×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
24. oktobris, 2015
Drukāt

EM: iniciatīva mainīt Latvijas laika joslu nozīmē pāreju uz Maskavas laiku (20)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Iniciatīva mākslīgi mainīt Latvijas standarta laika joslu no UTC+2 uz UTC+3 radītu ne tikai negatīvas konsekvences Latvijas valstij, bet Latvija vairs nebūtu vienā laika joslā ar Lietuvu, Igauniju un Somiju, bet gan mūsu laika josla atbilstu Maskavas laika joslai, komentējot platformā “manabalss.lv” savāktos 10 tūkstošus parakstu, aģentūrai BNS norāda Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Evita Urpena.

EM arī pauž, ka pat ja Latvija mainītu laika joslu, būtu jāveic pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ. Vienlaikus ministrija uzskata, ka pastāvīga pāreja uz vasaras laiku radītu lielus sarežģījumus ne tikai transporta, telekomunikāciju un tūrisma nozares komersantiem, bet arī iedzīvotājiem un tautsaimniecībai.

Iniciatīvas autori portālā “manabalss.lv” aicina mainīt Latvijas laika zonu no UTC+2 (GMT+2) pret UTC+3 (GMT+3) un vienlaicīgi atcelt pulksteņa laiku pāreju divas reizes gadā.

“Runājot par iniciatīvu “Visu gadu vasaras laiks, neveicot pāreju uz ziemas laiku” [portālā “manabalss.lv”], jāizdala divi aspekti, kas šajā iniciatīvā ir sajaukti un maldinājuši sabiedrību. Ir jānodala diskusija par ikgadēju pāriešanu uz vasaras laiku martā un atgriešanos savā standarta laika joslā oktobrī no diskusijas par Latvijas atrašanos attiecīgajā laika joslā [UTC+2],” skaidro EM.

Lielākā daļa Eiropas valstu vasaras laiku ieviesa pagājušā gadsimta ’70.gados. Pirmā direktīva Eiropā, kas saskaņoja vasaras laika sākuma un beigu datumus, stājās spēkā jau 1981.gadā. Līdzīga situācija izveidojās arī Latvijā, kad Padomju Savienība ar 1980.gada 1.aprīli, pieskaņojoties lielākajai daļai pasaules valstu, ieviesa pāreju uz vasaras laiku.

Vēsturiski Eiropas Savienībā (ES) jau kopš 1981.gada notiek pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ. Pēdējā direktīva ES tika pieņemta 2001.gadā, kas balstījās uz apjomīgiem pētījumiem par vasaras laika pozitīvo ietekmi gan uz ekonomiku, gan iedzīvotāju drošību un labsajūtu.

Vienotais ES tirgus, transporta tīkli un telekomunikācijas, kā arī arvien pieaugošais pārrobežu darījumu apjoms prasa īstenot vienotu pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ, lai neradītu nekontrolējamus sarežģījumus vairākās tautsaimniecības nozarēs. Tāpēc jau kopš 1996.gada visās ES dalībvalstīs vienlaikus – marta pēdējā svētdienā pulksten vienos naktī pēc Griničas laika – notiek pāreja uz vasaras laiku un oktobra pēdējā svētdienā pulksten vienos naktī pēc Griničas laika notiek pāreja atpakaļ no vasaras laika uz standarta laiku, norāda EM.

“Līdz ar to secināms, ka pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ ir un paliek noteikta vienota visā ES teritorijā, un Latvijai kā ES dalībvalstij nav tiesību šo kārtību vienpusēji mainīt. Un, pat ja Latvija mainītu savu laika joslu, mums būtu jāveic pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ,” uzsver EM.

Latvija, saskaņā ar starptautiski atzītu standartu, ņemot vērā tās ģeogrāfisko izvietojumu, atrodas laika joslā UTC+2 kopā ar tuvākajām mūsu kaimiņvalstīm un ES dalībvalstīm – Lietuvu, Igauniju un Somiju.

“Iniciatīva primāri nav par pāriešanu uz vasaras laiku, jo šāda laika josla būtībā nepastāv. Vasaras laiks pēc būtības ir mākslīgs laiks, kurš ieviests ar mērķi, lai vasaras periodā pavirzītu pulksteni par vienu stundu uz priekšu no mūsu standarta laika joslas un paildzinātu dienas gaišo laiku par vienu stundu. Tāpēc būtībā iniciatīva ir mākslīgi mainīt Latvijas standarta laika joslu no UTC+2 uz UTC+3, kas radītu ne tikai negatīvas konsekvences Latvijas valstij, bet Latvija vairs nebūtu vienā laika joslā ar Lietuvu, Igauniju un Somiju, bet gan mūsu laika josla atbilstu Krievijas – Maskavas – laika joslai,” skaidro EM.

Ministrijā uzsver, ka tas ir ārkārtīgi rūpīgi vērtējams priekšlikums.

“Jau šobrīd varam norādīt, ka tas radīs ievērojamus sarežģījumus ne tikai transporta, telekomunikāciju un tūrisma nozares komersantiem – transporta kustību maršrutu saskaņošana, ceļojumu plānošana, bet arī iedzīvotājiem un visai Latvijas tautsaimniecībai, jo šādā gadījumā būs jāveic ļoti plaša informatīvā kampaņa, lai starptautiskajā sabiedrībā skaidrotu šāda lēmuma argumentus un mainītu informāciju par Latvijas laika joslu,” pauž EM.

Jau ziņots, ka iniciatīva portālā “manabalss.lv” ir savākusi pietiekamu balsu skaitu, lai to iesniegtu Saeimā kā kolektīvo iesniegumu.

Iniciatīva portālā publicēta pirms diviem gadiem. Nepieciešamais parakstu skaits savākts tuvojoties dienai, kad notiks pulksteņa rādītāja pagriešana par stundu atpakaļ.

EM mājas lapā publicētā informācija liecina, ka 2015.gadā pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 25.oktobrī plkst.4 – naktī no sestdienas uz svētdienu, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ.

Savukārt, pāreja atkal uz vasaras laiku notiks 2016.gada 27.martā, plkst.3 naktī no sestdienas uz svētdienu, pulksteņa rādītājus pagriežot par vienu stundu uz priekšu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Nevajag spraust letus batunus, piesaucot Maskavu, kam ar to nav nekada sakara. Maskava neietekme dabas procesus un Saules kustibu.
  Bet cilveka bioritmu traucesana gan daudzus ietekme, rausrtot pulkstenus.
  Pie tam sim gajienam nav redzams pamatots motivejums, jo rezultats ir tikai sliktaks. Lidz ar to tas izskatas vien ka kartejais birokratu uzspiestais diktats un “rengedaju” testesanu uz aklu paklausibu.
  Kam labak, ja majas parrodies jau nakti, bet ejot uz darbu rits jau sen ir sacies? Sviests pilnigs visas sis avanturas izpausmes.
  Ja vel sestdien vareja ap 18 30 verot saulrietu, tad tagad tumss jau stundu agrak. Jeb citiem vardiem ir izdarits sliktak, lai cilvekam pec darba nebutu Saules gaismas.

 2. Mainīt vajaga vienalga uz kādu laika zonu ,var uz rudens laiku un beigt grozīt pulksteņus un cilvēku galvas.

 3. Ел, EM и буду есть Atbildēt

  Par virsrakstā minēto frāzi kā spļāvienu parakstītāju acīs Dr.Gēbelss būtu sajūsmā …

 4. Ietaupīs ofisos uz elektrību, jo sākoties darbam 9-oo jau būs gaišs, toties visos dzīvokļos atgriežoties mājās no darba, būs elektrība jāslēdz iekšā jau stundu agrāk nekā iepriekš. Tas būtu izdevīgi, ja Latvijā būtu ofisu vairāk nekā dzīvokļu, bet tā jau nav. Atkal jāj tautu.

 5. Mēs neesam daļa no Ļaunuma impērijas.

 6. Visi ejiet sēt zirņus…katrai laika maiņai es pielāgojos vismaz 2 mēnešus, uzskatu to par psihisku vardarbības aktu…un man vienalga vai maskavas laika josla vai tokijas…

 7. To grozīšanu derētu LV beigt.Tikai visus nomoca.Kur te kāda ekonomika? Neredzu jēgu.

 8. Vismaz marihuanu, vismaz tikai “medicīskās” devas dekriminilizēs? Amsterdamas standartu tak’ visi Rietumkratijā dzīvojošie saprotoši uztvertu – par demokrātijas līmeni arī kaimiņi priecātos?

 9. Слава России Atbildēt

  Когда человек дебил,то даже Бог беспомощен.

  • Dievs, sodi Krieviju ! Atbildēt

   Par Holodomoru, par Gulagu, par cilvēku šaušanu Baltijas valstīs, par Katinu, par deportācijām …

   • Чжоу Александр Atbildēt

    “Не ищи палача, а ищи латыша”,
    У него о России не плачет душа,
    И залитые кровью подвалы ЧК,
    Нам смердят, что его безотказна рука,
    И мозолистой этой, рабочей рукой
    Стережёт он в Кремле комиссарский покой,
    И недвижна Россия лежит, чуть дыша…
    “Не ищи палача, а ищи латыша”

 10. nerīkst nedrīkst,citādi ar Maskavu būs kopējs laiks.Latviesu marazmam nav robežu…

  • Nav ne tādu latviesu, ne marazma. Vai tiešām Jūs neesat spējīga uzrakstīt adekvātu teikumu?
   Maskavas piesaukšana šeit nav nevietā, jo šādu soli starptautiski iztulkotu kā tuvināšanos Kremlim, un tāda publicitāte Latvijai nav vajadzīga.

 11. Ekspromtā radās ideja-Latvija kļūst par Ķīnas provinci eiropā!
  Kālab tieši Ķīna?
  1.Ļoti senas kultūras valsts,nav agresīva,augstu godā tur vispārcilvēciskas vērtības.
  2.Ķīnai ir varena armija, būsim pasargāti no Putlera režīma. Varētu Ventsplī un Liepājā izvietot Ķīnas floti,Lelvārdē aviācijas bāzi. Ķīna bus priecīga sabombardēt Maskavu vai Berlīni īsā laika posmā.
  3.Ķīnā ir augstvērtīga bezmaksas medicīna, mūsu vecie cilvēk pārstās mirt tik strauji.
  4.Ķīnā ir bezmaksas izglītība, tad Latvijā tā daudziem kļūs pieejama.
  5. Ķīna ir 2.lielākā ekonomika pasaulē, te plūdīs miljardi,cels rūpnīcas,bērnudārzus, dzelzsceļus.
  6. Ķīna dos mums autonomiju, savas lietas lemsim paši, varēsim kopt savu kultūru, celt koncertzāles,izdot grāmatas,latvieši atgrieztos Dzimtenē, jo šeit būtu darbs un labklājība. Nebūtu bomžu.
  7.Ķīna nepieļautu melno islāmistu ekspansiju Latvijā,
  Pie šitās globalizācijas, ja gribam kā nācija ar savu kultūru izdzīvot, jāpeslienas patiesam Latvijas draugam,Ķīnai.
  Zaglīgie un korumpētie elementi nebūs mierā, jo Ķīnā par tādām lietām publiski nošauj!

 12. Ja taa mainiitu, tad vatnjiki priecaatos!

 13. nacnaida kurināšanai nav robežu Atbildēt

  pat tik vienkāršu lietu kā vēlmi negrozit pulksteni pieraksta kā kremļa pielugšanu.

 14. man arii nepatiik stundas groziishana un gruuta celjshanaas, bet tiiri ekonomiski valsts ietaupiis uz elektriibas reekjiniem. Taatad tiem, kas sheit dziivo ietaupiisies nodokljos samaksaataas naudas teerinji, kas paredzeeti kopeejai labklaajiibai un komfortam! Jaapaliek, kaa ir!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+