Mobilā versija
-0.5°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
27. oktobris, 2013
Drukāt

EM: Latvijas eksporta iespējas varētu uzlaboties gada nogalē (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Kravas automašīna, kas ved baļķus.

Pakāpeniski stabilizējoties ekonomiskajai situācijai Eiropā, sagaidāms, ka Latvijas eksporta iespējas šī gada nogalē varētu nedaudz uzlaboties, informatīvajā ziņojumā par makroekonomisko situāciju valstī prognozē Ekonomikas ministrija (EM).

Tomēr ministrija norāda, ka krīzes gados uz darbaspēka izmaksu samazināšanas rēķina iegūtās konkurētspējas priekšrocības pakāpeniski tiek zaudētas, un, lai nākotnē spētu palielināt eksporta apjomus, būtiska loma būs ne tikai pieprasījuma kāpumam noieta tirgos, bet arī spējai kāpināt produktivitāti.

Sagaidāms, ka šajā un 2014.gadā lielāks ieguldījums izaugsmē būs iekšzemes pieprasījumam. Uzlabojoties situācijai darba tirgū, turpinās augt privātais patēriņš. Vienlaikus straujāku privātā patēriņa kāpumu ierobežos lielās mājsaimniecību parādsaistības, savukārt privātā sektora investīcijas noteiks uzņēmēju nogaidošais noskaņojums attiecībā uz nākotnes perspektīvām, kā arī komercbanku piesardzīgā kreditēšanas politika.

Ziņojumā teikts, ka 2013.gadā vājais pieprasījums ārējos tirgos ir ietekmējis apstrādes rūpniecības, transporta un uzglabāšanas, kā arī lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares. Šo nozaru turpmākā attīstība lielā mērā būs saistīta ar situāciju ārējā vidē un eksporta iespēju paplašināšanu.

Savukārt, augot privātajam patēriņam, turpinās palielināties uz iekšējo tirgu orientēto pakalpojumu nozaru devums ekonomikas izaugsmē. Pēc vairāku gadu stagnācijas pieaugums sagaidāms arī sabiedrisko pakalpojumu nozarēs.

EM prognozē, ka 2013.gadā un 2014.gadā Latvijas ekonomikas izaugsme būs mērenāka nekā pēdējos divos gados un iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums varētu sasniegt 4,5% gadā. Tajā pašā laikā, ekonomiskajai situācijai ārējā vidē attīstoties sliktāk nekā pašlaik tiek prognozēts, Latvijas IKP pieauguma tempi varētu būt lēnāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+