar bioloģiskām metodēm ir ļoti grūti, komerciālos nolūkos to darīt neatmaksājas. Labas ražas ieguvei vajadzīgi minerālmēsli un augu aizsardzības līdzekļi. Latvijas lauki ir stipri piesārņoti ar nezālēm – ja vārpata vai viengadīgās nezāles nomāc linus, par ražu nav ko domāt. Ļoti bīstami ir arī linu spradži. Neapkarojot tos, kaitēkļi vienas dienas laikā spēj noēst visus linu dīgstus.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Neaudzējiet eļļas linus sadarbībā ar Iecavnieku. Tāda sadarbība ir vērsta uz mānīšanos. Dažus gadus atpakaļ savus linus varēju pārdot tikai biogāzei par smieklīgu cenu!

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+