Ekonomika
Bizness

Kļūdas cena – gandrīz par 1 centu dārgāka degviela?7


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Atis Jansons

Ekonomikas ministrijas kļūdainā prognoze var no 1. marta sadārdzināt degvielas litra mazumtirdzniecības cenu vēl par vienu centu.

Valdība šodien plāno palielināt valsts naftas produktu rezervju uzglabāšanas nodevas likmi. Tā būs 12,35 eiro par tonnu jeb palielinājums par 28,62%. Ekonomikas ministrija (EM) tādēļ šī tiesību akta anotācijā prognozē degvielas cenu kāpumu no šā gada 1. marta par vienu centu litrā.

Kad “Latvijas Avīze” Ekonomikas ministrijā vaicāja par lielā sadārdzinājuma cēloņiem, ierēdņi atzina kļūdu aprēķinos. EM uzsvēra, ka degviela no 1. marta sadārdzināsies, bet tikai par 0,2 centiem litrā prognozētā 1 centa vietā. “Šogad komersanti iesniedza piedāvājumus valsts naftas produktu rezervju uzglabāšanai par augstāku cenu nekā pērn. Piedāvājuma sadārdzinājums skaidrojams ar naftas cenu kāpumu pasaulē un degvielas cenu svārstībām tirgū,” teikts EM atbildē.

Taču kļūdainā ministrijas prognoze nekādi netraucē degvielas tirgotājus plānot cenu kāpumu no 1. marta. Tā, piemēram, degvielas tirgotāja “Circle K” pārdošanas direktors Alvis Ērglis norādīja, ka degvielas tirgotāji par naftas produktu rezervēm diskutējuši daudz, tostarp Degvielas tirgotāju asociācijā. Jautājumos kompānijai vairākkārt “LA” uzsvēra sadārdzinājumu par 1 centu, kā arī nosūtīja saiti uz anotācijas dokumentu, taču ne reizi savā atbildē “Circle K Latvia” neminēja 1 centa sadārdzinājumu kā kļūdu aprēķinos, liekot domāt, ka tieši ar šādu sadārdzinājumu tirgotāji arī rēķinājušies.

“Iepirkumā par valsts naftas produktu rezervēm piedalās vairāki komersanti, iesniedzot konkrētu cenu un piedāvājumu saviem pakalpojumiem. Piedāvājumus izvērtē un pēc noteiktiem kritērijiem piegādātāju izvēlas Ekonomikas ministrija. Pēc tam gan šogad, gan arī iepriekš, skatoties pēc rezervju apjomiem, valsts nosaka nodevas apjomu – tas katru gadu var atšķirties. Piemēram, šobrīd nodokļa vērtība ir 9,6 centi par tonnu, no šī gada 25. marta būs 12,35 centi, savukārt 2015. gadā bija 11,36 centi, bet 2014. gadā – pat 15,67 centi. “Circle K” kā mazumtirgotājs ievēro Ministru kabineta noteikumus un degvielas cenā tāpat kā citus nodokļus iekļauj arī nodokli par valsts naftas produktu rezervju uzturēšanu,” sacīja lielākā degvielas mazumtirgotāja pārstāvis, uzsverot, ka kopumā dažādi nodokļi veido 60% no degvielas beigu cenas.

Katrai Eiropas Savienības dalībvalstij ir pienākums uzturēt jēlnaftas un/vai naftas produktu obligātās rezerves. Latvijā nepieciešamais drošības rezervju apjoms ir tīrā importa dienas vidējais daudzums 90 dienām. Šāda norma ir jau vairākus gadus. Lai degvielas drošības rezerves uzturētu, Ekonomikas ministrija katru gadu līdz 1. jūnijam izsludina atklātu konkursu par drošības rezervju pakalpojumu sniegšanu. Pamatojies uz šo konkursu, no pagājušā gada 29. decembra līdz 2018. gada 30. jūnijam rezervju kopums izveidojies 7,9 miljonu eiro apmērā. Par naftas produktu drošības rezervju uzturēšanu maksājama valsts nodeva, kuru sedz rezervju uzturētāji.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Liepājas lidostā novērots būtisks pasažieru skaita pieaugums. Ar ko tas skaidrojams?
7 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Autobraucēji jau tagad samaksā vairāk, nekā ir nepieciešams ceļiem.” LCB par akcīzes celšanu dīzeļdegvielai 1
8 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Maxima” paziņo par jauna pakalpojumu centra izveidi
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā” 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
2 stundas