×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
12. augusts, 2018
Drukāt

Elpot kosmosā varēs, sadalot ūdeni (3)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Šķiet, nekad nav bijuši tādi laiki, kuros ceļošana kosmosā šķistu tik sasniedzama kā šobrīd.

Gan kosmosa aģentūras, gan privātās kompānijas jau kaļ plānus, piemēram, par ceļojumiem uz Marsu, tomēr joprojām vairākas ar šiem ceļojumiem saistītas problēmas nav atrisinātas. Īpaši tās, kuras saistītas ar ilgstošu izdzīvošanu kosmosā.

Viena no lielākajām šādām problēmām ir skābekļa nodrošināšana kosmonautiem, kā arī degvielas nodrošināšana stacijas darbināšanai.

Diemžēl pašā kosmosā ar skābekli situācija ir diezgan bēdīga, līdz ar to skābekli nākas piegādāt no Zemes, kas ir laikietilpīgi un dārgi.

Tomēr jaunā pētījumā, kas publicēts žurnālā “Nature Communications”, pierādīts, ka ir iespējams iegūt ūdeņradi (degvielai) un skābekli (dzīvībai) tikai no ūdens vien.

Tam jāizmanto īpašs pusvadītājs un saules gaisma (vai zvaigžņu gaisma) bezsvara stāvoklī.

Kā tas notiek? Jāņem palīgā fotokatalizatori, kuri gaismas daļiņas – fotonus – absorbē pusvadītājā, kuru iespējams novietot ūdenī. Tādējādi fotona enerģiju elektrons absorbē materiālā, kas pēcāk “aizlec prom”, aiz sevis atstājot caurumu. Tālāk brīvie elektroni ūdenī var reaģēt ar protoniem, veidojot ūdeņradi.

Zinātniekiem jau izdevies pierādīt, ka kosmosā šo procesu ir iespējams izdarīt, taču problēmas radījuši burbuļi, kuri radušies procesa gaitā. Uz Zemes gravitācija burbuļiem nekavējoties liek uzpeldēt augšpusē, taču bezsvara stāvoklī burbuļi no katalizatora nepazūd.

Problēmu zinātniekiem izdevās novērst, uzbūvējot īpašas piramīdas veida zonas, kurās burbuļi ietriecas un izlido ārā no bezsvara stāvokļa, taču joprojām paliek ūdenī, kas ir otra problēma, ja vēlas iegūt tīru ūdeņradi un skābekli.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Raksts domāts ceļošanai kādas tuvākas zvaigznes apciemošanai. Ceļošanas laiks droši vien ilgs vairāku paaudžu garumā. Kosmosa kuģa izmēri būs vai puskilometra lieli. Līdz ar to rotācijas parametri tik būtiski neatšķirsies dažu metru lielām rādiusu starpībām, lai negatīvi ietekmētu ūdens sadalīšanu. Pārtikas audzēšana un g paātrinājums viens no svarīgākajiem lielumiem šādā ceļojumā. Gaisu ražos audzējamie augi, izmantojot izelpoto ogļskābo gāzi. Ūdens sadalīšana kalpos enerģijas ieguvei. Bez gaismas un siltuma vizināšanās kosmosā nav iedomājama. Galvenais, ka ūdens kosmosā ir sastopams un ar to var rēķināties enerģijas ieguvei. Tiesa, nebūs vienkārši apgūt kosmisko ūdeni.

  2. Ar to rotāciju nav tik vienkārši. Jā, ar rotāciju var radīt cik vajag g vienā punktā bet nevar panākt vienādu G visā telpā, kā tas ir uz planētas virsmas. No ūdens uztaisīt ūdeņradi un skābekli cilvēki māk jau sen. Pat pusvadītājus nevajag. Var taisīt separātorus, bet rotējošais separators sanāk diezgan liels savukārt kosmosā uzšaujamā “bundža” patiesībā ir sasodīti maziņa. Tā kā vēl joprojām ir lauciņš, kur izvērsties.

  3. Kaut kāds sviests. Tie kas raksta laikam fizikai tikai blakus stāvējuši. Smaguma spēka radīšana kosmosā nudien nav nekāda problēma. Rotācijas kustībā iespējams radīt ne tikai 1 g paātrinājumu, pat vairākus 10 g paātrinājumus.

Draugiem Facebook Twitter Google+