Mobilā versija
-1.5°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
10. februāris, 2014
Drukāt

EM: Latvijas eksporta apjomi sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni

Foto: LETAFoto: LETA

AS "Valmieras stikla šķiedra" ražotne.

2012.gadā Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pieauga par 5,2%, bet 2013.gadā valsts tautsaimniecības pieaugums saskaņā ar Ekonomikas ministrijas (EM) aplēsēm pārsniedza 4%. Preču un pakalpojumu eksporta apjomi ir sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni, kopējam eksportam par gandrīz 20 % pārsniedzot pirmskrīzes perioda augstāko punktu.

EM sagatavotais ziņojums par Latvijas tautsaimniecības attīstību liecina, ka Latvijas ekonomika trīs gadus ir piedzīvojusi izaugsmi, kas ir ne tikai starp straujākajām Eiropas Savienībā, bet arī ilgtspējīgāka un produktīvāka par iepriekš pieredzēto, portālu “LA.lv” informēja EM.

Ministrijas speciālisti lēš, ka ekonomisko aktivitāšu palielināšanās pozitīvi ietekmē arī situāciju darba tirgū – pieaug nodarbinātība un mazinās krīzes izraisītais augstais bezdarbs. Tai pašā laikā atsevišķas iedzīvotāju grupas, īpaši personas ar zemu izglītības līmeni un kvalifikāciju, gados vecāki cilvēki, kā arī jaunieši situācijas uzlabošanos izjūt vājāk.

2013.gadā situācija darba tirgū turpināja uzlaboties – 3.ceturksnī kopumā nodarbināti bija 906 100 cilvēku, kas ir par 1,3% jeb aptuveni 11 400 vairāk nekā 2012.gada trešajā ceturksnī. Bezdarba līmenis trešajā ceturksnī saruka līdz 11,8%, kas bija par 1,9% mazāk nekā gadu iepriekš.

EM sagaida, ka 2014.gadā turpinās pieaugt nodarbināto skaits un samazināties bezdarbs. Ministrijā prognozē arī, ka nodarbināto skaits pieaugs par 2% jeb 18 000, bet bezdarba līmenis varētu samazināties zem 10%.

EM norāda, ka arī turpmākā Latvijas ekonomikas izaugsme būs cieši saistīta ar eksporta iespējām un situāciju ārējos tirgos. Pakāpeniski stabilizējoties ekonomiskajai situācijai Eiropā, sagaidāms, ka 2014.gadā Latvijas eksporta iespējas uzlabosies un ekonomikas izaugsme varētu sasniegt 4,5%.

“Vienlaikus jāņem vērā, ka krīzes gados uz darbaspēka izmaksu samazināšanas rēķina iegūtās konkurētspējas priekšrocības pakāpeniski tiek zaudētas, un, lai nākotnē spētu palielināt ražošanas un eksporta apjomus, būtiska loma būs ne tikai pieprasījuma kāpumam noieta tirgos, bet arī spējai kāpināt produktivitāti. Tieši produktivitātes kāpums ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, jo no tā lielā mērā būs atkarīgs arī atalgojuma pieaugums,” uzsver ministrijā.

Latvijas ekonomikas ilgtspējīgai attīstībai jāveicina ekonomikas strukturālās izmaiņas par labu preču un pakalpojumu ar augstāku pievienoto vērtību ražošanai, t.sk. rūpniecības lomas palielināšanai, rūpniecības un pakalpojumu modernizācijai.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzē (1)Vistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (7)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+