×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
8. oktobris, 2014
Drukāt

EM meklēs risinājumu mājokļu programmai; Maksātnespējas likumam iespējami kompromisi (2)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ekonomikas ministrija (EM) meklēs risinājumu mājokļu programmai, savukārt Maksātnespējas likuma grozījumiem, kuru dēļ bankas apturējušas dalību programmā, vēl līdz gada beigām ir iespējams panākt kompromisus, trešdien intervijā Latvijas Radio teica Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis.

Viņš atgādināja, ka prezidents ir devis skaidru signālu jaunajam parlamentam, ka būs nepieciešams atgriezties pie Maksātnespējas likuma grozījumiem. “Es pieļauju, ka līdz 1.janvārim, kad likuma grozījumiem jāstājas spēkā, vēl var tikt veiktas izmaiņas, kas apmierinātu visas iesaistītās puses un spētu nodrošināt mājsaimniecību kreditēšanu,” atzīmēja Lazdovskis.

EM valsts sekretārs uzsvēra, ka valsts institūcijas vai kapitālsabiedrības, piemēram, Attīstības finanšu institūcija, nekad nespēs nodrošināt visas tautsaimniecības kreditēšanu. “Tā nekad nebūs, tādēļ mums noteikti ir jāatgriežas pie jautājuma, kā lai mēs nodrošinām tautsaimniecības kreditēšanu,” teica Lazdovskis.

Viņš norādīja, ka visām iesaistītajām pusēm “ar vēsu galvu jāsēžas pie viena galda” un jāatgriežas pie Maksātnespējas likuma grozījumiem un nolikto atslēgu principa. “Ja tas nenotiek, tad mēs kā EM kopā ar Attīstības finanšu institūciju un Finanšu ministriju domāsim par risinājumiem, lai šo mājokļu programmu nepazaudētu un turpinātu. Protams, tad nosacījumi būs jāpārvērtē un tie, visticamāk, būs citi, jo riski no aizdevēja puses būtiski palielinās,” norādīja EM vadītājs.

Vērtējot banku pozīciju attiecībā uz Maksātnespējas likuma grozījumiem un dalības apturēšanu mājokļu programmā, Lazdovskis atzīmēja, ka ekonomiski tā ir pilnīgi pamatota.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš izsludinās banku kritizētos grozījumus Maksātnespējas likumā, jo Saeima skaidri paudusi gribu noteikt šādu jaunu regulējumu. Vienlaikus prezidents aicinājis Saeimu izvērtēt pieņemtos grozījumus Maksātnespējas likumā, lai tādēļ nesamazinātos fizisko personu kreditēšanas pieejamība un, lai tiktu turpināts valsts atbalsts dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, it īpaši lauku reģionos.

Bankas kritizējušas pieņemtos grozījumus Maksātnespējas likumā, kas atvieglo fizisko personu maksātnespējas procesu, paredzot nolikto atslēgu principu. Bankas uzsver, ka tādēļ jaunieviestā programma ģimeņu atbalstam mājokļa iegādei ir zaudējusi jēgu un hipotekārie kredīti būs pieejami vien turīgajiem.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Saeima 25.septembrī, lemjot par grozījumiem Maksātnespējas likumā galīgajā lasījumā, likumā atstāja normu par nolikto atslēgu principu. Nolikto atslēgu princips būs piemērojams fizisko personu maksātnespējas procesā tikai uz to mantu, uz kuru būs nostiprināts nodrošinājums pēc 2015.gada 1.janvāra.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. sociāli atstumtais Atbildēt

    KAUT TāS BANKAS AIZRīTOS AR SAVU NAUDU ; SKAIDRS , KA LATVIJā NEVAR BūT Kā CITāS BAGāTāS VALSTīS ! Kapēc mums visur jācieš ? Bankām ir jādod nevis jāņem nost ! Nekādā gadījumā nelabot likumu ! Tām bankām – visu nost ! Labāk taču , ka kāda sūdaina banka ,, uzkarās ,, nekā kāds godīgs latviešu cilvēks !

  2. Lai bankas uzņemās lielāku risku,citādi viss risks ir kredītņēmējam. Cerams, ka neko nemainīs.

Draugiem Facebook Twitter Google+